KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Dziś Elżbieta II obchodzi oficjalne urodziny. Będą kompletnie inne niż dotychczas

Taka sytuacja nie miała miejsca od początku jej panowania!

Gabriela Czernecka 13 czerwca 2020 13:01

Królowa Elżbieta II obchodzi urodziny dwa razy w roku – prywatne 21 kwietnia, czyli w jej kalendarzowy jubileusz, a oficjalne w czerwcu, podobnie jak jej poprzednicy. Tegoroczne święto monarchini będzie jednak kompletnie inne niż dotychczas, ponieważ wszystkie plany pokrzyżowała pandemia koronawirusa. To pierwsza taka sytuacja w historii panowania Elżbiety II. Jak więc królowa planuje spędzić swoje urodziny?

Urodziny królowej Elżbiety II dwa razy do roku

Swoje stanowisko piastuje od 68 lat, czyli od 1952 roku. Rok później została koronowana – w czerwcu 1953 roku obiecała całym swoim życiem służyć Koronie i jak przyznają Brytyjczycy, nigdy ich nie zawiodła. Choć świat w ciagu jej panowania drastycznie się zmienił – Imperium Brytyjskie zaczęło się rozpadać, rodzina Windsorów zmagała się ze skandalami – to monarchia pozostała taka sama. Elżbieta II wciąż trzyma się swoich wartości i choć nie rządzi, a panuje, to ma ogromny wpływ na losy państwa. Jako pierwszy monarcha odbyła podróż dookoła świata.

Jest głową 33 państw. Od 2015 roku jest najdłużej panującym monarchą Wielkiej Brytanii, a w 2016 roku stała się najdłużej panującą żyjącą głową państwa na świecie. Szczęśliwa żona, oddana matka, ukochana babcia i prababcia, a przede wszystkim ukochana królowa Brytyjczyków. Nigdy nie chodziła do szkoły, przeżyła czternastu brytyjskich premierów i trzynastu prezydentów Stanów Zjednoczonych. Miała ponad trzydzieści psów corgi i dwa razy do roku obchodzi urodziny. Dlaczego?

Królowa Elżbieta II urodziła się 21 kwietnia 1926 roku, ale ze względu na pogodę, to w drugi weekend czerwca organizowana jest uroczystość państwowa. I w tym roku będzie zupełnie inna niż dotychczas.

Królowa Elżbieta II abdykuje
Fot. Getty Images

Drugie urodziny królowej Elżbiety II

Sytuacja związana z koronawirusem, z jaką zmaga się cały świat, zmusiła monarchinię do podjęcia ważnych decyzji. Dla dobra i bezpieczeństwa obywateli, zrezygnowała z państwowych obchodów swoich 94. urodzin. Tym samym zjednoczyła się ze swoimi poddanymi, bo jak mówiła w orędziu: „Wspólnie walczymy z tą chorobą i chcę Was zapewnić, że jeśli pozostaniemy zjednoczeni i niezachwiani, to uda nam się ją pokonać”.

Ze względu na sytuację w Wielkiej Brytanii, uroczystość, zaplanowana na ten weekend, odbędzie się na zamku w Windsorze. Królowa Elżbieta II obejrzy tradycyjną, lecz o wiele skromniejszą paradę, a całość uczczą salwy armatnie. Ceremonia ma trwać około 20 minut. 

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA i KRZYSZTOF JABŁOŃSKI: Zamożni, między nimi jest duża różnica wieku – idealny obiekt hejtu. Jak sobie z nim radzą? Jak się kochają? ANDRZEJ PIASECZNY: Dlaczego tak naprawdę zdecydował się na coming out. I to właśnie teraz. DZIECI KRÓLOWEJ ELŻBIETY: Karol, Anna, Andrzej, Edward – wychowani przez matkę, która musiała się zmagać z dylematem: dzieci czy korona. MONIKA I ROBERT JANOWSCY Mężczyzna po przejściach i kobieta z przeszłością o życiu w patchworkowej rodzinie, miłości do siebie i... cudzych dzieci. ANNA NOWAK-IBISZ Pani Gadżet… improwizuje.