KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Królowa Elżbieta II obchodzi urodziny dwa razy do roku. Te będą kompletnie inne niż dotychczas

Taka sytuacja nie miała miejsca od początku jej panowania!

Gabriela Czernecka 20 kwietnia 2020 17:22

Królowa Elżbieta II obchodzi urodziny dwa razy w roku. Pierwszy raz 21 kwietnia, czyli w jej kalendarzowy jubileusz, a później w czerwcu. Tegoroczne urodziny monarchini będą jednak kompletnie inne niż dotychczas. Plany pokrzyżowała pandemia koronawirusa. To pierwsza taka sytuacja w historii panowania Elżbiety II. Jak więc królowa planuje spędzić swoje urodziny? 

Urodziny królowej Elżbiety II dwa razy do roku

Swoje stanowisko piastuje od 68 lat, czyli od 1952 roku. Rok później została koronowana - w czerwcu 1953 roku obiecała całym swoim życiem służyć Koronie i jak przyznają Brytyjczycy, nigdy ich nie zawiodła. Choć świat w ciagu jej panowania drastycznie się zmienił - Imperium Brytyjskie zaczęło się rozpadać, rodzina Windsorów zmagała się ze skandalami - to monarchia pozostała taka sama. Elżbieta II wciąż trzyma się swoich wartości i choć nie rządzi, a panuje, to ma ogromny wpływ na losy państwa. Jako pierwszy monarcha odbyła podróż dookoła świata.

Jest głową 33 państw. Od 2015 roku jest najdłużej panującym monarchą Wielkiej Brytanii, a w 2016 roku stała się najdłużej panującą żyjącą głową państwa na świecie. Szczęśliwa żona, oddana matka, ukochana babcia i prababcia, a przede wszystkim ukochana królowa Brytyjczyków. Nigdy nie chodziła do szkoły, przeżyła czternastu brytyjskich premierów i trzynastu prezydentów Stanów Zjednoczonych. Miała ponad trzydzieści psów corgi i dwa razy do roku obchodzi urodziny. Dlaczego?

Królowa Elżbieta II urodziła się 21 kwietnia 1926 roku. Jutro skończy 94 lata, ale brytyjska monarchini świętuje swoje urodziny nie tylko w kwietniu. Drugi raz przypada podobne jak to miało miejsce w przypadku jej poprzedników na drugi weekend czerwca. Wówczas urodziny królowej są obchodzone oficjalnie jako uroczystość państwowa. Niestety w tym roku urodziny Elżbiety II będą kompletnie inne niż dotychczas.

Sytuacja związana z koronawirusem, z jaką zmaga się cały świat, w tym Wielka Brytania, zmusiła monarchinię do podjęcia ważnych decyzji. Dla dobra i bezpieczeństwa obywateli zrezygnowała z państwowych obchodów swoich 94. urodzin. Elżbieta II poprosiła, by 21 kwietnia nikt nie czcił jej urodzin. Nie odbędzie się więc uroczysta i tradycyjna salwa armatnia na jej cześć, która zwykle miała miejsce w Hyde Parku oraz w twierdzy Tower of London. Ponadto odwołane zostało czerwcowe wydarzenie, Trooping the Colour, czyli oficjalne obchody urodzin królowej, emitowane na żywo przez telewizję BBC.

„Brytyjska królowa Elżbieta II zdecydowała o odwołaniu tradycyjnego salutu armatniego z okazji przypadających we wtorek jej 94. urodzin i nie będzie ich celebrowała w żaden sposób”, poinformował pałac. Będzie to pierwszy przypadek w ciągu 68-letnich rządów Elżbiety II. Królowa tym samym otwarcie jednoczy się ze swoimi poddanymi, bo jak mówiła w orędziu: „Wspólnie walczymy z tą chorobą i chcę Was zapewnić, że jeśli pozostaniemy zjednoczeni i niezachwiani, to uda nam się ją pokonać”.  

Wideo

Poznaj wyjątkowe nowości Avon na wiosnę 2020!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ADAMOWICZ, EGURROLA, FIGURA, GOLCOWIE, KUSZYŃSKA, SOYKA, NIEDENTHAL… w osobistych wspomnieniach o bliskich ich sercu miejscach. Według DOMINIKI KULCZYK świat zmieni tylko „czuła rewolucja”? Ważny głos w sprawie wykluczenia kobiet. „Wciąż mnie zaskakuje” – profesor JERZY BRALCZYK o języku polskim. W sentymentalną PODRÓŻ do nadbałtyckich kurortów zabierają nas m.in. CIERNIAK-MORGENSTERN, RODOWICZ, IWASZKIEWICZ.