Kora i Marek Jackowski
Fot. East News
O TYM SIĘ MÓWI

To nie koniec koncertów Kory? Powstał jej hologram„To jakiś sposób na zmartwychwstanie”

W niezwykłym projekcie pomogła znana polska aktorka

Rafał Kowalski 10 listopada 2020 08:54
Kora i Marek Jackowski
Fot. East News

W tym roku minęły dwa lata od śmierci Kory, a my wciąż za nią mocno tęsknimy… Do podobnej refleksji doszli autorzy innowacyjnego pomysłu, jakim jest stworzenie hologramu zmarłej artystki. Firmy ART37 i Leia Display System opracowały za sprawą najnowszej technologii i sztucznej inteligencji sposób na to, by jeszcze raz poczuć, że Olga Jackowska jest wśród nas. W realizacji skomplikowanego projektu pomogła aktorka Aleksandra Popławska. Jak ona i Kamil Sipowicz ocenili efekt końcowy?

Hologram Kory gotowy. Będzie trasa koncertowa?

Do tej pory swoje koncertujące hologramy mieli Michael Jackson czy Whitney Houston. Czy do tego znakomitego grona dołączy niedługo Kora? Wszystko na to wskazuje. Pod koniec października odbył się pierwszy pokaz hologramu wokalistki. Ale decyzja o jego powstaniu nie była łatwa. „Miałem wątpliwości, czy to nie jest jakieś świętokradztwo. Poradziłem się - moi starsi przyjaciele byli przeciwko temu, natomiast młodsi powiedzieli: absolutnie tak. Młodzi są otwarci na technikę, podejrzewam, że hologramy czy awatary nieżyjących muzyków to niedługo będzie codzienność”, mówił w rozmowie z Dzień Dobry TVN Kamil Sipowicz.

A jak ukochany artystki odebrał pierwszy pokaz hologramu? „To jest bardzo skomplikowane doświadczenie, ponieważ z jednej strony jest przeświadczenie, że Kory nie ma, że to tylko technologia, a z drugiej czuje się obecność Kory, nie tylko duchową, ale w ogóle jej obecność. (...) Ten hologram pokazuje Korę w jej bardzo charakterystycznych gestach, minach, spojrzeniu, w ruchu, tańcu... Jest to naprawdę fascynujące i właściwie nie wiemy, z czym mamy do czynienia - czy tylko z wirtualnym bytem, czy Kora też jest tu obecna. Ale przecież jest obecna. To jest jakiś sposób na zmartwychwstanie”, opowiadał artysta w wywiadzie z ART73. Dodał też, że istnieje szansa, że po dopracowaniu detali hologram zobaczy szersza publiczność. „Plany są różne. Kto wie czy ten hologram nie zostanie wykorzystany do pewnych koncertów z młodymi artystami, którzy już pracują nad repertuarem Kory”, usłyszeliśmy.

By mógł powstać hologram potrzebna jest osoba, która niejako wciela się w wizualizowaną postać. W tym przypadku pomogła Aleksadra Popławska, która wystąpiła w oryginalnych ciuchach Kory użyczonych przez Kamila Sipowicza. „To polega na tym, że nakłada się na moją mimikę twarz Kory, więc trochę przestudiowałam jej mimikę. Trudność polegała też na tym, że Kora często występowała w okularach, czapkach, na czarno. Hologram rządzi się swoimi prawami, musiałam być ubrana na jasno. Musiałam stać w miejscu, nie mieć atrybutów Kory, czyli bez okularów i czapki, więc czułam się trochę naga. To było najtrudniejsze, aby w jednym miejscu na greenscreenie oddać atmosferę, którą ona czuła podczas koncertów. Żeby dać energię do tego śpiewania. Jestem bardzo emocjonalnie poruszona”, mówiła reporterce JastrząbPost aktorka.

Zobaczcie, jak wygląda pierwsza wersja hologramu Olgi Jackowskiej.  Robi wrażenie, to pewne! Ale czy to dobry pomysł na upamiętnienie piosenkarki Maanamu? 

Kora, Hologram Kory
Fot. Screen z YouTube Sebastiana Piekarka

Kora, Hologram Kory
Fot. Screen z YouTube Sebastiana Piekarka

Wideo

Urszula Dudziak ma 78 lat i mnóstwo pięknych planów: „Rozkwitłam na nowo po menopauzie”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Co powie tata? JAROSŁAW I OLIWIA BIENIUK we wzruszającej rozmowie o wchodzeniu córki w dorosłość, układaniu życia na nowo, sile wspomnień i ojcowskiej miłości. ALEKSANDRA KURZAK: „lubię być diwą”. O błyskotliwej karierze, zaręczynach po 10 dniach znajomości i intymności. DOROTA I CZESŁAW MOZILOWIE razem pracują, podróżują, oglądają seriale, tańczą... Co jest receptą ich udanego związku? WOJCIECH MECWALDOWSKI to artysta, aktor i... introwertyk. Co oznacza dla niego „życie pełną gębą”? Ikar polskiego dziennikarstwa... Jaki był prywatnie? Wzloty i upadki KAMILA DURCZOKA.