Testament księcia Filipa. Co pozostawił w spadku?
Fot. Aaron McCracken/Harrison Photography via Getty Images
WSPOMNIENIE

Wielka Brytania. Ostatnia wola księcia Filipa. Królowa ujawni szczegóły testamentu?

Kto przejmie obowiązki księcia Edynburga?

Ksenia Krasko 16 kwietnia 2021 07:55
Testament księcia Filipa. Co pozostawił w spadku?
Fot. Aaron McCracken/Harrison Photography via Getty Images

Przykra informacja, jaką przekazał Pałac Buckingham w zeszły piątek, zasmuciła nie tylko Brytyjczyków. Nie ma bowiem wątpliwości, że śmierć księcia Filipa to koniec pewnej epoki... Małżonek Elżbiety II doceniany był przede wszystkim za to, że przez prawie 70 lat lojalnie trwał u boku królowej, nie tylko jako jej mąż, ale również jako przyjaciel i doradca. Wspominając dziedzictwo, jakie pozostawił po sobie książę Edynburga, światowe media zastanawiają się, kto zastąpi go u boku monarchini.

Dziedzictwo księcia Filipa. Kto przejmie jego obowiązki?

W ramach hołdu dla księcia Edynburga media przypominają jego bogatą biografię, stąd domysły, kto przejmie obowiązki małżonka królowej. Testament, w którym mógł to określić, jest tajnym dokumentem, ale zgodnie z tradycją Elżbieta II ujawni jego treść po pogrzebie męża. Już teraz mówi się jednak o szczegółach ostatniej woli monarchy, między innymi o tym, komu przekazał swoje tytuły.

Król Jerzy VI, ojciec królowej Elżbiety II, nadał Filipowi trzy królewskie tytuły przed ślubem pary – to książę Edynburga, hrabia Merioneth oraz baron Greenwich. Jak ustalono już kilka lat temu, otrzyma je Edward, hrabia Wessex i najmłodszy syn małżonków. Jeśli odmówi, tytuł księcia Edynburga przejdzie na Louisa, syna księżnej Kate i księcia Williama, który za tydzień skończy trzy lata. Otrzyma go w dniu swojego ślubu.

Książę Filip znany był ze swoich działań charytatywnych, a ponad 800 organizacji miało jego patronat. W szczególny sposób traktował fundacje i stowarzyszenia zajmujące się nauką, nowoczesną technologią i ochroną środowiska, był także zaangażowany w pomoc młodym osobom. Kiedy małżonek królowej przeszedł na emeryturę w 2017 roku, część patronatów przekazał w ręce księcia Edwarda.

Także księżniczka Anna przejęła tę rolę po ojcu, zaznaczając, że jest to dla niej wielki przywilej i honor. Jak podają brytyjskie media, jeśli książę Filip nie zamieścił w testamencie informacji, kto obejmie patronat nad organizacjami, to Elżbieta II rozdzieli je wśród pracujących członków monarchii.

ZOBACZ: Czy po śmierci księcia Filipa królowa Elżbieta II abdykuje? Były pracownik ujawnia plany monarchini

Królowa Elżbieta II i książę Filip w 2014 roku

Relacja księcia Filipa i królowej Elżbiety II
Fot. Max Mumby/Indigo/Getty Images

Majątek księcia Filipa

Według doniesień mediów, majątek księcia Filipa wynosi około 24 milionów funtów. W młodości zarabiał podczas służby w marynarce, a później jako pracujący członek rodziny królewskiej otrzymywał około 400 tysięcy funtów rocznie z Suwerennego Grantu. Podobno książę Edynburga inwestował również na giełdzie i posiadał imponującą kolekcję dzieł sztuki. Nie miał na własność żadnej z królewskich posiadłości.

Do tej pory Pałac Buckingham nie ujawnił ostatniej woli zmarłego, jednak najbardziej prawdopodobnymi spadkobiercami są królowa Elżbieta II oraz dzieci pary – książę Karol, księżniczka Anna, książę Andrzej i książę Edward.

ZOBACZ: Ujawniono szczegóły pogrzebu księcia Filipa. Harry i William zmierzą się z ogromną traumą z przeszłości...

Pogrzeb księcia Filipa odbędzie się w sobotę 17 kwietnia w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze. Zgodnie z wolą zmarłego, będzie to ceremonia wojskowa. Ze względu na ograniczenia związane z pandemią, w uroczystości pogrzebowej może uczestniczyć jedynie trzydzieści osób i będzie to najbliższa rodzina. W Wielkiej Brytanii trwa żałoba narodowa. 

Źródło: Onet, BBC

Dzieci Elżbiety II i księcia Filipa: Andrzej, Anna, Edward, Karol (siedzi), 2007 rok

Dzieci Elżbiety II i księcia Filipa
Fot. Tim Graham/Getty Images

Królowa Elżbieta II, książę Filip, książę Harry, książę William i księżna Kate, 2014 rok

Testament księcia Filipa. Co pozostawił w spadku?
Fot. Max Mumby/Indigo/Getty Images

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…