Pierwsze święta Diany w Sandringham
Fot. Bettmann / Contributor/ Getty Images
króLEWSKIE ŻYCIE

Tak wyglądały pierwsze święta Diany z Windsorami. Zaliczyła wpadkę! 

Szybko się jednak zrewanżowała!

Gabriela Czernecka 15 listopada 2021 15:21
Pierwsze święta Diany w Sandringham
Fot. Bettmann / Contributor/ Getty Images

Jak wyglądały pierwsze święta księżnej Diany w rodzinie królewskiej? Nie było łatwo. Już na pierwszych świętach początkującej księżnej przydarzyła się niezręczna wpadka. Dotyczyła jednej z tradycji, której brytyjska rodzina królewska przestrzega do dziś. Poznajcie szczegóły. 

Pierwsze święta księżnej Diany z Windsorami

Nie od dziś wiadomo, żę brytyjska rodzina królewska przestrzega surowych zasad królewskiego protokołu. Nie przechodzi obojętnie wobec etykiety i szanuje wieloletnie tradycje, których do dziś przestrzega. Księżnej Dianie, podobnie jak każdemu nowemu członkowi rodziny, nie było łatwo przyzwyczaić się do pewnych zachowań. W rodzinie królewskiej każde spotkanie okraszone jest pewnymi zasadami, których powinni przestrzegać Windsorowie.

Diana wkraczając do rodziny królewskiej została więc wrzucona na głęboką wodę. „Pełne napięcia. Czy to nie okropne? Nie pamiętam nawet, jakie prezenty ludzie mi kupili. Przygotowałam wszystkie prezenty, a książę Karol podpisał karty świąteczne. [To było] przerażające i bardzo rozczarowujące. Żadnych niesfornych zachowań, mnóstwo napięcia, niemądre zachowania, niemądre żarty, które dla ludzi z zewnątrz mogą wydawać się dziwaczne, a ci wewnątrz rozumieją. Jestem pewna, że należałam do tych pierwszych”, wspominała święta w Sandringham Diana.

Nie było jej łatwo przyzwyczaić się do tylu zasad. Wiele z nich były dla niej kompletną nowością. O niektórych nie poinformował ją nawet sam książę Karol. Dla niego wydawały się czymś naturalnym, więc nie sądził, że jego wybranka mogłaby o nich nie słyszeć.

Księżna Diana 1981 rok
Fot. Fox Photos/Hulton Archive/Getty Images

Zobacz: Premiera filmu "Spencer"! Stylizacje Kristen Stewart niemal identyczne jak u księżnej Diany!

Nic dziwnego, że Dianie podczas pierwszych świąt z Windsorami w 1981 roku przydarzyła się wpadka. Szybko została uświadomiona, że zasady panujące w brytyjskiej rodzinie królewskiej tyczą się także… wręczania prezentów. Te mają być jak najdziwniejsze i najśmieszniejsze. Jak ujawnił przed laty magazyn New Idea, księżna Diana nie wiedziała o tej zasadzie, więc w ramach prezentu świątecznego przygotowała dla księżniczki Anny... kaszmirowy sweter.

Księżna Diana zaliczyła wpadkę na świętach

Jej prezent zostałby odebrany jako piękny gest, gdyby nie fakt, że rodzina królewska od lat stosuje tradcę wręczania sobie bezsensownych prezentów. Starannie dobrany prezent księżnej Diany okazał się więc kompletnie nietrafiony. Sama otrzymała tego wieczoru w zamian... uchwyt na papier toaletowy. Choć księżna Walii zaliczyła wpadkę szybko postanowiła się zrewanżować.

Zobacz również: Nie tylko ważenie się przed przyjazdem. 7 zaskakującychświątecznych tradycji Windsorów

W kolejnym roku, mając świadomość tej tradycji, postanowiła odwdzięczyć się innej członkini rodziny królewskiej. Księżna Sarah z Yorku otrzymała od Diany... dywanik kąpielowy w panterkę. Nie ma wątpliwości, że księżna była wyjątkowo zadowolona. Warto dodać, że ta tradycja do dziś kontynuowana jest przez Windsorów.

Co roku rodzina królewska wręcza sobie dziwne prezenty. Według brytyjskiej prasy książę Filip najczęściej dostawał prezenty związane z nowinkami technologicznymi. Królowa miała otrzymać od księcia Harry'ego przed laty czepek kąpielowy z napisem Ain't life a b*tch”, co podobno mocno ją rozbawiło. Księżna Kate wręczyła zaś kiedyś Harry'emu zestaw do „wyhodowania własnej dziewczyny”. Ciekawa tradycja, prawda?  

Księżna Diana święta Bożego Narodzenia
Fot. Bettmann / Contributor/Getty Images

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Nie pokochali się od razu, kilka lat temu pokonali kryzys. Hania Żudziewicz i Jacek Jeschke o drodze o ślubu

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.