Katarzyna łaniewska
Fot. KRZYSZTOF WOJDA/REPORTER/East News
WSPOMNIENIE

Walka z chorobą, żałoba po stracie męża... Tak wyglądały ostatnie chwile Katarzyny Łaniewskiej

Ostatnie lata spędziła samotnie...

Gabriela Czernecka 7 grudnia 2021 07:00
Katarzyna łaniewska
Fot. KRZYSZTOF WOJDA/REPORTER/East News

Informacja o śmierci Katarzyny Łaniewskiej mocno wstrząsnęła fanami aktorki. Gwiazda Plebanii i serii filmów Kogel Mogel miała 87 lat. Mimo niezwykłej kariery, ogromnego poczucia humoru i nieschodzącego z twarzy uśmiechu, w swoim życiu doświadczyła niejednej tragedii. Ostatnie chwile spędziła samotnie…

Ostatnie chwile Katarzyny Łaniewskiej

W swoim życiu przeżyła dwie wielkie miłości. Związek z Ignacym Gogolewskim zakończył się nagle, ale dał jej ukochaną córkę, Agnieszkę. „Były chwile piękne, ale też dni trudne. Mąż odszedł do innej kobiety, w dodatku z tej samej klatki schodowej”, wspominała aktorka w jednym z wywiadów. Mimo rozstania byli małżonkowie utrzymywali dobre relacje. Druga miłość przyszła niespodziewanie. Katarzyna Łaniewska i Andrzej Błaszczak tworzyli piękną parę. Na ślubnym kobiercu stanęli w 1984 roku. W podwarszawskiej wsi Glinianka stworzyli swój azyl. Tam spędzali wspólnie czas, sadzili kwiaty, chodzili na spacery i cieszyli się wnukami. „W starym wieku miłość przechodzi w fazę przyjaźni, pomagania sobie, ale wiem, że nadal bardzo się kochamy”, mówiła w jednym z wywiadów aktorka. Niestety, mąż Katarzyny Łaniewskiej zmarł na raka w 2018 roku. Choroba bardzo szybko się u niego rozwinęła, a aktorka długo nie mogła uwierzyć w to, co się wydarzyło. 

Czytaj także: Jej walka z chorobą poruszyła Polskę. Tak wyglądały ostatnie chwile Gabrieli Kownackiej

Katarzyna Łaniewska mąż Andrzej Błaszczak
Fot. MICHAL KULAKOWSKI/REPORTER

Niestety chwilę później sama zaczęła mieć problemy ze zdrowiem. Katarzyna Łaniewska w ostatnich chwilach zmagała się ze zwyrodnieniem plamki żółtej w oku: „Niestety, taki mój los. Widzę już tylko światło, zarysy postaci i przedmiotów. W domu poruszam się stała trasą, którą znam doskonale, a roli uczę się ze słuchu”, mówiła w rozmowie z Super Expressem.

Choroba, na która cierpiała aktorka powoli doprowadza do utraty wzroku. Katarzyna Łaniewska próbowała wielu metod leczenia, by opóźnić jej postęp. „Wydałam majątek na leczenie. Na początku pomagały mi zastrzyki, które przyjmuje się do oka, każdy kosztował ponad 3 tys. Przyjęłam ich prawie 30”, mówiła Katarzyna Łaniewska o chorobie w Super Expressie. Aktorka nie poddawała się jednak chorobie i zaciekle walczyła, bo jak mówiła w wywiadzie dla Na Żywo: „Trzymam się, bo ma być kręcona trzecia część "Kogla-Mogla", a obiecałam producentowi, że zagram i będę żyła”. I słowa dotrzymała. Aktorka zagrała w trzeciej, ale i w czwartej części produkcji, która do kin ma wejść na początku przyszłego roku.

Ostatnie lata Katarzyna Łaniewska spędziła jednak samotnie: „Samotność, szczególnie na stare lata, jest bardzo przykra i dojmująca. Mówię oczywiście o sobie. Ale myślę też, że takich odosobnionych osób, takich jak ja, jest bardzo dużo”, mówiła w Super Expressie. Bez męża nie było jej łatwo. Na szczęście mogła liczyć na wsparcie córki i ukochanych wnuków....

W poniedziałek 7 grudnia 2020 roku poinformowano o śmierci Katarzyny Łaniewskiej. Wybitna polska aktorka filmowa i teatralna zmarła w wieku 87 lat. Dziś przypada pierwsza rocznica jej śmierci.  

Czytaj także: Ewa Ziętek w poruszających słowach o Krzysztofie Kiersznowskim. Tak wyglądały jego ostatnie dni

 

Katarzyna Łaniewska
Fot. AKPA

Wideo

Z Vito Bambino na boisku do kosza! O kulisach nowego albumu, rodzicach i pierwszym roku w Warszawie...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

OMENAA MENSAH: Prowadzi trzy fundacje, organizuje aukcje charytatywne, a kilka razy w miesiącu… zapowiada pogodę. W jej słowniku nie ma słowa „niemożliwe”! JAN A.P. KACZMAREK: O czym marzy kompozytor i laureat Oscara? Niezwykła rozmowa! KATARZYNA KOLENDA-ZALESKA i ANNA ZALESKA: Matka i córka. Dziennikarka i prawniczka. Zawsze w kontakcie, lecz jest jedno „ale”. VITO BAMBINO: O muzyce, życiu na emigracji, miłości, ukochanym synku i o tym, jak to jest żyć pomiędzy.