Piotr Woźniak-Starak
Fot. East News
WSPOMNIENIE

Brak kwiatów, niecodzienna instalacja... Tak wygląda grobowiec Piotra Woźniak-Staraka

Filmowiec odszedł trzy lata temu...

Rafał Kowalski 18 sierpnia 2022 09:50
Piotr Woźniak-Starak
Fot. East News

Piotr Woźniak-Starak odszedł trzy lata temu, osiemnastego sierpnia 2019 roku. Jego śmierć była szokiem dla wielu osób, lecz pamięć pozostaje żywa dzięki filmom, które stworzył. Znany producent pochowany jest na Starych Powązkach. Grobowiec Piotra Woźniak-Staraka na warszawskim cmentarzu zaprojektowali i postawili włoscy architekci. Elementy mauzoleum mają wiele znaczeń...

Grób Piotra Woźniaka-Staraka w Warszawie. Zdjęcia

Ogromne wrażenie robi nie tylko postawność mauzoleum, ale i wszystkie jego elementy. Grób jest wzorowany na przedwojennych mogiłach i ukończono go przed drugą rocznicą śmierci, w lipcu 2021 roku. Bliscy zmarłego tragicznie filmowca zadbali o to, by nigdy w miejscu jego pochówku nie zabrakło światła. W związku z tym, w suficie mauzoleum wycięto krzyż, przez który słońce może wpadać za dnia. Z kolei nocą za jasność odpowiada niecodzienna instalacja ze świecami. Rzeźba, w którą wmontowano punkty świetlne ma kształt gałęzi drzewa. 

Miejsce pamięci męża Agnieszki Woźniak-Starak znajduje się niedaleko pomnika Andrzeja Kopiczyńskiego.

Zobacz: Agnieszka Woźniak-Starak pokazała zdjęcie męża. Zrobiła je na krótko przed jego śmiercią…

Piotr Woźniak-Starak, grobowiec
Fot. AGENCJA SE/East News

Piotr Woźniak-Starak pochowany na Powązkach

O bliskości z naturą przypominają też równo ustawione na środku fioletowe kwiaty oraz głaz dosunięty do rogu grobowca. Jego wnętrze grodzi od zewnątrz szyba, ale bliscy Piotra Woźniak-Staraka wiedzą, jak ją otworzyć i dzięki temu wejść do środka. 

Projektanci mauzoleum byli oszczędni nie tylko w formie, ale i w napisach. Na jednej ścianie we wnętrzu poinformowano, dla kogo zbudowano to miejsce, a nad wejściem wyrzeźbiono duże litery układające się w wyraz „Starak”.

Zobaczcie więcej zdjęć miejsca, które w ostatnich latach mocno się zmieniło. Jeszcze nie tak dawno stał tu jedynie głaz i kilka wsadzonych kwiatów...  

Czytaj też: Miejsce pamięci Piotra Woźniak-Staraka – archiwalne zdjęcia

Tak grób Piotra Woźniak-Staraka wyglądał w lipcu 2021 roku

Piotr Woźniak-Starak, grobowiec gdzie
Fot. AGENCJA SE/East News

Piotr Woźniak-Starak, grobowiec
Fot. AGENCJA SE/East News

Piotr Woźniak-Starak, grobowiec
Fot. AGENCJA SE/East News

Piotr Woźniak-Starak, grobowiec Warszawa
Fot. AGENCJA SE/East News

Fot. Jakub Kaminski/East News

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.