Sophia Loren, Carlo Ponti
Fot. Press Photo/REX Shutterstock/EAST NEWS
NIEZWYKŁE HISTORIE

Ich miłość potępił Watykan. Sophia Loren i Carlo Ponti byli razem 40 lat

Życie aktorki skrywa wiele tajemnic

Olga Figaszewska 20 września 2023 13:44
Sophia Loren, Carlo Ponti
Fot. Press Photo/REX Shutterstock/EAST NEWS

Sophia Loren jest jedną z najpiękniejszych aktorek wszech czasów. Włoszka, która szturmem zdobyła serca widzów i krytyków, na swoim koncie ma wiele prestiżowych nagród. Jej życiorys to gotowy scenariusz na film. Trudne dzieciństwo, spektakularna kariera i miłość potępiona przez Watykan. „Moje życie było bajką, która trwa i mam nadzieję, że nigdy się nie skończy”, podkreślała w jednym z wywiadów.

Sophia Loren: życie prywatne

Sophia Loren, a właściwie Sofia Villani Scicolone wychowywała się w slumsach niedaleko Neapolu razem z mamą i siostrą. Była nieślubnym dzieckiem Riccarda Scicolonego. Mężczyzna pochodził z dobrej, włoskiej rodziny. Porzucił ukochaną i córki dla nowej kobiety. Sophia długo nie mogła mu tego wybaczyć. Jej dzieciństwo nie było pięknym wspomnieniem. Rodzinie trudno było związać koniec z końcem. Pozbawiona środków do życia matka aktorki - Romilda Villani – musiała żebrać na ulicach miasteczka.  „Przez całe życie nienawidziłam swojego ojca. Dużo czasu minęło, zanim wybaczyłam mu krzywdy, które nam wyrządził”, wyznała w jednym z wywiadów Sophia Loren.

Zanim została aktorką, swoich sił próbowała w konkursach piękności. To był sposób na zarobienie dodatkowych pieniędzy. Tam spotkała mężczyznę, który odmienił jej życie. Sophia Loren poznała 37-letniego Carlo Pontiego. Reżyser i producent filmowy zasiadał w jury konkursów.

To on zajął się karierą młodej dziewczyny. „Od razu wiedziałem, że jest kimś niezwykłym. Bił od niej niezwykły blask”, mówił Ponti. Sophia Loren miała wówczas zaledwie 15 lat! Obiecał, że zrobi z niej gwiazdę. Zadecydował, że powinna zmienić nazwisko, na bardziej światowe. I tak się stało.

,,Zaczęłam od niczego. Moja matka była biedna, cierpiałyśmy głód i pojechałyśmy do Rzymu. Bez osób, które w ciebie wierzą, nie zajdziesz w żadną stronę", mówiła.

Zobacz też: Olivier Janiak i Karolina Malinowska są małżeństwem od dwóch dekad. Oto historia ich miłości

Sophia Loren
Fot. East News

Sophia Loren na festiwalu w Cannes w 1955 roku

Sophia Loren i Carlo Ponti: historia miłości

Szybko doceniano talent i urodę Loren. Ale media coraz częściej rozpisywały się o jej życiu prywatnym… Carla i Loren połączyło coś więcej. W jednym z wywiadów producent nie ukrywał, że od czasu, gdy ją ujrzał, nie mógł od niej oderwać wzroku. Potem wszystko, co robił, robił z myślą o niej.

„Przy nim czułam się stabilnie w świecie, który był niepewny i wydawał się wciąż wirować”, dodawała aktorka. Cała sytuacja była o tyle skomplikowana, że producent był żonaty i miał dwójkę dzieci. „Ponieważ był żonaty, nie poczuwałam się do tego, żeby postawić go w sytuacji albo-albo, także dlatego, że w takim wieku, a miałam wówczas zaledwie 16 lat, nie można robić takich rzeczy”, wyjaśniała po latach.

Sophia przyjęła oświadczyny ukochanego w 1953 roku. Pewnie Ponti nigdy tak szybko nie zdecydowałby się na ten krok, gdyby na horyzoncie nie pojawił się konkurent, aktor Cary Grant. Brytyjczyk nie był obojętny Loren.

„Fascynujący mężczyzna o ciepłym i jednocześnie tkliwym spojrzeniu. Sprawił, że na planie czułam się bezpiecznie”, mówiła. Odmówiła, kiedy poprosił ją o rękę. „Miałam 23 lata. Nie mogłam poślubić gwiazdy z innego kraju i opuścić Carlo. Nie miałam ochoty na tak wielki krok”, wyjaśniała potem w wywiadach.

Sophia Loren i Carlo Ponti

Sophia Loren, Carlo Ponti
Fot. Press Photo/REX Shutterstock/EAST NEWS

By związać swoją przyszłość z młodą aktorką, Carlo Ponti rozwiódł się z żoną. Ale we Włoszech małżeństwo  wciąż pozostawało ważne. Unieważnienie kościelne nie wchodziło wtedy w grę. Dlatego para pobrała się w Meksyku w 1957 roku. Pontiego oskarżono o bigamię, a Loren mierzyła się z krytyką. Znalazła się w samym centrum skandalu obyczajowego. Zakochani sprowadzili na siebie także gniew Watykanu. Nie uznawał ich ślubu, który w świetle prawa był nielegalny we Włoszech. Zakochani zostali wykluczeni z Kościoła.

„Grożono mi ekskomuniką i ogniem piekielnym, i to z jakiego powodu? Zakochałam się w mężczyźnie, którego małżeństwo nie istniało już od dłuższego czasu. Chciałam zostać jego żoną i matką jego dzieci. Zrobiliśmy wszystko, by zalegalizować nasz związek, ale nazwano nas grzesznikami. Powinniśmy cieszyć się naszym miesiącem miodowym, ale jedyne, co pamiętam, to że całymi godzinami płakałam”, mówiła Sophia Loren w rozmowie z Vanity Fair.

Ślub został unieważniony, ponieważ Pontiemu groziło więzienie. Dopiero po kilku latach udało im się doprowadzić sprawy do końca. By rozwiązać problem przepisów, zakochani udali się do Francji, gdzie po otrzymaniu obywatelstwa mogli po raz drugi przyrzec sobie miłość. Co ciekawe, to rozwiązanie podsunęła im była żona producenta, prawniczka Giuliana.  

Sophia Loren z mężem

Sophia Loren, Carlo Ponti
Fot. AF Archive/Mary Evans Picture Library/East News

Ich relacja była wyjątkowa i trwała, chociaż nie wróżono im długiego stażu. Ale oni wiedzieli, że połączyło ich prawdziwe uczucie. Para marzyła o powiększeniu rodziny. Jednak aktorka przez długi czas nie mogła zajść w ciążę. Udało się to dopiero po kuracji u szwajcarskiego lekarza Huberta de Watteville'a.

Małżeństwo doczekało się synów: Carla Pontiego Jr (dyrygenta i pianisty) i Edoarda Pontiego (scenarzysty, reżysera i producenta). Przez długi czas aktorka poświęcała się najbliższym. Wielokrotnie nad Sophią i Carlo zbierały się czarne chmury. Zakochani z każdej opresji wychodzili obronną ręką.

Sophia Loren i Carlo Ponti byli małżeństwem przez 40 lat. Ich uczucie zostało przerwane śmiercią producenta w 2007 roku. Ukochany gwiazdy odszedł w wieku 94 lat. Sophia Loren później nigdy nie wyszła za mąż. „Nie potrafiłabym pokochać nikogo innego ”, mówiła. Carlo był miłością jej życia.

Przeczytaj także: Bartosz Kurek oczarował żonę romantycznym gestem. Dla niej zrobi wszystko

Sophia Loren z synem, Edoardem Pontim

Sophia Loren, Edoard Ponti
Fot. AFP/EAST NEWS

Sophia Loren kariera

Na swoim koncie Sophia Loren ma masę niezapomnianych aktorskich kreacji, docenianych przez krytyków na całym świecie. Współpracowała z największymi reżyserami światowego kina. Zagrała m.in. w „Matce i córce” i „Małżeństwie po włosku” Vittorio De Siki, a także „Pret-a-Porter” Roberta Altmana. W 1960 roku otrzymała pierwszego Oscara. Po drugą statuetkę sięgnęła w 1991 roku za całokształt twórczości aktorskiej.

Chociaż jest wspaniałą aktorką, niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że od zawsze walczyła z nieśmiałością. To dlatego zdarzało jej się rezygnować z gry w teatrze i odrzucała niektóre propozycje.

„Nigdy nie próbowałam grać w teatrze. Wiele razy najsłynniejsi amerykańscy twórcy zapraszali mnie na scenę, ale nigdy się nie zgodziłam”, wyznała w jednym z wywiadów.

Sophia Loren
Fot. Reginald Davis/REX Shutterstock/EAST NEWS

Sophia Loren przyczyniła się nie tylko do rozwoju kina, ale miała również ogromny wpływ na kształtowanie współczesnego wizerunku kobiet. Krągłe biodra, talia osy, ponętny głos i bujna fryzura - nic dziwnego, że szybko okrzyknięto ją seksbombą!

„Ilekroć czytam, że jestem ikoną, śmieję się. Ja ikoną? To wydaje mi się takie dziwne. Jak ja mogę być kimś takim? Ja widzę się jako matka, z rodziną, z moimi wnukami. Najważniejsza jest rodzina ”, mówiła gwiazda.

Chociaż rzadko pojawia się na ekranie, nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. ,,Nie potrafię sobie tego wytłumaczyć. Odczuwam wiele czułości, miłości i szacunku. Mam nadzieję, że ludzie odczuwają tę miłość, którą ja do nich czuję", komentowała Loren.

W wieku 87 lat Sophia Loren zagrała w pełnometrażowym filmie fabularnym - Życie przed sobą. Wyreżyserował go syn gwiazdy. Dziś ma lat 89 i wciąż zachwyca swoją niesamowitą, włoską urodą. Czas jakby się dla niej zatrzymał, a serce... wciąż bije dla miłości jej życia.  

CZYTAJ TEŻ: Włodzimierz Boruński zagrał pierwszą w życiu główną rolę filmową w wieku 79 lat. Jak potoczyło się życie aktora?

Źródla: Film WP.pl, Wikipedia, Uroda Życia, Pejada.pl, PAP, Interia

Sophia Loren w 2019 roku

Sophia Loren, 2019
Fot. Invision/Invision/East News

Sophia Loren w 2022 roku w Rzymie

Sophia Loren
Fot. Daniele Venturelli/Daniele Venturelli / Getty Images

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Krzysztof Miruć oprowadza po swoim domu!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATASZA URBAŃSKA: „zawsze druga”. Przez lata żyła z taką łatką. Teraz rozlicza się z przeszłością. JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI o wypadku, roli… przypadku w życiu. A także o nowej książce. MICHALINA OLSZAŃSKA: aktorka, skrzypaczka, mama… Jakie tajemnice kryje jej życie? GRZEGORZ ZAWIERUCHA: znany kucharz zaangażował się w akcję Burda Media Polska – TASTErzy. Dlaczego? PODRÓŻE: barokowy pałac w Kamieńcu, nazywany pruskim Wersalem, zasłynął przepychem i jako miejsce romansu pani Walewskiej z Napoleonem.