Piotr Machalica
Fot. Grażyna Gudejko
WSPOMNIENIE

Rok przed śmiercią Piotr Machalica zrealizował ważny dla niego projekt. „To taki testament...”

W dniu pogrzebu aktora wspomina go Agata Młynarska

Rafał Kowalski 18 grudnia 2020 09:59
Piotr Machalica
Fot. Grażyna Gudejko

Na początku tygodnia dotarła do nas smutna informacja o nagłej śmierci Piotra Machalicy. Aktor, który jeszcze we wrześniu brał ślub, a w listopadzie gościł na łamach VIVY!, przegrał walkę z koronawirusem. Dziś odbędzie się pierwsza część zaplanowanego pogrzebu artysty. W tym szczególnym dniu na łamach Faktu 65-latka wspomniała Agata Młynarska.

Piotr Machalica we wspomnieniu Agaty Młynarskiej. Stworzył muzyczny testament

Kilka dni temu, zaraz po opublikowaniu informacji o odejściu Piotra Machalicy, Agata Młynarska napisała wzruszające pożegnanie aktora. „W nocy zmarł Piotr Machalica. Trudno w to uwierzyć. Jeszcze słyszę głos Piotra w słuchawce”, napisała w nim i wyjaśniła, co było tematem telefonicznego połączenia. „Rozmawiamy o płycie z piosenkami Młynarskiego. Ciepło, serdecznie, wzruszająco mówi o Tacie. Proponuje wybór swoich ulubionych piosenek. Mówi, że bez Ojca jest marnie. Dlatego chce „zrobić” jego piosenki, lepiej mu z nimi”, wspominała dziennikarka.

Dziś na łamach Faktu prezenterka opowiedziała o przyjaźni Wojciecha Młynarskiego i Piotra Machalicy znacznie więcej. „Razem z tatą byli rosłymi, wielkimi facetami, podobnie się ubierali, nosili kowbojskie kapelusze obaj mieli też amerykańską kurtkę wojskową. Ta kurtka symbolizowała przynależność do tego co Amerykanie nazywają wolnością, to był dla nich symbol wolności. Bo wtedy w Polsce mogliśmy tylko o niej pomarzyć”, mówiła cytowana przez Fakt gwiazda.

Okazuje się, że nagranie przez zmarłego aktora płyty z własnymi interpretacjami tekstów przyjaciela było tylko kwestią czasu. Ostatecznie płytę udało wydać się rok temu. Znakomity tekściarz na pewno byłby z niej zadowolony, bo jak mówiła jego córka, Wojciech Młynarski zawsze cenił Piotra Machalicę za jego wrażliwość, delikatność i skromność. „Gdy Piotr wpadł na pomysł, że chce nagrać płytę z piosenkami taty, długo o tym rozmawialiśmy. Tak powstała jego ostatnia płyta „Mój ulubiony Młynarski”. Uważał, że wszystko, co można powiedzieć o świecie, jest zawarte w piosenkach, które napisał tata, i w jego tłumaczeniach takich wielkich jak Brassens czy Okudżawa. One dawały mu ukojenie”, mówi w dzienniku Agata Młynarska.

Uważa też, że ostatni muzyczny projekt aktora jest w pewnym sensie jego testamentem… „Na tej płycie jest piosenka ze spektaklu, który razem robili z moim tatą z piosenkami Brassensa, - "Niegdysiejsze pogrzeby". Piotr genialnie i z dystansem ją zaśpiewał. W kontekście jego nagłej śmierci jest to niezwykle przejmujące, to że na swą ostatnią płytę wybrał właśnie ten utwór.  Ta płyta to taki testament Piotra”, wyznała w Fakcie dziennikarka.

Przypomnijmy, że dziś o godzinie 13:00 odbędzie się pierwsza część pogrzebu Piotra Machalicy, czyli pożegnalna msza święta w Kościele Środowisk Twórczych na Placu Teatralnym w Warszawie. Następnie urna z prochami 65-latka zostanie przewieziona do Częstochowy. To właśnie tam w sobotę 19 grudnia aktor zostanie pochowany w grobie rodzinnym. 

Piotr Machalica, VIVA! listopad 2020, Piotr Machalica 22/2020
Fot. Grażyna Gudejko

Agata Młynarska, VIVA! 24/2017
Fot. Aldona Karczmarczyk/VAN DORSEN ARTIST

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

WERONIKA ROSATI o życiu w Los Angeles i córce: „Moment, w którym zaczęło się moje drugie życie, to narodziny córki”. AGNIESZKA I PIOTR GŁOWACCY: Para popularnych aktorów, rodzice bliźniaków, opowiadają o „podwójnym” szczęściu i o dojrzewaniu do miłości. JOHN PORTER: Najsłynniejszy Walijczyk mieszkający od 46 lat w Polsce mówi: „Jestem lekkim socjopatą”. Dlaczego? Ponadto HISTORIE NIEZWYKŁYCH WIĘZI MATEK I CÓREK oraz opowieść o MEMPHIS, mieście bluesa, grilla i Presleya.