Katarzyna Grochola, Dorota Szelągowska
Fot. Marlena Bielinska
Z ŻYCIA GWIAZD

Katarzyna nie jest prawdziwym pierwszym imieniem Katarzyny Grocholi!

Jak więc w dokumentach nazywa się pisarka?

Rafał Kowalski 16 czerwca 2019 09:03
Katarzyna Grochola, Dorota Szelągowska
Fot. Marlena Bielinska

Choć niektóre gwiazdy powszechnie znane są z pewnym imion, to nie wszystkie są tymi, które mają zapisane w dowodach. I tak Olivier Janiak to tak naprawdę Piotr, Kayah to Katarzyna a Maryla Rodowicz to Maria Antonina! Okazuje się, że także Katarzyna Grochola w dowodzie nie ma na imię Katarzyna…

Prawdziwe imiona gwiazd. Jak oficjalnie nazywa się Katarzyna Grochola?

W wywiadzie dla VIVY! pisarka wyjawiła, że oficjalnie nazywa się Anna Katarzyna Grochola. Z kolei wiele lat temu w rozmowie z NTO wyjaśniła, dlaczego tak wyszło. Jak to możliwe, że nie używa imienia Anna? „W dokumentach mam zapisane imię Anna. Natomiast prawdziwe... No właśnie, co tu jest prawdą? Zawsze byłam Katarzyną Grocholą. Z imieniem to było tak, że tatuś mnie źle zarejestrował - miało być Katarzyna Anna, a ojciec podał Anna Katarzyna”, zdradziła autorka wielu bestsellerów.

Okazuje się, że także historia jej nazwisk jest dość zawiła. Pisarka, która przez wiele lat nosiła nazwisko Szelągowska po byłym mężu i nie chciała być z nim kojarzona, nie mogła podpisywać książek nazwiskiem Grochola. Żeby było to możliwe zarejestrowała to nazwisko jako pseudonim! Dziś, po wielu urzędniczych trudach, wróciła oficjalnie do nazwiska Grochola.

Teraz pisarka ma swoje nazwisko panieńskie, ale był taki czas, gdy jej córka Dorota Szelągowska żartowała sobie z tego, jak ona i mama się nazywają. „Kiedyś moja córka nagrała się na sekretarce: „Tu mieszkanie Anny Szelągowskiej, Doroty Szelągowskiej, Katarzyny Szelągowskiej i Katarzyny Grocholi. Wszystkich czterech nie ma nas w domu”. Następnie ona się nazywała Hartwig i Sztaba. A ja się nazywałam Szelągowska-Madalińska, ale zostawiłam sobie tylko Szelągowską ze względu na córkę, żeby nie czuła się tak całkowicie wyobcowana. Ale jak Dorota wyszła za mąż i zmieniła nazwisko, to pozbyłam się wszystkich nazwisk i wróciłam do panieńskiego. A wtedy córka również postanowiła wrócić do panieńskiego”, czytamy w najnowszej VIVIE!.

Warto dodać, że mimo ślubu z trzecim mężem – Stanisław Bartosikiem (na zdj.) – gwiazda pozostała przy nazwisku panieńskim.

Wiedzieliście o tym? 

Katarzyna Grochola i Stanisław Bartosik
Fot. Olivia Konicka

Katarzyna Grochola i Stanisław Bartosik
Fot. Olga Majrowska

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Córka ANNY PRZYBYLSKIEJ, OLIWIA BIENIUK, w jedynym takim wywiadzie: „Kiedy mama umarła, wchodziłam w najtrudniejszy okres dojrzewania i ono się trochę zatrzymało”. PIOTR BECZAŁA i KATARZYNA BĄK-BECZAŁA. Światowej sławy muzyk i utalentowana mezzosopranistka, która zamieniła karierę na rolę żony. Czy żałuje? KEANU REEVES, aktor, który chodzi własnymi ścieżkami. IZABELA TROJANOWSKA w czasach PRL-u szokowała ostrym, rockowym wizerunkiem. Ile dziś zostało z tamtej niepokornej dziewczyny? W CYKLU EXTRA Świat mody z powodu koronawirusa znalazł się na krawędzi.