Pola Kukiz, córka Pawła Kukiza
Fot. East News/Bartosz Krupa
O TYM SIĘ MÓWI

Córka Pawła Kukiza szczerze o swojej chorobie: „Z bólu nie byłam w stanie chodzić”

Zmaga się z nią co dziesiąta kobieta...

Gabriela Czernecka 2 kwietnia 2019 14:43
Pola Kukiz, córka Pawła Kukiza
Fot. East News/Bartosz Krupa

O swojej chorobie córka Pawła Kukiza dowiedziała się zaledwie kilka lat temu. Pola Kukiz cierpi na endometriozę. Teraz po raz pierwszy zdecydowała się otwarcie opowiedzieć o schorzeniu, z którym się zmaga. „Długo zastanawiałam się, czy dodać to zdjęcie”, pisze. Do fotografii, którą zamieściła na swoim Instagramie dodała szeroki opis swoich przeżyć. A wszystko po to, by szerzyć świadomość o chorobie i zachęcić inne kobiety do tego, by nie bały się mówić o tym głośno.

Córka Pawła Kukiza chora na endometriozę

„Dzisiaj jest 30 marca, Światowy Dzień Endometriozy i to chyba wystarczająco dobry powód do podzielenia się swoim „doświadczeniem” z tą chorobą”, zaczyna swą opowieść córka Pawła Kukiza. Po raz pierwszy zdecydowała się otwarcie opowiedzieć z chorobą, której doświadcza. Pola Kukiz od kilku lat cierpi na endometriozę, a swoje życie z tym schorzeniem podsumowuje krótko: „Ból, ból i jeszcze raz ból”.

„Każdej z nas wmawia się, że okres ma boleć, że to normalne. Ale kiedy przeszkadza on w codziennym funkcjonowaniu ciężko uwierzyć w to, że tak ma być i koniec. Nie tylko ból menstruacyjny, ale również problemy z jelitami, nerkami, bóle kręgosłupa to codzienność w „walce” z tą chorobą”, pisze na Instagramie.

Co ciekawe, o swojej chorobie Pola Kukiz dowiedziała się przypadkiem. Pewnego dnia bardzo źle się czuła, aż w końcu trafiła do szpitala. Wówczas jej stan był na tyle poważny, że konieczna była operacja: „Endometriozę zdiagnozowano u mnie niecałe 3 lata temu. Trafiłam z pracy prosto do szpitala, bo z bólu prawie nie byłam w stanie chodzić. Następnego dnia miałam operację. Niestety w moim przypadku endometrioza została „wykryta” jak była już w dosyć zaawansowanym stopniu”, opisuje. 

W sieci zamieściła także zdjęcie bez retuszu – w piżamie, z plastrami na brzuchu i na rękach. O swojej chorobie córka Kukiza mówi wprost, ale nie bez powodu. Swoim postem chce uświadomić inne kobiety, by wiedziały, co to za choroba, otwarcie o niej mówiły, a przede wszystkim badały się i zachęcały do tego inne kobiety: „badajcie się i działajcie jak najszybciej”, kończy swój wpis. 

Endometrioza to schorzenie, które dotyka ok. 6–15% ogólnej populacji kobiet. Jak czytamy na stronie medonet.pl: „Charakteryzuje się nieprzyjemnym bólem w okolicy miednicy, który często towarzyszy menstruacji. Może jednak występować także niezależnie od fazy cyklu. W wielu przypadkach ból jest tak uciążliwy, że całkowicie dezorganizuje codzienne życie”.  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Pola Kukiz (@polakukiz)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Pola Kukiz (@polakukiz)

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…