Królowa Elżbieta nie żyje
Fot. Jeff Spicer/Getty Images for Ascot Racecourse )
Pożegnanie

Pogrzeb królowej Elżbiety II. Kiedy odbędą się uroczystości pożegnalne?

Wielka Brytania pogrążona w żałobie

Olga Figaszewska 9 września 2022 08:46
Królowa Elżbieta nie żyje
Fot. Jeff Spicer/Getty Images for Ascot Racecourse )

Wielka Brytania jest pogrążona w żałobie. To koniec pewnej epoki… Nie żyje królowa Elżbieta II. Monarchini odeszła w czwartek, 8 września w królewskiej posiadłości w Balmoral. Po śmierci władczyni wdrożono specjalne procedury – Operację London Bridge. Czy wiadomo, kiedy odbędzie się pożegnanie Elżbiety II?

Pożegnanie Elżbiety II. Kiedy odbędą się uroczystości pogrzebowe?

„Królowa odeszła w spokoju dzisiejszego popołudnia. Król oraz Królowa zostaną w Balmoral i wrócą do Londynu jutro”, poinformowano w oświadczeniu. Królowa Elżbieta II była najdłużej panującą monarchinią w historii kraju. Władała przez 70 lat. Zgodnie z linią sukcesji koronę przejął najstarszy syn, książę Karol.

„Kiedy nadejdzie czas i mój syn Karol zostanie królem, wiem, że okażecie jemu oraz jego małżonce Camilli to samo wsparcie, które okazaliście mnie. Jest to moje szczere życzenie, aby Camilla otrzymała tytuł Królowej Małżonki w czasie jej służby”, mówiła kilka miesięcy temu Elżbieta II.

Po śmierci monarchini został uruchomiony specjalny plan – London Bridge. To w nim zawarte zostały informacje i wytyczne, do jakich mają się stosować członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej czy media na wypadek odejścia królowej. Ustalono w nim też przebieg pogrzebu.

Czytaj też: Czym jest Operacja London Bridge? Tak Wielka Brytania żegna królową Elżbietę II

Ponieważ Elżbieta II zmarła podczas pobytu w Balmoral w Szkocji, została uruchomiona słynna operacja Unicorn. Według niej ciało królowej zostanie przewiezione do Londynu królewskim pociągiem Royal Train. Przewiduje się, że poddani tłumnie będą gromadzić się na przejazdach kolejowych, by oddać ukochanej królowej hołd i cześć. 

Plan zakładał, że dzień po śmierci matki nowy król, Karol III zostanie oficjalnie ogłoszony następcą Elżbiety II i wygłosi orędzie do narodu. Drugiego dnia ciało królowej zostanie przewiezione do Pałacu Buckingham. Piątego dnia odbędzie się kondukt żałobny i zostanie odprawione nabożeństwo w Westminster Hall. Następnie uroczysta procesja odprowadzi zmarłą do pałacu westminsterskiego, gdzie będzie można oddać jej hołd (od szóstego do dziewiątego dnia). Jak zakłada plan operacji London Bridge, pogrzeb powinien odbyć się 10 dnia po jej śmierci. Serwis Newcastle.gov.uk podał, że uroczystości pożegnalne mają przypaść na niedzielę, 18 września. Będzie to dzień wolny od pracy dla całego Zjednoczonego Królestwa.

Pogrzeb monarchini odbędzie się w Katedrze Westminsterskiej. Ciało królowej Elżbiety II spocznie w kaplicy św. Jerzego na zamku Windsor w grobowcu, w którym został pochowany jej ojciec, Jerzy VI. 

Sprawdź też: Wielka Brytania: Królowa Elżbieta II nie żyje. Cały świat żegna brytyjską monarchinię

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARIA DĘBSKA ma 31 lat i na koncie wiele wspaniałych ról. Nam opowiada o tym, dlaczego nie została pianistką, gdzie najlepiej łapie dystans i za co kocha podróże. AGATA WĄTRÓBSKA I JANUSZ CHABIOR w dowcipnej i pełnej czułości rozmowie o swoim związku, ukochanych psach i magii małżeńskiej obrączki. MOHAMED AL-FAYED: egipski miliarder, właściciel paryskiego Ritza, ojciec kochanka księżnej Diany, bohater „The Crown”. Kim jest naprawdę? KASPER BAJON: scenarzysta, pisarz, reżyser. Fachu filmowego uczył się od swojego ojca, reżysera Filipa Bajona. Czy dziś słucha jego uwag?