pogrzeb Jacka Zielińskiego, jam otw
Fot. AKPA
POŻEGNANIE

Pogrzeb Jacka Zielińskiego. Tak muzyka „Skaldów” pożegnał ukochany Kraków

Na ręce syna muzyka zostało złożone ogromne wyróżnienie

Maria Elas 20 maja 2024 12:30
pogrzeb Jacka Zielińskiego, jam otw
Fot. AKPA

Muzyk zespołu Skaldowie, Jacek Zieliński, zostanie pochowany w swoim ukochanym Krakowie. Zebrani na pogrzebie bliscy i przyjaciele legendy polskiej sceny muzycznej nie kryją łez. Prezydent Andrzej Duda wygłosił wzruszające przemówienie.

Pogrzeb Jacka Zielińskiego — harmonogram, miejsce pochówku

Pogrzeb Jacka Zielińskiego, który zmarł 6 maja w wieku 77 lat po długiej walce z chorobą, został zaplanowany na 20 maja 2024 r. Urna z prochami muzyka zostanie złożona około 13:30 w Alei Zasłużonych na cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Na uroczystości, która rozpoczęła się mszą świętą o godzinie 11:00 w Bazylice Na Skałce pojawiło się wiele osobistości ze świata kultury, m.in. Muzyk Tomasz Zeliszewski, dziennikarz Piotr Metz oraz Magda Steczkowska i Piotr Królik, a także bliscy i przyjaciele muzyka, delegacje polityków, oraz sam prezydent Andrzej Duda.

Czytaj także: Zbigniew Ziobro toczy zaciekłą walkę z nowotworem. Polityk ujawnił swoje szanse na pokonanie choroby

Jak się okazało, miejsce ostatniego pożegnania wybrano nieprzypadkowo. „Nasz ojciec prowadził tam chór i uczył paulinów grać na skrzypcach. Wspólnie z bratem przychodziliśmy tam, żeby pograć w ping-ponga. Występowaliśmy tam też podczas akademii ku czci świętej Cecylii, patronki muzyki” opowiadał w rozmowie z „Plejadą” Andrzej Zieliński, brat wokalisty. 

Dla tych, którzy nie mieli możliwości pojawić się w bazylice, ustawiono specjalnie ekrany, na których emitowano mszę. Pojawiła się także księga, w której zebrani mogli po raz ostatni napisać kilka słów skierowanych do zmarłego, a także i jego bliskich.

Wieczorem, po zakończeniu obrzędów religijnych, bliscy muzyka zapraszają na wyjątkowy koncert „Skaldowie i przyjaciele”, upamiętniający jego twórczość. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 19:00 w okolicy Nowohuckiego Centrum Kultury w Krakowie i wezmą w niej udział nie tylko muzycy „Skaldów”, ale także inni zaproszeni artyści, w tym Gaba Kulka.

Sprawdź też: Nie zarabia kroci, ma problem z dostaniem kredytu. Wojciech Błach odkrył sekrety swojego zawodu

pogrzeb Jacka Zielińskiego, 20.05.24 r.
Fot. MAREK LASYK/REPORTER

Prezydent Andrzej Duda odznaczył Jacka Zielińskiego Orderem Odrodzenia Polski 

Na pogrzebie Jacka Zielińskiego pojawiło się wiele znanych osób. Wyjątkowo wzruszające przemówienie wygłosił prezydent Andrzej Duda, który także pośmiertnie odznaczył muzyka  Krzyżem Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

„Żegnamy człowieka, który należy do wąskiego grona twórców polskiego rocka. Skaldowie są zespołem, w którym wszyscy ze sobą pracowali. Często trudno powiedzieć, co było czyje. Frontmanem był właśnie pan Jacek. To nie tylko muzyka rockowa, to przetarcie szlaków dla innych” mówił w swoim przemówieniu prezydent Polski.

Później dodał także, że odznaczenie, które przekazał na ręce Bogumiła Zielińskiego, syna muzyka, jest uhonorowaniem nie tylko jego dorobku artystycznego, ale przede wszystkim za jego ciepłe serce: „To wysokie odznaczenie przyznałem panu Jackowi za niezwykłą twórczość muzyki, jaką tworzył, ale również za to, kim był prywatnie” przekazał zgromadzonym w bazylice. 

Na mszy świętej nie zabrakło elementów muzycznych: uroczystość rozpoczęła się piosenką Skaldów „Jutro Cię odnajdę”. Zgromadzeni w świątyni przyjaciele muzyka nie kryli swoich łez.

„Minął dzień i trzeba stąd odejść już

Dzisiaj znów zamknięte są drzwi na klucz

Światła snop już nocnych lamp, o drogę dziś

Do twoich drzwi może tylko wiatr dobrze zna”

Skaldowie, fragment tekstu piosenki „Jutro Cię odnajdę”. 

Czytaj również: Jedenaście lat temu Marek Jackowski zostawił fanom ostatnią wiadomość. Śmierć zastała go niedługo później...

Andrzej Duda, Agata Kornhauser-Duda, pogrzeb Jacka Zielińskiego, 20.05.24 r.
Fot. AKPA

Andrzej Duda, Agata Kornhauser-Duda, pogrzeb Jacka Zielińskiego, 20.05.24 r.

Andrzej Zieliński, Jacek Zieliński
Fot. Wojciech Matusik/Polska Press/East News

Andrzej Zieliński, Jacek Zieliński

pogrzeb Jacka Zielińskiego, 20.05.24 r.
Fot. AKPA

pogrzeb Jacka Zielińskiego, 20.05.24 r.

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Dziś pomaga mężczyznom, ją umocniła choroba ukochanego: „Diagnoza spadła na nas nagle. Rinke był na granicy życia i śmierci”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA w intymnym wywiadzie chwilę przed narodzinami córeczki. HANNA ŻUDZIEWICZ I JACEK JESCHKE o zmiennych losach ich związku i bajkowym ślubie w Ligurii. MATTEO BRUNETTI: ambasador włoskiej kuchni i polskiej kultury o… włosko-polskich korzeniach. KOBIETY IKONY:  Santor, Kunicka, Rodowicz, Majewska, Sipińska, Sośnicka… – one rządziły zbiorową wyobraźnią w PRL-u.