Piotr Szwedes - czym zajmuje się popularny aktor?
Fot. Bujnowicz / AKPA
Z ŻYCIA GWIAZD

Piotr Szwedes zniknął z ekranów, ale wciąż robi to, co kocha. Czym teraz zajmuje się aktor?

„Dla mnie podstawą bycia zawodowym aktorem jest bycie w teatrze”

Ksenia Krasko 5 sierpnia 2021 15:05
Piotr Szwedes - czym zajmuje się popularny aktor?
Fot. Bujnowicz / AKPA

Piotr Szwedes ma na koncie wiele ról, z których zapamiętali go widzowie. Nie tylko w serialu „Złotopolscy”, ale też w głośnych filmach, jak „Cwał”, czy na deskach stołecznych teatrów. Kiedyś regularnie pojawiał się na małych ekranach, ale w ostatnim czasie to się zmieniło. Nie oznacza to jednak, że zrezygnował z kariery, co więcej – wciąż robi to, co uwielbia. Czym zajmuje się teraz aktor? Sprawdzamy.

Piotr Szwedes - kariera

Zanim Piotr Szwedes zdecydował, że przyszłość chce związać ze światem filmu, miał inne pomysły na siebie – w dzieciństwie chciał być policjantem, potem prawnikiem, ale ostatecznie w 1992 roku ukończył Wydział Aktorski na Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.

W młodości pracował za granicą, żeby opłacić studia. „Podczas każdych wakacji namiętnie saksowaliśmy w Norwegii. Malowaliśmy domy, sprzątaliśmy. Pot i łzy. [...] Kiedy pieniądze się kończyły, zaczynał się strach. Ale w końcu pojawiała się praca i dalej się kręciło”, opowiadał portalowi kobieta.pl w 2006 roku.

W 1995 roku Piotr Szwedes otrzymał angaż do głośnego filmu „Cwał” Krzysztofa Zanussiego, a rok później zagrał w jego „Niepisanych prawach”, u boku Krystyny Jandy. Widzowie doskonale pamiętają go również z roli Roberta „Prymusa” Ratackiego w filmie sensacyjnym „Młode wilki” Jarosława Żamojdy (1995 rok).

Piotr Szwedes na planie filmu „Opowieści weekendowe: Niepisane Prawa”, 1996 rok

Piotr Szwedes - czym teraz zajmuje się aktor?
Fot. Bujnowicz / AKPA

Piotr Szwedes w młodości
Fot. KRZYSZTOF WOJDA/REPORTER

W 1997 roku zagrał Tomka Gabriela w serialu „Złotopolscy”, i właśnie ta postać przyniosła mu największą popularność. Z produkcją związany był do ostatniego odcinka w 2010 roku. „Żałowałem, tym bardziej, że to nie my zakończyliśmy ten serial, ale to nas zakończono”, mówił o decyzji twórców. „W tym wypadku jestem konserwatystą, nie lubię, gdy coś się zmienia, gdy coś się kończy”, przyznał w rozmowie z wio.waw.pl.

Zobacz też: Piękność końca lat 90., gwiazda serialu „Złotopolscy”. Co dziś robi Renata Gabryjelska? Jej życie wygląda teraz kompletnie inaczej...

W późniejszych latach zagrał też w takich serialach, jak „Na Wspólnej”, „Pierwsza miłość”, „Plebania” czy „W rytmie serca”. Był też prowadzącym hitowych show stacji TVN, czyli „We dwoje” i „Ciao Darwin”. „To były wspaniałe rzeczy. Uwielbiam kontakt z ludźmi, a tego typu programy dawały mi tę szansę”, wspominał po latach na łamach „Super Expressu”.

W 2007 roku aktor był uczestnikiem pierwszej edycji show „Jak oni śpiewają”, a trzy lata później sprawdził się na parkiecie programu „Taniec z gwiazdami”, w którym jego partnerką była Anna Głogowska.

Piotr Szwedes na planie programu „We Dwoje”, 2002 rok

Piotr Szwedes na planie programu „We Dwoje”
Fot. TRICOLORS/East News

Piotr Szwedes i Anna Głogowska, show „Taniec z gwiazdami”, 2010 rok

Piotr Szwedes był uczestnikiem „Tańca z Gwiazdami”
Fot. Piotr BLAWICKI/East News

Piotr Szwedes - życie prywatne

Prywatnie Piotr Szwedes jest szczęśliwym mężem i ojcem. Wraz z żoną Anną wychowuje troje dzieci – córki Martynę i Zuzannę, oraz synka Szymona. Małżonka często towarzyszy mu na ważnych wydarzeniach, ale nie dzielą się szczegółami życia prywatnego. „Widzimy, jaki styl życia jest teraz preferowany. Nam z Anią udaje się iść wbrew tym trendom”, tłumaczył aktor w 2006 roku w rozmowie z portalem kobieta.pl.

Piotr Szwedes - kim jest żona aktora?
Fot. Michal WARGIN/East News

Jak podaje portal Pomponik, para poznała się w 1995 roku, kiedy Piotr Szwedes był u progu kariery po roli w „Młodych wilkach”. Anna, którą poznał na wakacjach w Mikołajkach, początkowo nie zwracała na niego uwagi. „Zbywała mnie, ciągle uciekała. Przez to stała się moim wyzwaniem”, opowiadał w jednym z wywiadów.

Kiedy para zrozumiała, że rodzi się uczucie, aktor musiał wracać do Warszawy. Anna została w rodzinnych Mikołajkach, ale odwiedzał ją, kiedy tylko mógł. W końcu postanowiła, że przeprowadzi się do stolicy, żeby studiować pedagogikę. Zakochani nie zamieszkali wtedy razem, przede wszystkim ze względu na obawy rodziców Anny. „Tata uspokoił się, kiedy się z Piotrem zaręczyliśmy”, opowiadała małżonka aktora.

Od wielu lat tworzą zgodne małżeństwo, i jak sami przyznawali w nielicznych wywiadach, bardzo rzadko się kłócą. „Stale budujemy między sobą więzi. To najważniejsze, kiedy chce się tworzyć udaną rodzinę. Trzeba być ze sobą i cieszyć się swoją obecnością”, mówił kilka lat temu aktor. „Wiem, że mogę polegać na swoim mężczyźnie. Kiedy jest mi źle, zawsze jest obok mnie. Imponuje mi wiedzą i osobowością, dlatego odkąd z nim jestem, inni mężczyźni mnie nie interesują”, dodała jego żona [cyt. za pomponik.pl].

Piotr Szwedes z żoną Anną i dziećmi w 2013 roku

Piotr Szwedes - życie prywatne. Żona i dzieci aktora
Fot. TRICOLORS/East News

Piotr Szwedes - czym zajmuje się teraz?

Jak wygląda dziś życie Piotra Szwedesa? I dlaczego tak rzadko pojawia się na ekranach? „Zawodowy aktor wybiera po prostu ciekawą propozycję. Oczywiście, są tacy aktorzy, którzy pozostają albo tylko w filmie, albo tylko w teatrze. Dla mnie podstawą bycia zawodowym aktorem jest bycie w teatrze”, odpowiedział na to pytanie w 2017 roku, przy okazji wywiadu z portalem kuriermlawski.pl.

„Ja od 20 lat jestem w teatrze, w wielu teatrach w Polsce. Wreszcie sam zacząłem produkować sztuki, żeby być sobie sterem i okrętem. W tych sztukach grają tylko dobrzy aktorzy. Są to moi przyjaciele. Człowiek w teatrze nie „zasypia” jako aktor. Wcielanie się w role rozwija nas jako ludzi. Pięknie jest doświadczać publiczności na żywo. Żywy kontakt z człowiekiem jest dla mnie podstawą, bazą”, dodał w tej rozmowie.

Występował w wielu warszawskich teatrach, między innymi w Teatrze Studio, w Teatrze Na Woli, w Teatrze Nowym, oraz w teatrach Komedia, Bajka i Kamienica. Do 2015 roku był etatowym aktorem Teatru Syrena. Teraz kontynuuje przygodę z „Kompanią Teatralną”, ale nie tylko gra, ale też produkuje spektakle, między innymi te w reżyserii Wojciecha Malajkata, z którym zna się od czasów młodości.

Zobacz też: Wojciech Malajkat: „Jeśli człowiek nie pracuje, to szaleje. Budzą się demony”

Oprócz grania, jego pasją jest niesienie pomocy potrzebującym. Od 2002 organizuje „Gwiazdozbiór Piotra Szwedesa”, czyli koncerty charytatywne na rzecz szpitala w Lidzbarku Warmińskim, skąd pochodzi. 

Źródło: Pomponik, WP, Plejada

Piotr Szwedes w spektaklu „Samoobsługa”, 2019 rok

Piotr Szwedes kariera teatralna
Fot. Marek Szandurski/East News

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Aktorka żyje eko, chce zmieniać i chronić świat! „Nabrudziliśmy, musimy posprzątać, to nasz obowiązek. Albo zginiemy”, mówi MAJA OSTASZEWSKA. Antropolożka, wykładowczyni. Jak być matką, uczyła się od… szympansów - JANE GOODALL. TOMASZ MICHNIEWICZ: „W masowym wydaniu turystyka jest niszczycielską siłą, za co biorę częściową odpowiedzialność”, mówi. A także: słoni jest coraz mniej, coraz częściej rodzą się bez słoniowych ciosów. Czy można im skutecznie pomóc? W świecie zwierząt: Ferenstein-Kraśko, Sarapata, Zgrabczyńska, Olbrychscy, Tuszyńska, Urbańska, Jemioł, Dowbor… Zwierzęta są dla nich jak rodzina.