Fot. East News
O TYM SIĘ MÓWI

W tragicznym wypadku zginął dziennikarz Piotr Bikont. Miał 62 lata

Sabina Zięba 28 czerwca 2017 12:45
Fot. East News

We wtorkowy wieczór, 27 czerwca, media obiegła smutna wiadomość. Piotr Bikont, 62-letni dziennikarz, publicysta i krytyk kulinarny zginął w wypadku samochodowym. To właśnie on wraz z Robertem Makłowiczem stworzył duet, który publikował we Wprost, a następnie w Newsweeku felietony kulinarne. Co o nim wiemy?

Piotr Bikont urodził się 12 maja 1955 roku w Poznaniu. Po zdaniu egzaminu maturalnego zdecydował się na studia na Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi na kierunku reżyserskim. Jako student w PRL-u współpracował z polską organizacją opozycyjną, Komitetem Samoobrony Społecznej „KOR”. Na początku lat 80. był współpracownikiem pisma Solidarność z Gdańskiem. Zanim w 1982 roku ukończył filmówkę był dwukrotnie internowany - w Łowiczu i Kwidzynie. Następnie przez 7 lat pracował w Tygodniku Mazowsze, z którego przeszedł w 1989 roku do Gazety Wyborczej. Współpracował z nią przez 2 lata. W międzyczasie zrealizował również obrazy poświęcone polskiej opozycji: "Inny sierpień",  "Ballada o strajku" oraz "Opowieści Okrągłego Stołu", a także wraz z żoną, Anną Bikont, wydał książkę "Małe vademecum Peerelu". W późniejszych latach nakręcił kolejne filmy dokumentalne, m. in. "Żnin – Paryż – Wenecja czyli sceny z życia prowincji", "Z Czeczotem przez niebo i piekło" czy "Stół bez kantów".

Polecamy też: To jeden z najbardziej poruszających filmów tego roku. Oglądając go na pewno nie zaśniesz!

W latach 2002-2005 w duecie z Robertem Makłowiczem publikował teksty kulinarne we Wprost, a następnie w Newsweeku. Wspólnie wydali również 3 książki: w 2001 roku "Listy pieczętowane sosem, czyli gdzie karmią najlepiej w Polsce. Przewodnik", dwa lata później "Dialogi języka z podniebieniem", a w 2007 "Stół z niepowyłamywanymi nogami". Z kolei samodzielnie napisał "Polskę na widelcu", "Kuchnię żydowską według Balbiny Przepiórko", a także "Polska. Nawigator kulinarny". Piotr Bikont w 2008 roku otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski za działalność opozycyjną. Był on również pomysłodawcą i od 2009 roku współtwórcą wrocławskiego festiwalu kulinarnego Europa na widelcu. Gościnnie zagrał również w kilku produkcjach, m. in. w "Lejdis", "Idealnym facecie dla mojej dziewczyny, czy "Śniadaniu do łóżka". Od 2010 roku do 2015 roku współprowadził w Krakowie pismo mówione „Gadający Pies”.

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA KUCZYŃSKA „MAFFASHION” – Influencerka, ikona stylu, bizneswoman. Teraz przyszedł czas na nowy rozdział w jej życiu. ZBIGNIEW ZAMACHOWSKI w dniu 60. urodzin wyjawia „całą” prawdę o karierze i swoich pryncypiach. MODA W WIELKIM MIEŚCIE – Czy Carrie i jej przyjaciółki z serialu „Seks w wielkim mieście” zrezygnują z designerskich strojów, zobaczymy w sequelu „And Just Like That”. KRYSTYNA KOFTA – Nagła choroba spadła na nią jak grom z jasnego nieba. Jak wyglada teraz jej życie? W cyklu EXTRA: Co się stanie z milionami Afganek w kraju, gdzie wciąż kamienuje się kobiety?