Książę Filip przeszedł operację serca
Fot. Danny Lawson - WPA Pool/Getty Images
O TYM SIĘ MÓWI

Osla Benning była pierwszą miłością księcia Filipa. Dlaczego ich uczucie nie przetrwało?

Ich związek od samego początku skazany był na niepowodzenie...

Aleksandra Andrzejak 9 marca 2021 19:57
Książę Filip przeszedł operację serca
Fot. Danny Lawson - WPA Pool/Getty Images

Królowa Elżbieta II i książę Filip byli małżeństwem od 1947 roku. On był jej jedyną miłością. Mimo to, to wcale nie monarchini była pierwszą wybranką Księcia Edynburga. Co łączyło go z Oslą Benning?

Książę Filip: pierwsza miłość

Królowa Elżbieta II i książę Filip byli małżeństwem przez 74 lata, niejednokrotnie jednak mierzyli się z poważnymi kryzysami. Chodziło m.in. o bardzo głośne o romanse księcia. Wielu biografów podkreśla, że monarchini darzyła księcia Edynburga szczerą miłością, natomiast on liczył tylko na podniesienie swojego statusu. Pierwszą wielką miłością Filipa była kobieta o imieniu Osla. 

Margaret Osla Benning była Kanadyjką. Najczęściej używała tylko drugiego imienia. Para poznała się w latach 30. XX wieku w fabryce samolotów, w której pracowała kobieta. Ich znajomości sprzyjał krewny Filipa - wuj Mountbatten, jednak tylko do momentu, w którym przyszły książę Edynburga poznał Elżbietę.

osla benning pierwsza milosc ksiecia karola
Fot. Fox Photos / Stringer / Getty Images

Osla Benning i Babette Talbot Baines, marzec 1939

Książę Filip i królowa Elżbieta II: jak się poznali?

Książę Filip i królowa Elżbieta II poznali się podczas uroczystego obiadu w Royal Naval College w Dartmouth. Filip - książę grecko-duńskiego pochodzenia miał wówczas 18 lat, był studentem akademii morskiej. Elżbieta zakochała się w nim od razu, on nie zwracał na nią uwagi. 

Zobacz: Sprawiedliwy i czuły czy surowy i stanowczy? Jakim ojcem był książę Filip 

Decyzję o małżeństwie z Elżbietą Filip według wielu źródeł podjął wyłącznie z wyrachowania. Wspomniany wcześniej wuj chciał, aby książę wżenił się do królewskiej rodziny. Uznał, że związek z Elżbietą przyniesie młodzieńcowi znacznie więcej korzyści. Niczego nieświadoma Osla Benning była przekonana, że Filip jest na morskiej wyprawie.

W 1943 roku książę Filip został zaproszony do posiadłości monarchii na wigilię. To właśnie wtedy zdecydował, że ożeni się z następczynią tronu. Cztery lata później, 10 czerwca 1947, ogłoszono ich zaręczyny. Ślub odbył się natomiast pięć miesięcy później, 20. listopada.

Osla wyszła za mąż za barona Johna Hennikera-Majora w 1946 roku. Urodziła trójkę dzieci. Nieprzypadkowo jej najstarszy syn otrzymał imię Mark Ian Filip Chandos Henniker-Major. Osla Benning zmarła 29 października 1974 roku na nowotwór piersi w wieku 53 lat. 

ksiaze filip mial sie ozenic z osla benning
Fot. Hulton Archive / Stringer / Getty Images

Królowa Elżbieta II i książę Filip w dniu ślubu, 20 listopada 1974 roku

„Filip był chłopakiem Osli w prosty, miły sposób, jeśli mogę tak to ująć. Po prostu w ogóle o TYM nie myślałyśmy. Wychowano nas tak, byśmy, jak mawiała moja mama, „ładnie się zachowywały” - powiedziała w jednym z wywiadów dla Daily Mail przyjaciółka Osli - Sara Baring. 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Czy łatwo było jej znów zaufać mężczyźnie i co z tym ślubem? „Raz bardziej chce Michał, raz ja", mówi Ewa Kasprzyk

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA KASPRZYK i MICHAŁ KOZERSKI: „potraktujmy ten wywiad jak mecz piłkarski”, proponuje aktorka. Kto w nim zwycięży? ŁUKASZ SIMLAT: dlaczego nie ma aktorskich marzeń i dlaczego... nie wyłącza telefonu. MAJA BOHOSIEWICZ założyła rodzinę, zbudowała własny biznes i została influencerką. Czy nie żałuje swoich wyborów? MICHAŁ WITKOWSKI: ceniony pisarz odsłania swój intymny świat i… zmienia image. NIEPOKONANA, czyli niezwykła historia Céline Dion.