Janusz Gajos odebrał Orła za Osiągnięcia Życia, Orły 2016 na konferencji prasowej
Fot. REPORTER
ZE ŚWIATA FILMU

Jest już pierwszy laureat Orłów 2016! Janusz Gajos nagrodzony po raz czwarty. Za co tym razem?

3 marca 2016 18:15
Janusz Gajos odebrał Orła za Osiągnięcia Życia, Orły 2016 na konferencji prasowej
Fot. REPORTER

Janusz Gajos dostał czwartego Orła w karierze, tym razem tego najważniejszego - Nagrodę za Osiągnięcia Życia. To pierwszy laureat tegorocznych nagród Polskiej Akademii Filmowej.

Wybitny aktor na spotkaniu z widzami przy okazji Przeglądu Orłów 2016 w warszawskim kinie Iluzjon przyznał, że tylko raz wziął udział w castingu. To było wtedy, gdy zdobyłem rolę blond bohatera” – żartował. Wspominany „blond bohater” to oczywiście Janek Kos z serialu „Czterej pancerni i pies” (1966-1970), który przyniósł Januszowi Gajosowi popularność. Później wielokrotnie gościł na kinowym ekranie, w telewizji i na deskach teatrów. Widzowie pamiętają go z ról w „Człowieku z żelaza” Andrzeja Wajdy (1981), „Przesłuchaniu” Ryszarda Bugajskiego (1982), czy serialu „Alternatywy 4” (1983-1986). Polska Akademia Filmowa doceniła go już aż trzykrotnie - za role w "Jasminum" (2007), "Układzie zamkniętym" (2014) i "To ja złodziej" (2001).

Aktor, którego ostatnio mogliśmy oglądać w wielokrotnie nagradzanym filmie „Body/Ciało” (za który dostał też nominację do Orła w kategorii Najlepsza Główna Rola Męska), dołączył do zacnego grona - dotychczas laureatami nagrody za Osiągnięcia Życia byli tacy twórcy jak Wojciech Jerzy Has, Andrzej Wajda, Stanisław Różewicz, czy Tadeusz Konwicki. W zeszłym roku wyróżniony został Franciszek Pieczka. Nagroda przyznawana jest od początku istnienia konkursu, czyli 1999 roku.

 

 

Janusz Gajos, wrzesień 2002
Fot. JACEK POREMBA/TALENTS

 Janusz Gajos na sesji z "VIVY!" z września 2002 roku.

 

Nagroda dla Janusza Gajosa została ogłoszona podczas uroczystego spotkania nominowanych, w trakcie którego wyróżnieni twórcy odebrali dyplomy nominacyjne, a Dariusz Jabłoński, pomysłodawca nagrody i Prezydent Polskiej Akademii Filmowej, wręczył im zaproszenia do członkostwa do Polskiej Akademii Filmowej oraz Europejskiej Akademii Filmowej. Przyjęcie zaproszenia do EFA daje prawo głosowania na Europejskie Nagrody Filmowe oraz udziału w całorocznej działalności Europejskiej Akademii Filmowej. Wśród nominowanych, którzy wzięli udział w konferencji byli między innymi Jerzy Skolimowski (nominowany w kategorii Najlepszy Scenariusz i Najlepsza Reżyseria za film „11 minut”), Maciej Stuhr (nominowany do Orła 2016 w kategorii Najlepsza Główna Rola Męska za film „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”) oraz Patryk Vega (nominowany w kategorii Najlepszy Filmowy Serial Fabularny za serial „Służby specjalne” - zobacz wywiad z reżyserem).

 

 

Janusz Gajos, wrzesień 2002
Fot. JACEK POREMBA/TALENTS

Janusz Gajos za udział w filmie "Body/Ciało" otrzymał nominację do Orła w kategorii Najlepsza Główna Rola Męska

 

Gala Polskich Nagród Filmowych Orły 2016 odbędzie się w poniedziałek, 7 marca, w Teatrze Polskim w Warszawie i będzie transmitowana przez Program 2 TVP. Początek relacji o godzinie 21.50. Tegoroczna edycja Orłów odbywa się pod honorowym patronatem wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pana prof. dr hab. Piotra Glińskiego.
 

Polecamy także: Nominacje do Orłów 2016. Kto ma szansę na nagrodę?

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…