Małgorzata Szumowska i Jacek Bromski, "Złote taśmy" SFP 2016
Fot. Borys Skrzyński/SFP
Nagrody krytyków filmowych przyznane

Kolejna nagroda dla „Body/Ciało”. Małgorzata Szumowska laureautką „Złotej taśmy”

Weronika Kostyra 23 lutego 2016 12:55
Małgorzata Szumowska i Jacek Bromski, "Złote taśmy" SFP 2016
Fot. Borys Skrzyński/SFP

Stowarzyszenie Filmowców Polskich rozdało wczoraj swoje nagrody – „Złote taśmy”. Główną statuetkę dla polskiego filmu otrzymała Małgorzata Szumowska za „Body/Ciało”, natomiast zagranicznym laureatem „Złotej taśmy” został film „Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu” Roya Anderssona.

 

Podczas uroczystości w Warszawie przyznano także wyróżnienia. Dla filmu polskiego otrzymał go „Intruz” Magnusa von Horna i „Joanna” Anety Kopacz, a w kategorii film zagraniczny: Birdman Alejandro González Iñárritu oraz Młodość Paolo Sorrentino.

 

Magnus von Horn i Krzysztof Kwiatkowski,
Fot. Borys Skrzyński/SFP

Magnus von Horn odbierający wyróżnienie od Krzysztofa Kwiatkowskiego

 

To kolejny sukces Małgorzaty Szumowskiej, która święci ostatnio triumfy. Jeszcze w weekend reżyserka zasiadała w jury konkursu na festiwalu filmowym Berlinale. W ubiegłym roku zdobyła na festiwalu Srebrnego Niedźwiedzia właśnie za reżyserię filmu "Body/Ciało". W tym roku nagrodę za scenariusz otrzymał polski film „Zjednoczone stany miłości” Tomasza Wasilewskiego. Wczoraj nagrodzona reżyserka podczas odbierania nagrody powiedziała:

To jest dla mnie bardzo ważna nagroda, bo przyznana przez krytyków. Muszę zresztą przyznać, że mój stosunek do krytyków był zawsze bardzo pozytywny. Nigdy się nie obrażałam o złe recenzje, więc jak komuś się nie podobają moje filmy, to nie musi się krępować.

Małgorzata Szumowska,
Fot. Borys Skrzyński/SFP

Małgorzata Szumowska ze "Złotą taśmą"

 

Ostatnie lata to znakomity czas dla polskiego kina. Filmy nie tylko goszczą na międzynarodowych festiwalach filmowych i są często nagradzane. Także polscy widzowie powrócili do oglądania rodzimych produkcji.

Przed dekadą zaczynaliśmy z pułapu 800 tys. Dziś w ciągu roku na nasze filmy przychodzi ponad 10 mln widzów.

 – powiedziała Barbara Hollender, Przewodnicząca Koła Piśmiennictwa SFP.

 

Aneta Kopacz,
Fot. Borys Skrzyński/SFP

Aneta Kopacz wyróżniona za film "Joanna"

 

„Złote taśmy” to nagroda Koła Piśmiennictwa Filmowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich (polska sekcja FIPRESCI) przyznawana przez krytyków filmowych od 1985 roku. Przez lata zyskała duży prestiż jako wyróżnienie niezależnych krytyków. Rok temu nagrodzony został film „Bogowie” Łukasza Palkowskiego, a w kategorii filmu zagranicznego „Lewiatan” Andrieja Zwiagincewa za film. Wyróżnionymi filmami polskimi były „Miasto 44” Jana Komasy i „Efekt domina” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego, natomiast w kategorii film zagraniczny: „Mama” Xaviera Dolana i „Wielkie piękno” Paolo Sorrentino.

 

Polecamy: Tajemnica sukcesu Małgorzaty Szumowskiej.

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?