Strona zawiera treści przeznaczone
tylko dla osób dorosłych

Michael Caine i Harvey Keitel w basenie
Fot. Gutek Film
Ze świata filmu

"Młodość" najlepszym filmem roku. Europejski Oscar również dla Polaka

MA 13 grudnia 2015 13:23
Michael Caine i Harvey Keitel w basenie
Fot. Gutek Film

Paolo Sorrentino odebrał po raz drugi najbardziej prestiżowe wyróżnienie filmowe na Starym Kontynencie - Europejską Nagrodę Filmową - tym razem za film "Młodość", który został uznany za najlepszy film 2015 roku. Włocha nagrodzono też za najlepszą reżyserię (również po raz drugi), a grającego w filmie Brytyjczyka Michaela Caine'a za najlepszą rolę męską. Najlepszym dokumentem został typowany na oscarowego faworyta w tej kategorii film "Amy" - o zmarłej tragicznie wokalistce Amy Winehouse. Był też polski akcent – Jacek Drosio dostał nagrodę za montaż „Body/Ciało”.

„Młodość” to gorzki, przepojony melancholią, poemat o przemijaniu, miłości i przyjaźni. Akcja rozgrywa się w szwajcarskim uzdrowisku, gdzie spotykają się dwaj przyjaciele – stary dyrygent i kompozytor Fred Ballinger (Michael Caine) oraz reżyser Micka Boyle’a (Harvey Keitel). Fred wycofał się już z życia zawodowego, a Mick nadal ma apetyt na sukcesy. Dziwna to przyjaźń, bo mówią sobie tylko „o dobrych rzeczach” wspominając młodość, która przeminęła. Film Sorrentino jest wizualnym majstersztykiem. Pełno w nim odniesień i cytatów do literatury oraz filmów największych mistrzów. Przez wielu uznawany za arcydzieło.

Nic dziwnego, że członkowie Europejskiej Akademii Filmowej niemal jednogłośnie przyznali "Młodości" tytuł najlepszego filmu roku (dwa lata temu film Sorrentino pt. „Wielkie piękno” zdobył pięć Europejskich Nagród, otrzymał także Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny). Uhonorowali obraz również nagrodą za najlepszą reżyserię dla Paolo Sorrentino. Wielkie uznanie na gali w Berlinie zdobyła też jedna z głównych ról w tym filmie, którą zagrał Michael Caine. 82-letni aktor, który odebrał podczas gali także nagrodę honorową i owację na stojąco, powiedział wzruszony: – Gram już 50 lat i nigdy nie dostałem nagrody w Europie. Tu w jeden wieczór dostałem dwie.

Zwiastun filmu "Młodość"

"Młodość" pokonała m.in. polskiego kandydata do nagrody dla najlepszego filmu - „Body/Ciało” Małgorzaty Szumowskiej. Ale nie wyjechaliśmy z Berlina z niczym. Polskim akcentem tegorocznej imprezy była statuetka dla Jacka Drosio - za montaż "Body/Ciało". Zwycięzcę w tej kategorii znaliśmy jeszcze przed berlińską galą.

Europejską Nagrodę Filmową dla najlepszej aktorki dostała Charlotte Rampling za rolę w dramacie małżeńskim „45 lat”. Rampling oraz grający razem z nią Tom Courtenay dostali za swoje role w tym filmie Srebrne Niedźwiedzie na Berlinale. Zagrali małżeństwo z wieloletnim stażem, które przechodzi kryzys. On dowiaduje się, że w szwajcarskich Alpach odnaleziono ciało jego pierwszej ukochanej, nietknięte przez upływ czasu, bo zamrożone w górskim lodowcu. Ta wiadomość uruchamia falę wspomnień. Dawna miłość sprawia, że pod znakiem zapytania staje ostatnie 45 lat związku.

69-letnia Rampling (znana m.in. z filmów „Zmierzch bogów”, „Harry Angel”, „Basen”), odbierając statuetkę, powiedziała: - Nagrody nigdy nie były tym, za czym podążałam, chciałam po prostu, by aktorstwo było moim życiem.

Zwiastun filmu "45 lat"

Za najlepszą europejską komedię uznano szwedzki film Roya Anderssona „Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu”. To surrealistyczna, mozaikowa opowieść, w której najdziwniejsze wydarzenia sąsiadują z szarą codziennością, humor przeplata się z tragedią. Łącznikiem między historiami są dwaj domokrążni sprzedawcy. Tytuł nawiązuje do ptaków z obrazu Breugla „Myśliwi na śniegu”, które z wysokiego drzewa obserwują świat.

W kategorii nagroda publiczności, zwyciężył hiszpański kryminał "Stare grzechy mają długie cienie". (W minionym roku ta nagroda przypadła polskiej "Idzie"). Zaś za najlepszy dokument uznano oscarowego faworyta w tej kategorii: przejmujący film "Amy" Asifa Kapadii, opowiadający o zmarłej tragicznie wokalistce Amy Winehouse.

Europejskie Nagrody Filmowe (EFA) przyznano po raz 28. To najbardziej prestiżowe wyróżnienie filmowe w Europie przyznaje 3,3 tys. członków Europejskiej Akademii Filmowej. Pierwszym jej prezydentem był Ingmar Bergman, obecnie jest nim Wim Wenders. Przewodniczącą zarządu EFA jest Agnieszka Holland. W 2016 roku ceremonia EFA odbędzie się w Polsce, we Wrocławiu.

Zwiastun filmu "Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu"

Oto pełna lista zwycięzców:

FILM
"Młodość"
 

KOMEDIA:
"Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu"
 

DOKUMENT
"Amy"
 

FILM ANIMOWANY
"Sekrety morza"
 

REŻYSERIA
Paolo Sorrentino - "Młodość"
 

SCENARIUSZ
"The Lobster"
 

AKTORKA
Charlotte Rampling - "45 lat"
 

AKTOR
Michael Caine  - "Młodość"
 

NAGRODA PUBLICZNOŚCI
"Stare grzechy mają długie cienie"
 

ODKRYCIE - NAGRODA FIPRESCI
"Mustang"
 

FILM KRÓTKOMETRAŻOWY
"Picnic"
 

ZDJĘCIA (Prix Carlo di Palma)
Martin Gschlacht - "Widzę, widzę"
 

MONTAŻ
Jacek Drosio - "Body/Ciało"
 

SCENOGRAFIA
Sylvie Olivé - "Zupełnie Nowy Testament"
 

KOSTIUMY
Sarah Blenkinsop - "The Lobster"
 

MUZYKA
Cat's Eyes - "Duke of Burgundy. Reguły pożądania"
 

DŹWIĘK
Vasco Pimentel i Miguel Martins - "Tysiąc i jedna noc" (części 1-3)
 

EUROPEJSKI WKŁAD W ŚWIATOWE KINO (nagroda honorowa)
Christoph Waltz
 

NAGRODA HONOROWA PRZYZNAWANA PRZEZ PREZYDENTA I RADĘ EFA
Michael Caine

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Aktorka żyje eko, chce zmieniać i chronić świat! „Nabrudziliśmy, musimy posprzątać, to nasz obowiązek. Albo zginiemy”, mówi MAJA OSTASZEWSKA. Antropolożka, wykładowczyni. Jak być matką, uczyła się od… szympansów - JANE GOODALL. TOMASZ MICHNIEWICZ: „W masowym wydaniu turystyka jest niszczycielską siłą, za co biorę częściową odpowiedzialność”, mówi. A także: słoni jest coraz mniej, coraz częściej rodzą się bez słoniowych ciosów. Czy można im skutecznie pomóc? W świecie zwierząt: Ferenstein-Kraśko, Sarapata, Zgrabczyńska, Olbrychscy, Tuszyńska, Urbańska, Jemioł, Dowbor… Zwierzęta są dla nich jak rodzina.