Film dokumentalny Amy
Fot. Internet
OSCARY 2016

Film o Amy Winehouse zdobył już Grammy. Teraz walczy o Oscara

JG 28 lutego 2016 17:46
Film dokumentalny Amy
Fot. Internet

Film dokumentalny „Amy” dostał nagrodą Grammy w kategorii Najlepszy film muzyczny - 8 lat po tym jak Amy Winehouse zdobyła aż sześć nagród muzycznych Grammy i 5 lat po śmierci artystki. Teraz czas na Oscara!

 

„Amy” (zobacz zwiastun filmu)  konkurowała z czterema innymi dokumentami startującymi do Grammy:
"Mr. Dynamite: The Rise Of James Brown"
"Sonic Highways"
"What Happened, Miss Simone?"
"The Wall".

 

W wyścigu po Oscara ma mocną konkurencję. Nominowani są także:

"Cartel Land"

"Scena ciszy"

"What Happened, Miss Simone?"

"Winter On Fire: Ukraine’s Fight for Freedom".


allONS_Reporters_lmd152 (2).jpg
Fot. ONS

Amy Winehouse zmarła w wieku 27 lat.

Oscary 2016: jakie szanse na Oscara ma „Amy”?

"Amy",  walczy też o Oscara w kategorii Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny. Dokument o brytyjskiej wokalistce Amy Winehouse, która zmarła na skutek zatrucia alkoholowego w wieku 27 lat składa się z archiwalnych materiałów, z których większość ujrzała światło dzienne dopiero po debiucie filmu. Reżyserowi Asifowi Kapadii udało się namówić kilkadziesiąt osób z najbliższego otoczenia zmarłej piosenkarki do podzielenia się prywatnymi nagraniami i wspomnieniami.

- Gdy ogląda się nagrania z nią w porządku chronologicznym, widać, jak uchodzi z niej życie. Na początku jest zabawna, radosna, zdrowa i uśmiechnięta. Potem powoli staje się wrakiem człowieka - mówił w wywiadach Kapadia.

Reżyser chciał uciec od oceniania tej wrażliwej dziewczyny na podstawie wizerunku medialnego, co ludzie robili przez lata, nie mając pojęcia, kim naprawdę jest Amy. Nie chciał poddać się tej dominującej tabloidowej narracji na jej temat.

- Przewodnikiem po jej życiu stały się dla mnie jej piosenki, była znakomitą tekściarką. Wszystko w nich kręciło się wokół miłości: pragnienia miłości, dawania miłości, złamanego serca, porzucenia, relacji z rodzicami, bycia niewystarczająco kochanym, by móc kochać samego siebie. Nie wiedziała, czy ludzie chcą być z nią ze względu na jej charakter, czy sławę i bogactwo - Kapadia opowiadał w wywiadach.
 

ALLONS_475148_Amy Winehouse.jpg
Fot. ONS

Amy Winehouse - koncert podczas festiwalu w Chelmsford, 2008 rok.

 

Czy nagroda Grammy jest dobrą wróżbą i film o tragicznie zmarłej artystce dostanie Oscara? Dowiemy się już 28 lutego, podczas ceremonia rozdania Oscarów w Dolby Theatre w Los Angeles. Poprowadzi ją amerykański komik i aktor Chris Rock.

 

Polecamy: Ich talent, ich miłość, ich tajemnica. Amy Winehouse kontra Nina Simone. Która dostanie Oscara?

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAŁGORZATA ROZENEK-MAJDAN i RADOSŁAW MAJDAN w przejmującej rozmowie o walce o dziecko, mierzonej poświęceniem, niepewnością, ale i wdzięcznością. MICHAŁ ŻEBROWSKI i EUGENIUSZ KORIN, dyrektor i reżyser Teatru 6. piętro. Czy się lubią, podziwiają i... kłócą. MARIOLA BOJARSKA FERENC Los naznaczony tragediami: wypadek mamy, walka o życie synka, rozwód, choroba męża. W cyklu EXTRA: Czy w kontekście niemieckich obozów koncentracyjnych może być mowa o modzie? – opowiada antropolożka mody Karolina Sulej. PODRÓŻ „Będziecie tam wracać”, mówi o Bieszczadach słynna podróżniczka Elżbieta Dzikowska.