Antonina Girycz-Dzienisiewicz
Fot. Niemiec/AKPA
POŻEGNANIE

Nie żyje Antonina Girycz–Dzienisiewicz. Aktorka miała 82 lata

Grała m.in. w „M jak miłość” i „Usta usta”

Konrad Szczęsny 20 stycznia 2022 17:25
Antonina Girycz-Dzienisiewicz
Fot. Niemiec/AKPA

W czwartkowe popołudnie dotarły do nas smutne informacje. Nie żyje Antonina Girycz–Dzienisiewicz. Aktorka znana z takich produkcji, jak „M jak miłość”, „Usta usta” czy „Czterdziestolatek” zmarła w wieku 82 lat. Wiadomość potwierdziła jej córka, Julia Dzienisiewicz.

Antonina Girycz–Dzienisiewicz nie żyje. Przyczyna śmierci

Antonina Girycz–Dzienisiewicz odeszła w środę 19. stycznia wieczorem. Miała 82 lata. W imieniu bliskich i rodziny informację potwierdziła w rozmowie z PAP jej córka - zrobiła to jednak dopiero dzień po śmierci aktorki. Specjalny komunikat w tej sprawie wydała również Telewizja Polska. 

„Poza własną pracą zawodową zajmowała się przygotowaniem do egzaminów do szkół teatralnych i filmowych późniejszych koleżanek i kolegów, którzy obecnie pracują w zawodzie. Nie była aktorką pierwszoplanową, ale jej charakterystyczne postaci drugoplanowe, epizody oraz kreacje dubbingowe na długo zostaną w pamięci widzów”, napisała rodzina.

Czytaj także: Tragiczna śmierć filmowego Hannibala Lectera. Gaspard Ulliel miał zaledwie 37 lat

EN_00907920_0995, Antonina Girycz-Dzienisiewicz,  Impreza z okazji 1000 odcinka serialu Samo Zycie, 2007
Fot. PIOTR FOTEK/REPORTER

Antonina Girycz-Dzienisiewicz, Impreza z okazji 1000 odcinka serialu Samo Zycie, 2007 rok

Kim była Antonina Girycz-Dzienisiewicz? Najważniejsze role

Antonina Girycz-Dzienisiewicz przyszła na świat 20 lutego 1939 roku w Berdyczowie (teren dzisiejszej Ukrainy). Była absolwentką Studia Dramatycznego we Wrocławiu, które ukończyła w 1959 roku. Wówczas też zadebiutowała w teatrze rolą Ady w „Lekkomyślnej siostrze” Włodzimierza Perzyńskiego w reżyserii Igora Przegrodzkiego we wrocławskim Teatrze Dramatycznym. Następnie występowała w placówkach teatralnych w Zielonej Górze, Kaliszu czy w Warszawie. Aż przez 34 lata związana była z Teatrem Współczesnym w Warszawie – była w obsadzie stałej. Jednak masową popularność przyniosły jej role w lubianych serialach, szczególnie tych emitowanych na antenie Telewizji Polskiej. 

„Zagrała wiele ról filmowych i serialowych, m.in. w „Polowaniu na Muchy”, „Bilansie Kwartalnym”, „Czterdziestolatku”, „M jak miłość”, „Barwy Szczęścia” czy „Bulionerzy”. Teatr Telewizji TVP wystawił trzynaście spektakli z jej udziałem, m. in.: „Strach i nędza III Rzeszy”, „Malowana żona”, „Dziady” czy „Komu wierzycie”. Składamy serdeczne wyrazy współczucia bliskim”, podkreślono w komunikacie TVP w mediach społecznościowych.

Antonina Girycz-Dzienisiewicz pojawiła się także w innych serialach, które podbiły serca publiczności. Chodzi tu głównie o „Przepis na życie”, „Usta usta” czy „Rodzinkę.pl”. Producenci doceniali zwłaszcza jej komediowe umiejętności. 

Prywatnie była żoną Macieja Dzienisiewicza (żył w latach 1939 - 1987), aktora, reżysera, dyrektora teatru i pedagoga. Doczekali się dwóch córek: Julii oraz Izabelli.  

Czytaj także: Kaja Paschalska wspomina Agnieszkę Kotulankę. „Straszna i bezsensowna strata”

Antonina Girycz-Dzienisiewicz na planie serialu Przepis na życie, 2012 rok
Fot. Piotr MIZERSKI/East News

Antonina Girycz-Dzienisiewicz na planie serialu Przepis na życie, 2012 rok

Antonina Girycz-Dzienisiewicz
Fot. Niemiec/AKPA

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA WACHOWICZ o życiu po pięćdziesiątce, ukochanej córce i tym, co daje jej równowagę. MIKA URBANIAK I VICTOR DAVIES. Ona – wokalistka, malarka, córka Urszuli Dudziak i Michała Urbaniaka. On – ceniony brytyjski kompozytor. Opowiadają o niełatwej relacji. KRZYSZTOF BARANOWSKI o czerpaniu siły z miłości – do morza i do kobiety. JOANNA JAKUBAS o swojej muzycznej drodze i pierwszej płycie. Ponadto także: Czy biografia SHARON STONE ujawni całą prawdę o jej życiu?