Tadeusz Kalinowski nie żyje
Fot. Facebook Marek Grechuta
POŻEGNANIE

Nie żyje Tadeusz Kalinowski. Był współzałożycielem kabaretu Anawa 

Artysta był wieloletnim przyjacielem Marka Grechuty

Olga Figaszewska 23 marca 2021 09:51
Tadeusz Kalinowski nie żyje
Fot. Facebook Marek Grechuta

Zmarł Tadeusz Kalinowski, współzałożyciel kabaretu i zespołu Anawa. O śmierci artysty poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych syn Marka Grechuty. Obu twórców łączyła wieloletnia przyjaźń.

Nie żyje Tadeusz Kalinowski

Tadeusz Kalinowski był współtwórcą kabaretu Anawa, który funkcjonował w tym samym czasie z zespołem muzycznym. W skład zespołu muzycznego o tej samej nazwie wchodzili m.in.: Marek Grechuta, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Zbigniew Wodecki, Tadeusz Dziedzic i Anna Wójtowicz. Smutną informację o śmierci artysty przekazał syn Marka Grechuty, Łukasz. Tadeusz Kalinowski zmarł 21 marca 2021 roku.

,,Z największym smutkiem zawiadamiamy, że dziś rano zmarł Tadeusz Kalinowski, współzałożyciel kabaretu Anawa. Był wieloletnim przyjacielem Marka Grechuty, tworząc legendę kabaretu wraz z nim oraz pozostałymi twórcami kabaretu. Jako studenci Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej w 1966 roku rozpoczęli występy w małym klubie "Bambuko" na miasteczku studenckim w Krakowie.". Niech spoczywa w pokoju", napisał Łukasz Grechuta. 

Z największym smutkiem zawiadamiamy, że dziś rano zmarł Tadeusz Kalinowski, współzałożyciel kabaretu Anawa. Był...

Opublikowany przez Marka Grechutę Niedziela, 21 marca 2021

Tadeusz Kalinowski urodził się w Przemyślu, a od czasów studiów mieszkał w Krakowie. Z wykształcenia był grafikiem, ale nie działał w zawodzie. Samodzielnie zaprojektował cztery okładki płyt - Korowód, Droga za widnokres, Pieśni oraz Śpiewające obrazy.

,,Wspominamy zmarłego wczoraj Tadeusza Kalinowskiego, współtwórcę kabaretu Anawa. Dzisiaj prezentuję okładki płyt Marka Grechuty, które Tadeusz Kalinowski zaprojektował. Ojciec mój mógł liczyć na niego jako na jednego z najlepszych grafików, którzy projektowali okładki jego płyt. Jego styl w dziedzinie projektowania grafiki wyznaczył najważniejszą część historii estetyki plakatów, publikacji i wszystkiego, co związane z reklamą nazwiska Grechuta. Sami korzystamy z tej spuścizny jako Markart - nasz system identyfikacji wizualnej Grechuta Festival opiera się na idei rastra, którego Tadeusz Kalinowski używał w swoich projektach. Był on ponadto projektantem naszego logotypu firmowego Markart", napisał w kolejnym poście Łukasz Grechuta. 

Wspominamy zmarłego wczoraj Tadeusza Kalinowskiego, współtwórcę kabaretu Anawa. Dzisiaj prezentuję okładki płyt Marka...

Opublikowany przez Marka Grechutę Poniedziałek, 22 marca 2021

TAGI #śmierć

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…