prof. Romuald Dębski nie żyje
Fot. Wlodzimierz Wasyluk/East News
POŻEGNANIE

Nie żyje prof. Romuald Dębski! Wybitny ginekolog zmarł w wieku 62 lat 

O jego śmierci poinformował Szpital Praski

Konrad Szczęsny 20 grudnia 2018 10:38
prof. Romuald Dębski nie żyje
Fot. Wlodzimierz Wasyluk/East News

To ogromny cios dla świata medycyny. Na profilu Szpitala Praskiego w Warszawie poinformowano, że zmarł wybitny ginekolog, profesor Romuald Dębski. Był kierownikiem Kliniki Położnictwa i Ginekologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Szpitalu Bielańskim w Warszawie. Specjalizował się w położnictwie, ginekologii, perinatologii i endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości. Miał 62 lata.

Nie żyje profesor Romuald Dębski. Miał 62 lata

Był uważany za jednego z najlepszych specjalistów w dziedzinie ginekologii w Polsce. Na jego oddziale wykonywano nawet najbardziej skomplikowane zabiegi, dawano nadzieję na posiadanie dzieci kobietom, u których wykryto nowotwór, prowadzono specjalistyczne badania.

„Na jego oddziale przeprowadzano zabiegi wyjątkowe w skali światowej - np. zakładano tam stenty międzyprzedsionkowe w sercu o średnicy 50-groszowej monety”, przypomina Gazeta.pl.

Był przeciwnikiem całkowitego zakazu aborcji, uważał, że każda kobieta powinna mieć w tej kwestii prawo wyboru. 

„Dopóki w Polsce prawo jest takie, że kobieta ma prawo wystąpić [o aborcję - red.] i w uzasadnionych przypadkach powinna mieć tego typu procedurę wykonaną, to ja będę się tego trzymał, niezależnie od tego, jakie pikiety będą stały przed szpitalem”, mówił w programie Tak jest na antenie TVN24.

Podkreślał jednak, że gdy zjawia się u niego kobieta, u której wskazaniem jest przerwanie ciąży, wykonuje zabieg niechętnie, podobnie jak jego podopieczni.

„Każda sytuacja, w której dochodzi do podjęcia decyzji o akceptacji prośby pacjenta o zabieg przerywania ciąży, jest dla lekarza trudna. Proszę mi uwierzyć - to nie jest przyjemne, to nie jest ulga ani dla matek, ani dla lekarzy. To naprawdę jest wybór mniejszego zła. Bo nie ma dobrego rozwiązania. Każde rozwiązanie jest złe...”, podkreślał w rozmowie z Weekend.Gazeta.pl.

Był autorem ponad 300 publikacji z zakresu położnictwa i ginekologii.

Na początku grudnia trafił do szpitala w stanie ciężkim. Rokowania nie były najlepsze, jednak wielu jego pacjentów oraz najbliższych miało nadzieję, że stanie się cud. Niestety, profesor Romuald Dębski zmarł w czwartek nad ranem, 20 grudnia.

Profesor Romuald Dębski - życie prywatne, żona

Profesor pozostawił pogrążoną w żałobie żonę, Marzenę Dębską, wybitną specjalistkę w dziedzinie diagnostyki prenatalnej. Razem na warszawskich Bielanach prowadzili Dębski Clinic, placówkę, która pomagała kobietom z całej Polski i zajmowała się przypadkami, które przez część lekarzy zostały uznane za beznadziejne.

„Przychodzą do mnie młodzi koledzy i pytają, co zrobić w skomplikowanych przypadkach. Nie zawsze odpowiedź można znaleźć w podręczniku. Odpowiadam to samo: Wyobraź sobie, że to twoja żona, córka, matka. Będziesz wiedział, co zrobić”, mówiła w rozmowie z Gazetą Wyborczą dr Marzena Dębska   

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JOANNA PRZETAKIEWICZ I RINKE ROOYENS Mężczyzna z przeszłością, kobieta po przejściach… Dlaczego zdecydowali się na ślub? KASIA STRUSS Życiowa rewolucja supermodelki. JOE BIDEN – rodzinne tragedie, trudne wybory i droga na szczyt 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych. VINCENT ŻUŁAWSKI Co zawdzięcza rodzicom – Andrzejowi Żuławskiemu i Sophie Marceau? Polska „junioromania”, czyli wszystko o EUROWIZJI JUNIOR 2020. W cyklu Extra Elitarne szkoły i uczelnie Wielkiej Brytanii (nie)tylko dla wybranych.