Marian Zembala nie żyje kardiochirurg śmierć
Fot. PAP/Paweł Supernak
pożegnanie

Nie żyje profesor Marian Zembala. Wybitny kardiochirurg miał 72 lata

Ciało mężczyzny zostało znalezione w sobotę rano w basenie

Dorota Falkowska 19 marca 2022 16:33
Marian Zembala nie żyje kardiochirurg śmierć
Fot. PAP/Paweł Supernak

19 marca rodzina poinformowała o śmierci Mariana Zembali, znanego kardiochirurga. "Z przykrością informujemy, że w dniu dzisiejszym odszedł do Boga nasz kochany Syn, Mąż, Ojciec, Dziadek, lekarz – Profesor Marian Zembala. W tym trudnym czasie prosimy o uszanowanie prywatności rodziny. Dziękujemy za liczne słowa wsparcia i otuchy. Pozostająca w żałobie rodzina" – czytamy w oświadczeniu.

Jak ustaliła katowicka "Gazeta Wyborcza", ciało 72-latka znaleziono w sobotę rano w basenie wybudowanym przy jego rodzinnym domu w Zbrosławicach. "Z całą pewnością zostanie zarządzona sekcja zwłok" – powiedziała "Gazecie Wyborczej" prokurator Joanna Smorczewska, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gliwicach. Te tragiczne doniesienia potwierdziili krewni Mariana Zembali, prosząc przy tym o uszanowanie ich prywatności.

Wybitnego kardiochirurga i transplantologa, byłego ministra zdrowia i posła żegnają w mediach społecznościowych prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, marszałek Senatu Tomasz Grodzki, minister zdrowia Adam Niedzielski i wielu innych polityków. 

"Dotarła do mnie tragiczna wiadomość o śmierci profesora Mariana Zembali. Panie Profesorze, na zawsze pozostanie Pan w naszej pamięci" – napisał na Twitterze Adam Niedzielski. 

 "Z wielkim smutkiem przyjęliśmy z Agatą wiadomość o odejściu Prof. Mariana Zembali - wybitnego kardiochirurga, współtwórcy i dyrektora i lidera Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, światowej klasy naukowca, byłego Ministra Zdrowia, Człowieka o wielkiej osobowości. RIP", pożegnał profesora prezydent Andrzej Duda. 

 Nie żyje profesor Marian Zembala. Kim był wybitny kardiochirurg?

Marian Zembala zasłużył się w dziedzinie kardiochirurgii. Był jednym z najwybitniejszych lekarzy, pracował w zespole prof. Zbigniewa Religi podczas przeprowadzania pierwszej udanej transplantacji serca w Polsce.  W 1993 objął kierownictwo w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, do czego namówił go Religa. 

W 2001 roku Marian Zembala dokonał pierwszego w Polsce przeszczepu płuco-serca. 10 lat później mianowano go przewodniczącym rady naukowej przy ministrze zdrowia. Został także krajowym konsultantem z zakresu kardiochirurgii.

Zobacz także: Czy łatwo mierzyć się z porównaniami do legendy? Grzegorz Religa w poruszającej rozmowie o ojcu

Marian Zembala nie żyje kardiochirurg śmierć
Fot. PAP/Andrzej Grygiel

W 2012 r. profesor otrzymał jedno z najważniejszych odznaczeń wręczanych przez urząd papieski osobom świeckim - papieski medal Pro Ecclesia et Pontifice – Dla Kościoła i Papieża. "Ten medal to pokłon dla wszystkich, którzy służą bliźnim. Ja jestem tylko jednym z bardzo wielu z nich. Służenie bliźnim jest służeniem Bogu, nie trzeba się tego wstydzić. A służba bliźnim – nie tylko w medycynie, ale w każdym działaniu – jest potrzebą chwili", wyznał wówczas Zembala. 

Ceniony kardiochirurg wstąpił również na arenę polityczną. W 2014 roku uzyskał mandat radnego w śląskim sejmiku wojewódzkim, a następnie został ministrem zdrowia w rządzie Ewy Kopacz. 
Rok później zdobył także mandat poselski, po tym jak wystartował w wyborach parlamentarnych.

Od 2018 roku profesor Zembala poruszał się na wózku inwalidzkim na skutek przebytego wcześniej udaru mózgu. 

Czytaj też: „Geniusz od serca i normalny ojciec”. Rozmowa z synem profesora

Rodzinie i bliskim profesora składamy najszczersze wyrazy współczucia.  

Marian Zembala nie żyje kardiochirurg śmierć
Fot. PAP/Andrzej Grygiel

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Maciej Musiał zadzwonił do Dagmary Kaźmierskiej z przeprosinami. Wcześniej zamieścił w sieci niestosowny komentarz

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.