Zmarł Clarence Gilyard Jr. Nie żyje gwiazdor "Strażnika Teksasu" i "Szklanej pułapki". Miał 66 lat
Fot. CBS/Courtesy Everett Collection/Everett Collection/East News
pożegnanie

Nie żyje Clarence Gilyard Jr. Aktor znany ze "Strażnika Teksasu" i "Szklanej pułapki" miał 66 lat

Widzowie pokochali go za rolę partnera "Strażnika z Teksasu", którą zagrał u boku Chucka Norrisa

Dorota Falkowska 29 listopada 2022 21:03
Zmarł Clarence Gilyard Jr. Nie żyje gwiazdor "Strażnika Teksasu" i "Szklanej pułapki". Miał 66 lat
Fot. CBS/Courtesy Everett Collection/Everett Collection/East News

Odszedł Clarence Gilyard Jr. Największą popularność przyniosły mu role w produkcjach "Strażnik Teksasu" i "Szklana pułapka". Smutną informację o śmierci aktora przekazała Nancy J. Uscher, dziekanka Uniwersytetu Nevady w Las Vegas, na którym był wykładowcą. 

Zmarł Clarence Gilyard Jr. Największe role 

Nie żyje Clarence Gilyard Jr. Aktor zmarł w wieku 66 lat. Polscy widzowie kojarzą go przede wszystkim z roli Jimmy'ego Trivette'a, czyli partnera Cordella Walkera, w którego wcielał się Chuck Norris w popularnym również w naszym kraju serialu "Strażnik Teksasu". 

Clarence Gilyard Jr. przyszedł na świat 24 grudnia 1955 roku w Moses Lake w stanie Waszyngton. Swoje pierwsze kroki jako aktor stawiał w serialach "CHIPs" i "The Duck Factory", a także filmie "The Kid with the 200 I.Q.". Przełom w jego karierze i debiut na dużym ekranie nastąpił, gdy Clarence otrzymał rolę podporucznika Marcusa "Sundown" Williamsa w "Top Gun" u boku Toma Cruise'a. Kolejnymi wyróżniającymi jego karierę rolami były: geniusz komputerowy o imieniu Theo w "Szklanej pułapce" i prywatny detektyw Conrad McMasters w serialu prawniczym "Matlock". Clarence Gilyard Jr. do momentu pojawienia się w produkcji "Strażnik z Teksasu" nie otrzymywał przełomowych ról, ale zdecydowanie zapadały one widzom w pamięć.

Zobacz też: Umierał na nowotwór, lecz do końca nie zrezygnował z kobiet i aktorstwa. Leon Niemczyk odszedł 16 lat temu

Chuck Norris i Clarence Gilyard Jr., 1995 r. 

Zmarł Clarence Gilyard Jr. Nie żyje gwiazdor
Fot. CBS/Courtesy Everett Collection/Everett Collection/East News

W 1993 roku wcielił się w rolę Jimmy'ego Trivette'a, partnera granego przez Chucka Norrisa Cordella Walkera w serialu "Strażnik z Teksasu". Aktor wystąpił w tejże produkcji w niemal dwustu odcinkach. Później przyszedł także czas na film "Strażnik Teksasu – Próba ognia" i spin-off "Strażnicy miasta". Gylyard nie poprzestał wyłącznie na aktorstwie. Próbował swoich sił również jako reżyser i producent — wyreżyserował jeden z odcinków serialu z Chuckiem Norrisem w roli głównej.

Gdy emisja popularnego show dobiegła końca aktor ukończył studia w zakresie teatru na Southern Methodist University, a później rozpoczął pracę na Uniwersytecie Nevada w Las Vegas jako wykładowca. Na ekranie pojawiał się od tamtego czasu sporadycznie. 

"Głęboko inspirował swoich studentów i wszystkich, którzy go znali. Miał wiele niezwykłych talentów, a w środowisku uniwersyteckim był znany z oddania nauczaniu i profesjonalnym osiągnięciom. Zawsze był gotów wnieść swój wkład w projekty i występy (...). Wspominamy Clarence'a z radością i wdzięcznością"  – napisała dziekanka Uniwersytetu Nevady w Las Vegas w oświadczeniu. 

Czytaj również: Józef Skwark nie żyje. Filmowy Szatan z siódmej klasy miał 84 lata

Clarence Gilyard Jr. życie prywatne

Aktor na ślubnym kobiercu stawał dwukrotnie. Pierwsze małżeństwo z aktorką Catherine Dutko zakończyło się rozwodem. W 2001 r. Clarence Gilyard Jr. poślubił Elenę, z którą doczekał się syna Petera. 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.