Bernard Hanaoka, main topic
Fot. East News
VIVA! Tylko u nas

Nie żyje legendarny projektant mody, aktor i kostiumograf. Bernard Hanaoka zmarł w wieku 68 lat

Damian Duda 11 lipca 2017 12:00
Bernard Hanaoka, main topic
Fot. East News

 

Około 14.30 odszedł niespodziewanie aktor, reżyser i kreator stylu z lat 80., a prywatnie nasz przyjaciel, dusza człowiek, Bernard Hanaoka - napisał w niedzielę aktor Edward Dargiewicz na Facebooku.

 

 

Urodził się 29 maja 1949 roku w Mandżurii. Ojciec projektanta pochodził z Japonii z samurajskiego rodu Matsumoto, zaś matka miała korzenie niemiecko-włoskie. Niedługo po jego narodzinach ojciec zostawił rodzinę.

 

Dostał wezwanie od rodziny, że zmarł bezpotomnie jego starszy brat, więc on musi wrócić, by zgodnie z tradycją ożenić się z Japonką i mieć z nią syna, spadkobiercę. Dziecko z Europejką było nie do przyjęcia’’, wyznał w rozmowie z „Gazetą Wyborczą’’.

 

Bernard Hanaoka ukończył reżyserię na Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Pracował jako aktor m.in. w latach 60. na deskach warszawskiego Teatru Żydowskiego. Jako reżyser zadebiutował w Teatrze im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie. 

 

Debiut projektancki to błyskawicznie przygotowana kreacja dla Poli Raksy, którą podbiła dziennikarzy oraz przyćmiła Liz Taylor w czasie festiwalu filmowego w San Sebastian’’, napisał o artyście Maciej Węgrzyn w 2004 roku. 

 

Kiedy w 2006 roku policja decydowała się na zmianę umundurowania, Bernard Hanaoka został konsultantem ds. nowych mundurów. Zaproponował wówczas powrót do granatu.

 

Zmarł w niedzielę 9 lipca 2017 roku w Warszawie. Bernard Hanaoka miał 68 lat.

 

Źródło: TVN24.pl i „Gazeta Wyborcza’’

 

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Aktorka żyje eko, chce zmieniać i chronić świat! „Nabrudziliśmy, musimy posprzątać, to nasz obowiązek. Albo zginiemy”, mówi MAJA OSTASZEWSKA. Antropolożka, wykładowczyni. Jak być matką, uczyła się od… szympansów - JANE GOODALL. TOMASZ MICHNIEWICZ: „W masowym wydaniu turystyka jest niszczycielską siłą, za co biorę częściową odpowiedzialność”, mówi. A także: słoni jest coraz mniej, coraz częściej rodzą się bez słoniowych ciosów. Czy można im skutecznie pomóc? W świecie zwierząt: Ferenstein-Kraśko, Sarapata, Zgrabczyńska, Olbrychscy, Tuszyńska, Urbańska, Jemioł, Dowbor… Zwierzęta są dla nich jak rodzina.