Andrzej Kratiuk nie żyje
Fot. Maciej Figurski / Forum
POŻEGNANIE

Jolanta Kwaśniewska pożegnała przyjaciela. Nie żyje Andrzej Kratiuk

„Zawsze znajdował czas dla swoich przyjaciół”

Redakcja VIVA! 17 lutego 2021 12:05
Andrzej Kratiuk nie żyje
Fot. Maciej Figurski / Forum

Nie żyje Andrzej Kratiuk. Działacz lewicy, były prezes Rady Fundacji Porozumienie bez Barier Jolanty Kwaśniewskiej zmarł w nocy z poniedziałku na wtorek. ,,Z tą swoją pozytywną energią i radością w oczach potrafił każdemu dodać otuchy, wesprzeć w najtrudniejszym momencie". Była pierwsza dama pożegnała go w poruszających słowach.

Śmierć Andrzeja Kratiuka

Andrzej Kratiuk był związany z fundacją Porozumienie bez Barier od pierwszych dni jej istnienia. „Pełnił funkcję prezesa Rady Fundacji, ale Jego rola nie była tylko 'funkcją'. Był naszym największym Przyjacielem i orędownikiem, który przez 25 lat nigdy nie zostawił nas w potrzebie, nawet w najtrudniejszym okresie, kiedy Fundacja była oczerniana, stawiana w złym świetle i gdy bezpodstawnie otrzymywaliśmy prokuratorskie cięgi. Jego niezłomny charakter i postawa była dla nas wzorem", napisano na Facebooku Fundacji Jolanty Kwaśniewskiej.

Dzisiejszej nocy odszedł mecenas Andrzej Kratiuk, wspaniały, dobry człowiek…. Mecenas Andrzej Kratiuk związany był z...

Opublikowany przez Fundacja Jolanty Kwaśniewskiej "Porozumienie bez Barier" Wtorek, 16 lutego 2021

Była pierwsza dama pożegnała Andrzeja Kratiuka w poruszający sposób, podkreślając, że swoich przyjaciół nigdy nie pozostawiał w potrzebie i służył pomocą.

„Dzięki Niemu mogliśmy działać transparentnie i bez obaw, bo parasol opieki prawnej naszego drogiego „Małego Rycerza” był zawsze nad nami. Do tego człowieka skromnej postury, ale ogromnego serca mogliśmy się zwrócić w każdej chwili, o każdej porze dnia i nocy. Chociaż był osobą niezwykle zapracowaną, zawsze znajdował czas dla swoich przyjaciół i z tą swoją pozytywną energią i radością w oczach potrafił każdemu dodać otuchy, wesprzeć w najtrudniejszym momencie. I robił to bezinteresownie, z potrzeby serca, bo tak czuł…

Odszedł Człowiek wyjątkowy, niezastąpiony, którego będzie nam ogromnie brakowało. Pozostawił nas w bólu i bezgranicznym smutku… Żegnaj, Andrzeju! Do zobaczenia…. Jolanta Kwaśniewska”, czytamy.

Andrzej Kratiuk ukończył wydział handlu Zagranicznego SHPiS (obecnie SGH). Był prawnikiem i ekonomistą. Po 1989 roku związał się z lewicą. W latach 2002-2004 zasiadał w Radzie Nadzorczej PKN Orlen.

Andrzej Kratiuk w przeszłości wypełniał funkcję prezesa rady Fundacji Jolanty Kwaśniewskiej Porozumienie bez Barier. Prowadził także w Warszawie własną kancelarię prawną. 

Jak podał portal Wirtualna Polska, Andrzej Kratiuk zmarł w Szwajcarii, gdzie przeszedł poważną operację onkologiczną. 

Źródło: TVN24, Fakt.pl, Wyborcza.pl, WP.pl, PAP

Andrzej Kratiuk i Jolanta Kwaśniewska, 2005 rok

Andrzej Kratiuk, Jolanta Kwaśniewska, 2005 rok
Fot. STEFAN MASZEWSKI/REPORTER

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KLAUDIA EL DURSI: „Nie myślałam o show-biznesie. Ani o pozowaniu do »Playboya«”, mówi uczestniczka „Top Model” i prowadząca program „Hotel Paradise”. Rektor warszawskiej Akademii Teatralnej WOJCIECH MALAJKAT o przemocy i mobbingu w szkołach artystycznych i o tym, dlaczego nie został… nauczycielem w mazurskim miasteczku. KSIAŻĘ WILLIAM I KSIĄŻĘ HARRY: Koniec braterskiej miłości? Historia MIŁKI RAULIN brzmi jak bajka o odważnej dziewczynie, która dzięki marzeniom zdobyła Koronę Ziemi. W cyklu Extra – na fieście w Andaluzji.