Ksiądz Henryk Borzęcki, Henryk Borzecki nie zyje, koronawirus, wirus
Fot. diecezja.zamojskolubaczowska.pl
O TYM SIĘ MÓWI

Nie żyje 68-letni ksiądz Henryk Borzęcki. To 9 ofiara koronawirusa w Polsce

Zakaził się w trakcie pogrzebu?

Konrad Szczęsny 24 marca 2020 11:42
Ksiądz Henryk Borzęcki, Henryk Borzecki nie zyje, koronawirus, wirus
Fot. diecezja.zamojskolubaczowska.pl

Jak potwierdziła diecezja zamojsko-lubaczowska i Ministerstwo Zdrowia, we wtorek nad ranem w Puławach zmarł ksiądz Henryk Borzęcki, proboszcz z Białopola. Miał 68 lat. To 9. ofiara koronawirusa w Polsce. „Mogę potwierdzić, że zmarł ks. Henryk Borzęcki. Pod koniec ubiegłego tygodnia wykryto u niego koronawirusa”, poinformował rzecznik diecezji zamojsko-lubaczowskiej ks. Michał Maciołek.

Nie żyje 9. ofiara koronawirusa w Polsce. Ksiądz miał 68 lat

Ksiądz Borzęcki początkowo był hospitalizowany w szpitalu w Chełmie z powodu problemów z oddychaniem. Jednak 18 marca 2020 roku wykryto u niego COVID-19, wywoływane przez koronawirusa. Podjęto decyzję o natychmiastowym przewiezieniu 68-latka do szpitala zakaźnego w Puławach. Informowały o tym obszernie lokalne media.

„Kościół wyprzedził wszystkich. W środę po 21-szej zadzwonił do mnie zwierzchnik proboszcza. To było pełne zaskoczenie, bo nie sądziłem, że tak szybko koronawirus dotrze do nas. Ale z drugiej strony, ksiądz był narażony bardziej niż inni”, stwierdził w rozmowie z „Dziennikiem Wschodnim” wójt gminy Białopole, Henryk Maruszewski. „Dziennik Wschodni” przekazał także, że wcześniej duchowny leczył się na płuca oraz serce. Miał zatem choroby towarzyszące.

Ksiądz Henryk Borzęcki zakaził się na pogrzebie?

Z kolei Radio Lublin podawało, że według lokalnej społeczności, kapłan mógł mieć styczność w trakcie pogrzebu, który odprawiał, z osobą, która wróciła z Włoch.

„Ostatni raz duchowny sprawował liturgię w kościele parafialnym 9 marca. Gdy poczuł się chory, liturgię w jego zastępstwie sprawował inny kapłan”, przekazał w komunikacie cytowanym przez radio rzecznik diecezji zamojsko-lubaczowskiej, ks. Michał Maciołek. „Wirus wykryto 18 marca. Sytuacja w parafii jest pod kontrolą służb sanitarnych”, twierdził.

Kim był ksiądz Henryk Borzęcki?

Jak podaje na swoich stronach diecezja zamojsko-lubaczowska, ksiądz Borzęcki święcenia kapłańskie otrzymał w Katedrze Lubelskiej z rąk Biskupa Lubelskiego Bolesława Pylaka 14 czerwca 1981 r. Posługę sprawował w parafiach w Józefowie, Dzierzkowice, Wilkowie, parafii św. Józefa w Lublinie, Siedliszczu i Białopolu.

Ksiądz Henryk Borzęcki to druga ofiara śmiertelna koronawirusa w województwie lubelskim. W sumie w regionie tym potwierdzono do tej pory 48 przypadki zakażenia SARS-CoV-2.

Koronawirus w Polsce. Liczba zakażonych

Według najnowszego komunikatu Ministerstwa Zdrowia, w Polsce zakażonych koronawirusem są 774 osoby, Dziewięć zmarło natomiast z powodu COVID-19 bądź następstw związanych z zakażeniem SARS-CoV-2. W kraju obowiązuje stan epidemii. Aż do świąt Wielkanocnych w placówkach oświatowych nie będą odbywały się żadne zajęcia. Podwyższono również karę, która grozi za złamanie kwarantanny z 5 tysięcy złotych aż do 30 tysięcy złotych. 

(Źródło: Fakt24, Wprost.pl, PAP)  

Ksiądz Henryk Borzęcki to 9. ofiara koronawirusa w Polsce:

Ksiądz Henryk Borzęcki, Henryk Borzecki nie zyje, koronawirus, wirus
Fot. diecezja.zamojskolubaczowska.pl

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA i KRZYSZTOF JABŁOŃSKI: Zamożni, między nimi jest duża różnica wieku – idealny obiekt hejtu. Jak sobie z nim radzą? Jak się kochają? ANDRZEJ PIASECZNY: Dlaczego tak naprawdę zdecydował się na coming out. I to właśnie teraz. DZIECI KRÓLOWEJ ELŻBIETY: Karol, Anna, Andrzej, Edward – wychowani przez matkę, która musiała się zmagać z dylematem: dzieci czy korona. MONIKA I ROBERT JANOWSCY Mężczyzna po przejściach i kobieta z przeszłością o życiu w patchworkowej rodzinie, miłości do siebie i... cudzych dzieci. ANNA NOWAK-IBISZ Pani Gadżet… improwizuje.