brytyjska rodzina królewska
Fot. Getty Images
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Nie tylko Harry i William. Oto największe konflikty w brytyjskiej rodzinie królewskiej!

Kto był najbardziej znienawidzoną postacią?

Gabriela Czernecka 5 października 2021 14:46
brytyjska rodzina królewska
Fot. Getty Images

Od długiego czasu media donoszą o konflikcie między wnukami królowej Elżbiety II, księciem Harrym i księciem Williamem. Sytuacja między braćmi stała się napięta i wiele wskazuje na to, że stosunki między nimi jeszcze długo nie ulegną poprawie. I choć dla wielu konflikt braci w rodzinie królewskiej wydaje się zaskakujący i nietypowy, to w rodzinie Windsorów nie jest to pierwszy przypadek, kiedy dochodzi do kłótni i konfliktów. Księżniczka Małgorzata nie przepadała za księżną Dianą, a książę Filip latami nie odzywał się do Sarah Ferguson. Z kim kłóciła się królowa matka i kto nie przepadał za księżną Kate? Oto największe konflikty w brytyjskiej rodzinie królewskiej ostatnich dziesięcioleci!

Konflikt w rodzinie Windsorów: książę Harry i książę William

Synowie księcia Karola nie mogą dojść od długiego czasu do porozumienia w wielu kwestiach, ale tak naprawdę najważniejsza dotyczy decyzji Harry'ego o odejściu z rodziny królewskiej. Wraz z początkiem 2020 roku wraz z żoną, księżną Meghan zrezygnowali z pełnienia królewskich obowiązków i wiodą życie z dala od rodziny królewskiej i Wielkiej Brytanii. Decyzja Harry'ego była o tyle zaskakująca, że wszystko wskazywało na to, że nie wiedziała o niej nawet sama królowa. Książę William nie rozumiał niechęci brata do królewskiego życia i twierdził, że jego relacja z Meghan rozwija się zbyt szybko. Książę Harry z kolei stawał w obronie ukochanej i coraz bardziej odsuwał się od rodziny królewskiej. 

Gdy wraz z rozpoczęciem 2020 roku ogłosili odejście z rodziny królewskiej, w ciągu kolejnych miesięcy wiele zmieniło sięnie tylko w życiu pary, ale i w życiu wszystkich Windsorów. Kate i William przejęli na siebie większą część obowiązków Sussexów, książę Karol zmagał się z koronawirusem, a sama monarchini musiała udać się do zamku w Windsorze, by zadbać także o własne bezpieczeństwo. Sytuacja, w jakiej znaleźli się Windsorowie, a którą zapoczątkowali Harry i Meghan, nie była łatwa. Konflikt tak naprawdę wisiał w powietrzu. Szybko okazało się, że William nie rozumie niechęci brata do królewskiego życia i mówił wprost, że zmiany w zachowaniu Harry'ego dało się zauważyć, gdy zaczął spotykać się z Meghan. Wówczas mniej czasu spędzał z bratem i jego rodziną, a coraz częściej myślał o założeniu własnej. Harry otwarcie mówił także o tym, że nie chce żyć w świetle reflektorów i że gdy znajdzie tę odpowiednią kobietę, postara się ułożyć życie nieco bardziej w cieniu. 

brytyjska rodzina królewska
Fot. Getty Images

Gdy między braćmi pojawiły się pierwsze konflikty, Brytyjczycy byli zaskoczeni. W końcu dotychczas stanowili jedność. Łatwo dało się jednak zauważyć znaczący podział obowiązków między Williamem i Harrym. Coraz rzadziej pojawiali się razem publicznie. Unikali kontaktu wzrokowego i wymieniali ze sobą tylko uprzejmości. Według Roberta Lacey'a pierwsze spory między Harrym i Williamem pojawiły się już w dzieciństwie, po śmierci matki. Wówczas role książąt znacząco się od siebie oddaliły, do czego przyczynić miała się sama królowa. William rozpoczął pod jej okiem przygotowania do objęcia tronu, a pozostawiony sam sobie Harry nie miał określonej roli w rodzinie Windsorów i czuł się zagubiony.

Tak pojawił się u niego młodzieńczy bunt, a później ogromna fascynacja wojskiem, które dało mu sens życia i sprawiło, że czuł się potrzebny. „Obaj bracia zostali skrzywdzeni przez swoje wychowanie; obaj zareagowali w dorosłym życiu, znajdując różne rozwiązania. W tej historii jest tyle bólu i traumy. Od samego początku”, pisze Robert Lacey, a jego słowa cytuje magazyn People. Podobno w konflikt braci w końcu zaangażowała się królowa, która ma przeczucie, że sami nie dojdą do porozumienia. Jak donoszą media, monarchini chce zorganizować terapię grupową, która ma pomóc Williamowi i Harry'emu zrozumieć swoje decyzje. Konflikt Harry'ego i Williama sprawił jednak, że na świecznik znów trafiły Meghan i Kate, których relacje tez nie były najlepsze...

Konflikt w rodzinie Windsorów: księżna Meghan i księżna Kate

Relacje księżnej Kate z Meghan Markle trafiły na łamy prasy, jak tylko była aktorka dołączyła do rodziny królewskiej. Zaczęto doszukiwać się między paniami podobieństw i różnic. zachwycała stylizacjami i choć przez wielu były uznawane za nieodpowiednie, to trzeba przyznać, że zawsze prezentowała się z klasą. Brytyjskie tabloidy piszą wprost, że Kate często wypadała przy niej nieco blado. Szybko dało się więc zauważyć zmiany w wizerunku Kate, która próbowała zwrócić uwagę mediów także na swoje kreacje. I chyba po raz pierwszy w przypadku Windsorów mieliśmy okazję obserwować jak konflikt między braćmi przeniósł się także na ich małżonki. Kate i Meghan zaczęły rywalizować ze sobą nie tylko poprzez stylizacje, ale jak donosiły zagraniczne magazyny, także w kwestii sympatii królowej. 

brytyjska rodzina królewska
Fot. Getty Images

Co więcej, jak piszą autorzy książki Finding freedom, Meghan była wyjątkowo rozczarowana postawą Kate. Zarzucała jej m.in. że nie odwiedziła jej osobiście w dniu urodzin (przesłała jedynie kwiaty) oraz że ignorowała aktorkę niemal od pierwszego dnia, w którym ta zjawiła się na wyspach. Z kolei księżna Kate miała zachowywać się protekcjonalnie wobec szwagierki od samego początku. Udawała, że nie widzi jej w trakcie oficjalnych uroczystości, w tym mszy, nie proponowała prywatnych spotkań i nawet wtedy, gdy obie wybierały się na zakupy w to samo miejsce, nie było mowy, by na przykład skorzystały z tego samego środka transportu lub przy okazji poszły na kawę. „Meghan liczyła, że Kate pomoże przygotować się jej do nowej roli. Ale nic takiego się nie stało, nie interesowała się nią. Nigdy nie były przyjaciółkami, Kate nigdy nie przekroczyła granicy „zdystansowanej grzeczności”. Czuła, że poza faktem mieszkania w Kensington Palace nie mają z Markle nic wspólnego”, czytamy w opublikowanych fragmentach książki.

Żona Williama miała ponadto zachowywać się bardzo wyniośle, nie udzielając żadnych rad i wsparcia wybrance Harry'ego. Nie zmienił tego nawet ślub młodszego syna Diany z Meghan, który miał miejsce w maju 2018 roku. Konflikt pań ucichł, gdy Meghan i Harry odeszli z rodziny królewskiej. Wygląda na to, że księżne nie muszą już udawać przed mediami, że łączą ich dobre relacje.

Konflikt w rodzinie Windsorów: królowa matka i Wallis Simpson

Konflikty w rodzinie Windsorów nie zaczęły się jednak od synów Diany, ale znacznie wcześniej. Mówi się, że knucie, spiskowanie i wbijanie szpili szczególnie umiłowała sobie mama królowej Elżbiety II, królowa matka. Była mistrzynią intryg i często manipulowała innymi. Niektórzy biografowie twierdzą, że nie zawsze robiła to dla osiągnięcia celów, częściej za to dla... rozrywki. „Nie mamy się zachowywać po ludzku. Nikt tego od nas nie oczekuje”, lubiła mawiać. Królowa matka nie przepadała za Wallis Simpson, żoną księcia Edwarda VIII. Jej pojawienie się w życiu przyszłego wówczas króla wywołało niemały skandal, ale nie tylko dlatego, że była Amerykanką i rozwódką.

Zobacz również: Strzały, próba porwania, wybuch na jachcie. Najgłośniejsze zamachy na Elżbietę II i jej bliskich

brytyjska rodzina królewska
Fot. Getty Images

Część biografów podejrzewało, że Wallis Simpson była hermafrodytą! A królowa matka chętnie podsycała te plotki, ale niechęć była wzajemna. Panie często sprawiały sobie przykrości. Podobno Wallis Simpson jako dusza towarzystwa często wyśmiewała królową matkę za brak poczucia humoru, bycie „sztywną i zdystansowaną”, ale matka Elżbiety II nie pozostała jej dłużna. Po śmierci Edwarda zniszczyła jego całą korespondencję i dokumentację, by żadna informacja nie wyciekła i nie wywołała skandalu. Wallis nazywała Królową Matkę „tłustą szkocką kucharą”, a Królowa Matka nie mówiła o Wallis inaczej jak o „tej kobiecie”. Mówi się, że to właśnie pod wpływem żony król Albert zdecydował się nie przyznać Wallis Simpson tytułu Jej Królewskiej Mości. Biografowie piszą jednak o jednym, bardzo ważnym wydarzeniu, w którym konflikt pań był wręcz oczywisty. Po pogrzebie Edwarda VIII Królowa Matka i Elżbieta II wyjechały z Londynu pozostawiając pogrążoną w żałobie Wallis Simpson samą w pałacu Windsorów...

Konflikt w rodzinie Windsorów: królowa matka i księżna Diana

Co ciekawe początkowo Królowa Matka była zachwycona młodziutką Dianą. Widziała, że przykuła uwagę Karola i chciała, by jej wnuk w końcu odnalazł szczęście. Niestety, szybko okazało się, że Diana nie zamierza być cichą myszką słuchającą rozkazów i chętnie brylowała w świetle reflektorów. To nie przypadło do gustu Królowej Matce, która otwarcie zaczęła okazywać niechęć Dianie. Dlatego właśnie zdecydowała się sprzyjać romansowi księcia Karola z Camillą Parker-Bowles. Choć niektóre źródła w ślad za tą informacją podają, że Królowa Matka popierała związek Karola z Camillą, to nie do końca jest to prawda. Królowa Matka nie przepadała za Dianą i popieranie romansu Karola miało być dla niej pewnego rodzaju nauczką mówiącą, że „każdego można zastąpić”.

Zobacz również: Kryła romans Karola i Camilli, nienawidziła Diany... Oto nieznaneoblicze matki Elżbiety II

brytyjska rodzina królewska
Fot. Getty Images

Mimo to m.in. właśnie Królowa Matka sprzeciwiała się małżeństwu Karola z Camillą, dlatego też para stanęła na ślubnym kobiercu dopiero po jej śmierci. W przypadku tego konfliktu ciężko mówić o czyjejkolwiek wygranej, ale wielu przywołuje moment, w którym kondukt żałobny z ciałem tragicznej zmarłej Diany mijał członków monarchii, a Królowa Matka pod naciskiem mediów, rodziny i zgromadzonych tłumów, musiała schować dumę do kieszeni i skłonić głowę na znak szacunku. 

Konflikt w rodzinie Windsorów:  księżniczka Małgorzata i księżna Diana

Diana Spencer z dnia na dzień przeobraziła się z cichej myszki w prawdziwą królową ludzkich serc. W rodzinie królewskiej nie brakowało więc osób, które zazdrościły jej nowej roli ulubienicy tłumów. To szczególnie bolało księżniczkę Małgorzatę. „Nie była fanką księżnej Diany, ponieważ to ona wcześniej była gwiazdą filmową, Dianą swoich czasów. A potem pojawiła się Diana i zaczęła sobie uzurpować tę pozycję”, wyjawił jakiś czas temu lokaj Diany, Paul Burrel. Księżniczka Małgorzata była zazdrosna o popularność Diany. Obie mieszkały w apartamentach posiadłości Pałacu Keninsgton, więc ich wrogie relacje bardzo łatwo dało się zauważyć. 

Zobacz:  Królowa Elżbieta II i księżniczka Małgorzata nie miały łatwej relacji. To je poróżniło

brytyjska rodzina królewska
Fot. Getty Images

Młodsza siostra królowej Elżbiety II miała podobno zakazać wszystkim pracownikom kupowania gazet z Dianą na okładce: „Obracała każdy magazyn, w którym księżna Diana znajdowała się na okładce. Mówiła swoim pracownikom, by nie rozmawiali z nikim od księżnej Diany. To była zimna wojna”, opowiada Andrew Morton, królewski biograf. 

Konflikt w rodzinie Windsorów: księżna Kate i księżniczka Eugenia oraz księżniczka Beatrice

Kilka lat później świat obiegły zdjęcia Eugenii, Beatrice i Kate podczas Garden Party w Buckingham Palace. Na fotografiach wyraźnie widać, jak księżniczki z zazdrości obgadują i wyśmiewają Kate, która wyglądała zjawiskowo w kremowym komplecie od Alexandra McQueena. Trudno się jednak im dziwić - zawsze walczyły o uwagę mediów. Zależało im, by były doceniane za wyczucie stylu, ale nigdy nie miało to miejsca, a tymczasem pojawienie się Kate w rodzinie od razu zostało odnotowane przez prasę. Nic dziwnego, że relacja Kate z księżniczkami była bardzo chłodna. Mimo to, Eugenia i Beatrice przyjaźnią się z Williamem i Harrym, z którymi w dzieciństwie często spędzały czas i jeździły na wspólne wakacje. To zmieniło się po śmierci Diany, która była inicjatorką takich spotkań. W jednym z wywiadów Beatrice miała powiedzieć, że na ślubie Williama i Kate specjalnie ubrały się tak, by zwrócić na siebie uwagę, a wszystko przez to, że zostały przez wszystkich wykluczone. Gdy już relacje członkiń royal family zaczęły się poprawiać, Kate pojawiła się na okładce Vogue'a. To było odwieczne marzenie księżniczek. Ich relacje znów uległy oziębieniu...

brytyjska rodzina królewska
Fot. Getty Images

Na szczęście wraz z upływem czasu, relacja Kate z Eugenią i Beatrice zaczęła się poprawiać. Księżniczki odnalazły swoje miejsce w "firmie Windsorów", zaczęły być doceniane za działalność charytatywną. Zmieniły także styl, znalazły się w Vogue'u i... ułożyły sobie życie prywatne. 

Konflikt w rodzinie Windsorów: książę Filip i Sarah Ferguson

Rozwód księcia Andrzeja z Sarah Ferguson przyniósł jej rozgłos, na który tak liczyła, ale nie spodziewała się, że spadnie na nią również fala krytyki, która szybko zaczęła przeważać szalę. Krytykowana za ekstrawagancki styl życia, liczne i głośne romanse (jak choćby z hrabią Gaddo della Gherardesca), a nawet nadwagę, w końcu zyskała pseudonim „Duchess of Pork” („księżna wieprzowiny”). Gdy uporała się z nadwagą i chwilowo usunęła w cień, by zająć się działalnością biznesową, plotki ucichły. Niestety nie na długo. Sarah wpadła w pułapkę zastawioną przez brytyjski dziennik. Fergie została sfilmowana, kiedy dokonywała sprzedaży pewnemu biznesmenowi dostępu do byłego męża za... pół miliona dolarów. Kompletnie spłukana sądziła, że rozmawia z biznesmenem, a był to jedynie.. dziennikarz News of The World. Księżna nieświadoma podstępu wzięła od mężczyzny zaliczkę w wysokości 40 tysięcy dolarów w gotówce. Jeszcze tego samego dnia zdjęcia księżnej przyjmującej łapówkę za sprzedaż prywatności syna królowej Elżbiety II obiegły świat. Ten skandal wstrząsnął brytyjską monarchią. Książę FIlip podobno nie wybaczył Sarah tego, że postanowiła zdradzić nie tylko jego syna, ale całą rodzinę królewską. W oczyszczającym wywiadzie księżna wyznała, że została bez grosza, a czasem zmuszona jest korzystać nawet z funduszy córek. W komunikacie wystosowanym do mediów przyznała, że popełniła duży błąd i publicznie przeprosiła  księcia Andrzeja, ale podobno książę Filip był nieugięty. 

brytyjska rodzina królewska
Fot. Getty Images

Informacje na temat ich relacji powróciły za sprawą ślubu księcia Harry'ego, który miał nie zaprosić Sarah Ferguson na uroczystość ze względu na jej złe kontakty z jego dziadkiem. Ostatecznie jednak i Sarah Ferguson i książę FIlip pojawili się na ceremonii. Podobnie było w przypadku ślubu księżniczki Eugenii i księżniczki Beatrice. Mówiono, że dla dobra rodziny doszli do porozumienia. 

brytyjska rodzina królewska
Fot. Getty Images

Wideo

Z Vito Bambino na boisku do kosza! O kulisach nowego albumu, rodzicach i pierwszym roku w Warszawie...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

OMENAA MENSAH: Prowadzi trzy fundacje, organizuje aukcje charytatywne, a kilka razy w miesiącu… zapowiada pogodę. W jej słowniku nie ma słowa „niemożliwe”! JAN A.P. KACZMAREK: O czym marzy kompozytor i laureat Oscara? Niezwykła rozmowa! KATARZYNA KOLENDA-ZALESKA i ANNA ZALESKA: Matka i córka. Dziennikarka i prawniczka. Zawsze w kontakcie, lecz jest jedno „ale”. VITO BAMBINO: O muzyce, życiu na emigracji, miłości, ukochanym synku i o tym, jak to jest żyć pomiędzy.