Wirus, koronawirus, maseczka, choroba
Fot. stock.adobe.com
O TYM SIĘ MÓWI

To najmłodsza ofiara koronawirusa! Nie żyje niemowlę w USA

Ta wiadomość wstrząsnęła światem

Sabina Zięba 30 marca 2020 11:30
Wirus, koronawirus, maseczka, choroba
Fot. stock.adobe.com

Coraz częściej media podają informacje o zarażonych nastolatkach oraz dzieciach, choć wcześniej utrzymywano, że koronawirus zagraża głównie osobom starszym i cierpiącym na choroby współistniejące. Te wiadomości rzucają nowe światło na chińską zarazę, a także zmuszają ludzi do większej odpowiedzialności i pozostania w domach. Teraz wiadomo, że epidemii powinni obawiać się wszyscy. W USA zmarło niemowlę zarażone Covid-19. To najmłodsza ofiara na świecie.

Nie żyje niemowlę chore na koronawirusa

Dyrektor WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus, już kilka dni temu mówił: „Chciałbym powiedzieć ludziom młodym: nie jesteście niezwyciężeni, ten wirus może was skazać na wielotygodniowy pobyt w szpitalu, a nawet zabić. A nawet jeśli nie zachorujecie, to wasza decyzja o tym, gdzie się przemieścić, dla kogoś innego może być kwestią życia lub śmierci”. Apelował, bo to właśnie nastolatkowie i młodzi dorośli najczęściej lekceważą zalecenia pozostania w domach, traktując wolne od szkoły czy pracy, jako dodatkowe ferie. Myślą, że koronawirus ich nie dotyczy, a narażeni są wyłącznie starsi od nich. Rzeczywistość okazuje się zupełnie inna.

Coraz częściej zakażeni zostają ci najmłodsi. Choć mają większe szansę na wygranie z chorobą, dzięki silniejszym i zdrowszym organizmom, także ich koronawirus pokonuje. W USA zarejestrowano właśnie najmłodszą ofiarę. O śmierci niemowlęcia poinformował w sobotę 28 marca gubernator stanu Illinois, J.B. Pritzker.  

Mężczyzna powiedział: „Wiem, jak trudna może być ta wiadomość, szczególnie gdy dotyczy tak małego dziecka. Przyznam, że jestem tym wstrząśnięty i każdy z nas powinien odczuwać smutek”. Z kolei dr Ngozi Ezike, dyrektor departamentu zdrowia publicznego w stanie Illinois, wyjawił, że „nigdy wcześniej nie doszło do śmierci niemowlęcia z powodu Covid-19” i dodał: „Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się tego śmiercionośnego wirusa. Jeśli nie po to, aby chronić siebie, to po to, by chronić ludzi wokół nas”.

Wiadomo, że trwa oficjalne dochodzenie, które ma pomóc w ustaleniu przyczyny śmierci dziecka. J.B. Pritzker apeluje: „Jeśli dotychczas lekceważyłeś koronawirusa, może ta wiadomość jest twoją pobudką”.  

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA i KRZYSZTOF JABŁOŃSKI: Zamożni, między nimi jest duża różnica wieku – idealny obiekt hejtu. Jak sobie z nim radzą? Jak się kochają? ANDRZEJ PIASECZNY: Dlaczego tak naprawdę zdecydował się na coming out. I to właśnie teraz. DZIECI KRÓLOWEJ ELŻBIETY: Karol, Anna, Andrzej, Edward – wychowani przez matkę, która musiała się zmagać z dylematem: dzieci czy korona. MONIKA I ROBERT JANOWSCY Mężczyzna po przejściach i kobieta z przeszłością o życiu w patchworkowej rodzinie, miłości do siebie i... cudzych dzieci. ANNA NOWAK-IBISZ Pani Gadżet… improwizuje.