Jaka była przyczyna śmierci?

Weronika Kostyra 30 czerwca 2018 10:55

W nocy dotarła do nas smutna wiadomość. O śmierci Ireny Szewińskiej poinformował jej mąż, Janusz Szewiński. „Irena zmarła około godziny 23.30 w Warszawie, w szpitalu przy ulicy Szaserów. Od dłuższego czasu zmagała się z chorobą, ale ostatnio dobrze się czuła. Niedawno była przecież na Pikniku Olimpijskim”, przekazał. Była lekkoatletka, medalistka olimpijska, wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego przegrała walkę z chorobą. Miała 72 lata.

Nie żyje Irena Szewińska

Irena Szewińska była najwybitniejszą polską lekkoatletką. Urodziła się 24 maja 1946 roku w Leningradzie (dziś Petersburg) jako Irena Kirszenstein, urodziła się 24 maja 1946 roku. Po repatriacji jej rodzina przeniosła się do Warszawy i to tam sportsmenka rozpoczęła treningi. Pierwszy międzynarodowy sukces sportowy odniosła już w wieku 18 lat. Później w swojej karierze siedem razy zdobywała medale olimpijskie – trzy razy złoty, dwa razy srebrny  i dwa razy brązowy. Dziesięć razy zdobywała mistrzostwo Europy (10 medali na otwartym stadionie i 3 w hali). Na koncie miała również rekordy Polski, Europy i świata w biegach na 100, 200, 400 metrów oraz w skoku w dal i sztafetach. Uznana najlepszą sportsmenką świata w 1974 roku. W igrzyskach olimpijskich wystartowała po raz ostatni w 1980 roku w Rosji. Po zakończeniu kariery nie porzuciła sportu. Była czynnie zaangażowana się w działania polskiego i międzynarodowego ruchu sportowego. Współorganizowała też Irena Women’s Run wspierający walkę z rakiem piersi.

W 2016 roku otrzymała najwyższe polskie odznaczenie państwowe – Order Orła Białego. Była pierwszą przedstawicielką sportu, której przyznano takie wyróżnienie

Choroba Ireny Szewińskiej

Jako sportowiec nigdy się nie poddawała. Nie poddawała się też w walce z chorobą. Nowotwór wykryto u niej w 2014 roku. Przeszła wtedy chemioterapię w warszawskim Instytucie Onkologii, która na pewien czas zwalczyła chorobę. Niestety rak powrócił i Irena Szewińska toczyła z nim walkę przez długi czas. Mimo to nie wycofała się z życia publicznego i przez cały czas pełniła swoje obowiązki zawodowe związane z Polskim Komitetem Olimpijskim. Zły stan zdrowia i zmęczenie nie przeszkodziły jej w wyjeździe na  igrzyska olimpijskie do Soczi kilka lat temu. Od lat pełniła ważną funkcję w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim, dlatego nie mogło jej tam zabraknąć. Wspierała polskich sportowców i zarażała ich energią.

W chorobie nieustannie wspierali ją  kochający mąż Janusz Szewiński oraz dwaj synowie, Andrzej i Jarosław. 

1/4
Irena Szewińska
Copyright @Wikimedia Commons
1/4

Irena Szewińska była najwybitniejszą polską lekkoatletką.

2/4
Irena Szewińska
Copyright @Wikimedia Commons
2/4

W swojej karierze siedem razy zdobywała medale olimpijskie – trzy razy złoty, dwa razy srebrny  i dwa razy brązowy.

3/4
Irena Szewińska
Copyright @East News
3/4

Jako sportowiec nigdy się nie poddawała. Nie poddawała się też w walce z chorobą.

4/4
Irena Szewińska
Copyright @Wikimedia Commons
4/4

Irena Szewińska przegrała walkę z chorobą nowotworową 29 czerwca 2018 roku.

Wideo

Urszula Dudziak ma 78 lat i mnóstwo pięknych planów: „Rozkwitłam na nowo po menopauzie”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Co powie tata? JAROSŁAW I OLIWIA BIENIUK we wzruszającej rozmowie o wchodzeniu córki w dorosłość, układaniu życia na nowo, sile wspomnień i ojcowskiej miłości. ALEKSANDRA KURZAK: „lubię być diwą”. O błyskotliwej karierze, zaręczynach po 10 dniach znajomości i intymności. DOROTA I CZESŁAW MOZILOWIE razem pracują, podróżują, oglądają seriale, tańczą... Co jest receptą ich udanego związku? WOJCIECH MECWALDOWSKI to artysta, aktor i... introwertyk. Co oznacza dla niego „życie pełną gębą”? Ikar polskiego dziennikarstwa... Jaki był prywatnie? Wzloty i upadki KAMILA DURCZOKA.