barszczewska chwalona przez meryl streep
Fot. Olszanka/East News
ZE ŚWIATA FILMU

Meryl Streep zachwyca się polską aktorką! Jak dziś wygląda życie Grażyny Barszczewskiej?

Według gwiazdy Hollywood Polka zasłużyła na Oscara

Aleksandra Andrzejak 16 lutego 2021 19:57
barszczewska chwalona przez meryl streep
Fot. Olszanka/East News

Grażyna Barszczewska - polska aktorka filmowa, teatralna, kabaretowa, a także reżyserka teatralna i piosenkarka. Znana z filmów takich jak: „Pan Tadeusz”, „Kariera Nikodema Dyzmy” czy „Wszystko co najważniejsze”. Swoją grą aktorką podbija serce nie tylko Polaków! Zachwyciła się nią także Meryl Streep.

Grażyna Barszczewska początki kariery 

Grażyna Barszczewska urodziła się w 1947 roku. W 1970 roku, ukończyła naukę w szkole teatralnej. Zadebiutowała w „Czajce” A. Czechowa rolą Niny Zariecznej, na deskach Teatru Ludowego w Nowej Hucie. W 1972 roku przeniosła się do Warszawy. Występowała również w kabarecie Dudek Edwarda Dziewońskiego. Później były już role w licznych filmach i serialach i ta jedyna - którą zachwyciła się sama Meryl Streep.

meryl streep zachwycona aktorstwem barszczewskiej
Fot. East News

„Amantka z pieprzem” - książka Grażyny Barszczewskiej

Po zagraniu ponad 200 ról dramatycznych i komediowych oraz spędzeniu pół wieku na scenie, w 2019 roku, wraz z Grzegorzem Ćwiertniewiczem postanowiła wydać książkę pod tytułem „Amantka z pieprzem”. Jednak jak sama twiedzi nie jest to biografia, a raczej rozmowa na bolesne i kontrowersyjne tematy, na które niewygodnie rozmawia się podczas pośpiesznych wywiadów.

Na biografię nie byłam i nadal nie jestem gotowa. Rzeczywiście, kilkakrotnie miałam takie propozycje, na które nie przystałam. Biografia? To trochę pachnie podsumowaniem, a ja wciąż jestem w drodze i mam nadzieję, że jeszcze coś przede mną. Po kilku spotkaniach z Grzegorzem Ćwiertniewiczem – kiedy wiedziałam już, że to z nim chcę porozmawiać – zdecydowaliśmy, że jeśli już, to niech to będzie rozmowa, spotkanie z drugim człowiekiem, zawsze dla mnie ważne. A co z tego wyniknie – zobaczymy. - zdradza Grażyna Barszczewska w wywiadzie dla kulturawokolnas.pl

Grażyna Barszczewska wydała także dwupłytowy album ze swoimi interpretacjami starych wierszy i piosenek pod tytułem „Rozdane pocałunki”.

streep zachwycona polska aktorka
Fot. East News

Mery Streep o Grażynie Barszczewskiej

Grażyna Barszczewska wiele razy wspominała w wywiadach, że porównanie jej do Meryl Streep to najlepszy komplement jaki może otrzymać. Okazuje się, że wcale nie jest dla hollywoodzkiej gwiazdy anonimową postacią. Podczas przygotowań do swojej kultowej roli w filmie „Wybór Zofii”, w jednym z kin w Los Angeles Meryl Streep trafiła na seans filmu Roberta Glińskiego „Wszystko, co najważniejsze” z Grażyną Barszczewską w roli prezydentowej Lwowa. Wtedy Streep zachwyciła się Barszczewską. 

meryl streep chwali polska aktorke
Fot. East News

Grażyna Barszczewska o słowach Meryl Streep

Chociaż Meryl Streep nie potrafi nawet wymówić jej imienia i nazwiska, dobrze ją zna i ceni za dorobek aktorski. Dodaje, że gdyby Grażyna mieszkała w Ameryce, pewnie miałaby już na swoim koncie co najmniej jednego Oscara. Gwiazda pochwaliła polską aktorkę w jednym z wywiadów. Barszczewska nie ukrywa ła wzruszenia!

Zupełnie niespodziewane i w dodatku bardzo miła, bo co by nie mówić, koleżanka po fachu pozytywnie zareagowała na moją rolę w jakimś wywiadzie po filmie „Wszystko, co najważniejsze”. To dla mnie wielki zaszczyt. - odpowiada Barszczewska zapytana o komplement ze strony Hollywoodzkiej gwiazdy w wywiadzie dla kulturawokolnas.pl

Co sądzicie? Czy Grażyna Barszczewska jest podobna do Meryl Streep?  

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?