Marine Le Pen, Reims, Francja, 23.03.2022 rok
Fot. Chesnot/Getty Images
niezwykłe historie

Jest katoliczką, na koncie ma dwa rozwody, a dziś mieszka z kobietą. Oto tajemnice Marine Le Pen

Od lat odcina się od skrajnie prawicowego ojca

Marcjanna Maryszewska 10 czerwca 2024 14:16
Marine Le Pen, Reims, Francja, 23.03.2022 rok
Fot. Chesnot/Getty Images

Wczoraj odbyły się wybory do Europarlamentu. Od tamtego czasu emocje jeszcze nie opadły. Dużo osób zelektryzował wynik we Francji. To właśnie tam Marine Le Pen (31%) uzyskała dwukrotnie wyższy wynik w porównaniu do partii obecnego prezydenta — Emmanuela Macrona (15%). Z tego powodu głowa państwa postanowiła rozwiązać parlament i ogłosić przyśpieszone wybory, które odbędą się pod koniec tego miesiąca. "Jesteśmy gotowi odbudować kraj, gotowi bronić interesów Francuzów, gotowi położyć kres masowej imigracji, gotowi uczynić priorytet z siły nabywczej Francuzów, gotowi rozpocząć reindustrializację kraju", mówi polityczka.

Marine Le Pen i relacje z ojcem. Kim jest polityczna przeciwniczka Emmanuela Macrona?

Na świat przyszła 5 sierpnia 1968 roku jako najmłodsza z trzech córek Jean-Marie Le Pena i Pierretty Lalanne. Z wykształcenia jest prawniczką, absolwentką Uniwersytetu Paryż II. Co więcej, w 1991 roku skończyła studia podyplomowe z zakresu prawa karnego, zaś w 1992 roku praktykowała jako adwokat w Paryżu.

Ojciec sióstr w latach 50. wstąpił do Legii Cudzoziemskiej, a będąc oficerem służb specjalnych, uczestniczył również w wojnie w Algierii. Pięciokrotnie startował w wyborach prezydenckich i przez wiele lat zasiadał w Parlamencie Europejskim. Reprezentował przy tym ekstremalnie prawicowe poglądy, wielokrotnie sądzono go za wypowiedzi o charakterze antysemickim i ksenofobicznym.

Radykalność ojca odbiła się na całym życiu Marine Le Pen. Nie miała wielu bliskich koleżanek, bowiem rodzice obawiali się, że przyjaźń z córką polityka może skończyć się tragicznie. Przeżyła również traumatyczny zamach, gdy 1 listopada 1976 roku pod drzwi mieszkania rodziny Le Pen podłożono 5 kg dynamitu. „Klęczałyśmy na drżących kolanach, trzymając się za ręce i modląc w desperacji... Wtedy usłyszałyśmy głos ojca, który wołał »Dziewczyny, dziewczynki, żyjecie?«” - wspominała.

Czytaj także:  Nie miały dobrej relacji, ale stały za sobą murem. Siostra wspomniała zmarłą Marzenę Kipiel-Sztukę

Marine Le Pen, Francja, 16.09.2010 rok
Fot. Eric Fougere/VIP Images/Corbis via Getty Images
Marine Le Pen, Francja, 16.09.2010 rok

Największym politycznym sukcesem Jean-Marie Le Pena było założenie partii Front Narodowy, na której czele stał do 2011 roku. Wówczas zastąpiła go jego córka Marine Le Pen, która poszła w ślady ojca. Jednak po latach postanowiła całkowicie odciąć się od jego działalności. Oprócz wykluczenia go z partii zmieniła również jej nazwę na Zjednoczenie Narodowe w 2018 roku. Nadal jednak stawiana jest obok radykalnego ojca. Marine Le Pen nie kryje swojej irytacji z tego powodu. „Do kiedy to, co robię lub co mówię, będzie porównywane z tym, co zrobił lub powiedział Jean-Marie Le Pen? (...) Po 20 latach zaczynam mieć już trochę dość” - mówiła w jednym z wywiadów. 

Ojciec Le Pen nigdy nie przestał zaskakiwać ludzi. Gdy w 2021 roku 92-letni wówczas Jean-Marie Le Pen wziął ślub z 88-letnią Jany, nikt nie krył zaskoczenia. "To upokarzające i bolesne", mówiła jego córka. "Kiedy masz takiego ojca, musisz nauczyć się go ignorować. Ale my, jego córki, jesteśmy w szoku", kwitowała.

Zobacz również: Halina Mlynkova o życiu po rozwodzie z Łukaszem Nowickim: „Tak naprawdę wychowałam syna sama”

Życie prywatne Marine Le Pen

W związku z wyborami i ostatnim szumem wokół nich na świeczniku pozostaje również życie prywatne Marine Le Pen. To natomiast wzbudza nawet większe emocje, niż działalność polityczna jej oraz jej ojca. Choć jest zadeklarowaną katoliczką, ma na koncie już dwa rozwody. Pierwszym mężem kandydatki na prezydenta był przedsiębiorca Franck Chauffroy. Doczekali się trójki dzieci, które ochrzcili w Kościele Saint-Nicolas-du-Chardonnet. Środowisko znane jest ze swojego konserwatyzmu i sprzeciwiania się niektórym postanowieniom Soboru Watykańskiego II.

Drugi ślub wzięła w 2002 roku. Éric Iorio był jej współpracownikiem, sekretarzem generalnym Frontu Narodowego. Rozwód pary nastąpił w 2006 roku. W 2009 roku zaś związała się z jednym z przywódców Frontu Narodowego. Louis Aliot był jej partnerem życiowym, do ślubu nigdy nie doszło. Po dekadzie i ten związek się zakończył.

Marine Le Pen, Francja, 01.12.2010 rok
Fot. Eric Fougere/VIP Images/Corbis via Getty Images
Marine Le Pen, Francja, 01.12.2010 rok

Marine Le Pen przeszła w życiu wiele, ale z pewnością nie może narzekać na samotność. Ostatecznie zamieszkała z kobietą o imieniu Ingrid. Znają się od dziecka i doskonale się dogadują. Jednak, jak obie podkreślają, łączy je wyłącznie przyjaźń.

Po różnych perypetiach w moim życiu Marine zaproponowała, abym z nią zamieszkała. W ten sposób stałyśmy się świetnymi współlokatorkami” - zdradziła  przyjaciółka Marine Le Pen w programie "Une Ambition intime". Pomimo trudnego charakteru, nie znosi brać udziału w kłótniach. Nie brakuje jej także powodów do uśmiechu, a najlepszymi towarzyszami są dla niej koty. Jest właścicielką aż sześciu zwierzaków!  

Sprawdź również: Ćwierć wieku temu bez wahania dała jej miłość i dom. Tak dziś wygląda relacja Agaty Młynarskiej z przybraną córką

Marine Le Pen, Reims, Francja, 23.03.2022 rok
Fot. Chesnot/Getty Images
Marine Le Pen, Reims, Francja, 23.03.2022 rok

Źródło: Plejada.pl

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Mają własny sad, kurnik i kaplicę. Tak wygląda wymarzony dom Wojciecha Modesta i Agnieszki Amaro

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o tym, co odmieniło jej życie, kobietach, które dają jej moc, i… festiwalu w Cannes. JADWIGA JANKOWSKA-CIEŚLAK: pogodziła się z życiem, tylko ze śmiercią męża nie może się uporać do tej pory. JACEK DUBOIS w fascynującej rozmowie o zawodzie adwokata, zbrodni, karze i pisarskiej pasji. ZBIGNIEW WODECKI: Kraków jego śladami.