Manuela Gretkowska
Fot. Magda Wunsche & Samsel
O TYM SIĘ MÓWI

Manuela Gretkowska ostro o ślubie księcia Harry'ego i Meghan Markle!

Z ust pisarki padły naprawdę mocne słowa

Konrad Szczęsny 20 maja 2018 21:53
Manuela Gretkowska
Fot. Magda Wunsche & Samsel

Kontrowersja to jej drugie imię. Manuela Gretkowska zdobyła popularność w sieci opiniami, którym daleko do dyplomatycznego tonu. Pisarka i feministka nie szczędzi słów krytyki szczególnie szeroko rozumianemu show-biznesowi i postaciom z nim związanym. Ostatnio głośno było o jej słownej przepychance z Małgorzatą Rozenek-Majdan. Tym razem postanowiła skrytykować ślub księcia Harry'ego i Meghan Markle, który odbył się w sobotę w Windsorze.

Manuela Gretkowska krytykuje księcia Harry'ego księcia Karola

Obszerny post, jaki Manuela Gretkowska zamieściła na Facebooku, uderza nie tylko w parę świeżo poślubionych małżonków, lecz także w całą monarchię brytyjską!

„Windsorów ślub na 2 miliardy widzów. Królowa Elżbieta rządzi globalną wioską TV-Netflixa, więc ma zasięg i poddanych wszędzie. Sąsiedzi z mojej wioski wybrali się obejrzeć książęce zaślubiny. Pomachać imperialnymi chorągiewkami. Elegancko, nie jak pod narciarską skocznią, gdzie kłębią się flagi obs*ane nazwami polskich dziur”, rozpoczęła wyszukaną metaforą pisarka.

Następnie w najdrobniejszych szczegółach skrytykowała każdy element sobotniej ceremonii, włącznie z pierwszoplanowymi bohaterami, rozpoczynając od księcia Harry'ego i księcia Karola.

„Nie wiem jakie ego ma Książę Harry, ale bycie księciem zapasowym musi dawać po psyche. Tym bardziej, gdy cały świat wie, że dla ojca twoja matka była zaledwie kura nioską. Nie kurą domową tylko dworską, ale co za różnica. A potem idziesz za jej trumną i obserwuje cię kilka miliardów ludzi. Co z tego, że współczująco. Jesteś już 13-latkiem, nie 3-latkiem jak Kennedy salutujący przy trumnie ojca. Wszystko boleśnie rozumiesz. Matka nie zginęła w zamachu. Umarła przez idiotyczny wypadek uciekając od nieudanego małżeństwa. Od twojego ojca, jego rodziny, swoich problemów i pani w pięknym kapeluszu, teraz macochy siędzącej na twoim ślubie w pierwszej ławce”, skonstatowała gorzko Manuela Gretkowska.

„Może i lepiej, że para młoda przy ołtarzu jest odwrócona tyłem do najbliższych. Nie patrzy w przeszłość ciągnącą się za nimi jak czarny tren a nie biały welon. Książę Karol podczas wymiany obrączek, sakramentalnego „tak” nie patrzył na syna zajęty ważniejszą rozmową. Płakali widzowie, dla nich był ten spektakl”, twierdzi feministka.

Manuela Gretkowska ostro o ślubie księcia Harry'ego i Meghan Markle

Następnie pisarka wypunktowała wszystkie elementy ceremonii, które jej zdaniem były hołdem złożonym kulturze patriarchalnej.

„Muzyka etno na standardy królewskie. Afroamerykański kaznodzieja nie wstydził się stand-upu. To przyszłość kościoła, dobra muza okraszona religijnym kabaretem. Facet mówił o żarze płomiennej miłości podczas ślubu chłopaka wychowanego w dworskiej lodówce. Meghan była mega wyluzowana, potargana, bez tapety zakrywającej twarz. Urocza kalifornijska dziewczyna, wykształcona lepiej od wszystkich księżniczek. Nie w sukience bezie, poobszywanej klejnotami i koronką. Jej prosta kiecka kosztowała rodzinę królewską rewolucyjnie mało - 2 miliony zł. Ale to ona za nią zapłaci. Za wdepnięcie w tradycję”, gorzko przewiduje Manuela Gretkowska.

Po czym przewiduje, że zmiana w brytyjskiej monarchii nastąpi dopiero, gdy... książę George okaże się gejem!

„Rewolucja naprawdę rozwalająca przeszłość nadejdzie, gdy jeden z paziów, może George - następca tronu, weźmie kiedyś równie pompatyczny ślub z ukochanym. Mam nadzieję, że im się uda, chłopak wygląda na wyluzowanego”, podkreśla pisarka.

Następnie wieszczy, że małżeństwo księcia i księżnej Sussex nie będzie należało do najłatwiejszych.
„Henry i Meghan, powinni dostać abonament na terapię par w prezencie ślubnym. Oboje mają za sobą hardcorowe rodzinki i trudne dzieciństwo. Przeszłości nie przekupią pieniądze, nie zaślepi sława i tytuły. Ani sex, chociażby książeco tytułowany Sussexem. W każdym razie Boże chroń Królową, a rodzinę królewską przed nią samą. Jest jak każda inna, tyle że w większym formacie”, złowrogo przekonuje feministka.

Internauci są w kwestii jej ostrych słów podzieleni. Z jednej strony twierdzą, że wpis należy traktować w kategoriach satyry, z drugiej zarzucają Manueli Gretkowskiej przesadę i zbędą egzaltację.

Która opinia jest Tobie bliższa?  

Meghan Markle i książę Harry w karocy
Fot. Forum

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

„Miałem szczęście do kobiet”… Jerzy Stuhr o mamie i babci w ostatnim wywiadzie dla VIVY.pl

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.