Inga Zasowska, protest pod Sejmem
Fot. Facebook @Inga Zasowska
O TYM SIĘ MÓWI

Ma 13 lat, rozpoczęła protest klimatyczny i zmaga się z hejtem. Poznajcie bliżej Ingę Zasowską

„Politycy nie przejmują się zmianą klimatu i nic z tym nie robią”

Gabriela Czernecka 25 czerwca 2019 16:51
Inga Zasowska, protest pod Sejmem
Fot. Facebook @Inga Zasowska

Kilka dni temu 13-letnia Inga Zasowska postanowiła zrobić dla przyrody coś więcej i rozpoczęła swój wakacyjny strajk klimatyczny. Usiadła przed Sejem, by „wyrazić swój sprzeciw wobec postawy polskich polityków wobec zmiany klimatu”. Będzie tam co każdy piątek. Do podjęcia działania zachęciła ją postawa szwedzkiej nastoletniej aktywistki Grety Thunberg, która w ubiegłym roku stała się symbolem młodzieżowego sprzeciwu dla zmian klimatycznych na świecie.

Inga Zasowska - protest przed Sejmem

„To jest Inga Zasowska, ma 13 lat. Rozpoczęła szkolny strajk klimatyczny przed polskim parlamentem. Jest prawdziwą bohaterką, broni przyszłości nas wszystkich. Spotkała się przez to z niewyobrażalną falą hejtu. Proszę, dajcie jej – i wszystkim innym w podobnej sytuacji – pełne wsparcie”, napisała na Twitterze 16-letnia Greta Thunberg. To właśnie jej działanie stało się inspiracją dla Ingi, która swój protest klimatyczny przed gmachem polskiego Sejmu rozpoczęła w miniony piątek. 

Przypomnijmy, że Greta Thunberg zamiast we wrześniu ubiegłego roku udać się do szkoły, poszła pod budynek szwedzkiego parlamentu, by wykorzystać moment wyborów i zamanifestować przeciwko zmianom klimatycznym. Jej manifest zdobył rozgłos i sprawił, że 16-latka przemawiała nawet w Parlamencie Europejskim. Greta chce, by zarówno Szwecja, ale i inne kraje zmniejszyły emisję misji dwutlenku węgla i respektowały porozumienie paryskie zawarte w 2015 roku. 

Inga idąc śladem starszej koleżanki zamierza manifestować w każdy piątek lipca. 13-latka już zyskała popularność, szczególnie w sieci jej posty zyskują masę komentarzy. Niestety część z nich jest bardzo nieprzyjemna. Dziewczynka poinformowała nawet, że ktoś podszywa się pod nią na Twitterze i Facebooku. Szybko w jej obronie stanęła Greta, która na swoim Twitterze zaapelowała: „Ingę zalała fala hejtu. Proszę o wsparcie dla niej i dla innych osób, które znajdują się w podobnej sytuacji”.

 13-latka zadeklarowała, że pojawi się przed Sejmem w najbliższy piątek. Mają jej towarzyszyć koleżanki. Na Facebooku pojawiło się też wydarzenie „Wspieram #WakacyjnyStrajkKlimatyczny”, którym interesuje się ponad tysiąc osób. 

Wideo

Wiosna 2020 - design, kulinarne inspiracje, podróże bez wychodzenia z domu!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANJA RUBIK przed czterdziestką robi podsumowanie. Jakie ma marzenia, co jeszcze pragnie osiągnąć? Czy chce założyć rodzinę? Muzyk BARTEK KRÓLIK zdradza, jak przetrwał trudne momenty i odnalazł szczęście. MANUELA GRETKOWSKA w wyjątkowej rozmowie o AGNIESZCE OSIECKIEJ. Specjalnie na lato: sztuka gotowania blogerki DARII ŁADOCHY, w czym tkwi magia ZAKOPANEGO oraz aktorka KATARZYNA ZAWADZKA w kreacjach od ZIENIA w sesji nad polskim morzem.