Bronisław Cieślak w serialu „07 zgłoś się”
Fot. PAP/Witold Rozmysłowicz
WSPOMNIENIE

Laura Łącz wspomina pracę na planie „07 zgłoś się”. Aktorka zdradziła sekret Bronisława Cieślaka

Serialowego porucznika Borewicza miał zagrać ktoś inny

Ksenia Krasko 3 maja 2021 14:15
Bronisław Cieślak w serialu „07 zgłoś się”
Fot. PAP/Witold Rozmysłowicz

Wczoraj dotarła do nas bardzo przykra informacja ze świata kultury. Nie żyje Bronisław Cieślak, legendarny porucznik Sławomir Borewicz. Aktor przez kilka lat zmagał się z chorobą nowotworową, jednak nie wygrał tej walki... Zadebiutował w „Znakach szczególnych”, ale największą popularność przyniosła mu rola w serialu „07 zgłoś się”. W kultowej produkcji zagrało wiele znanych artystów, między innymi Ewa Florczak, Grażyna Szapołowska, Ewa Pacuła, Piotr Fronczewski, Jerzy Dziewulski czy Laura Łącz, która wspomina Bronisława Cieślaka w wyjątkowy sposób. Zdradziła, że niewiele brakowało, a w rolę porucznika wcielił by się ktoś inny.

Laura Łącz zdradza sekret Bronisława Cieślaka i serialu „07 zgłoś się”

„07 zgłoś się” pozostaje jedną z najpopularniejszych produkcji Telewizji Polskiej. Serial, wyreżyserowany przez Krzysztofa Szmagiera, był emitowany przez TVP1 od 1976 do 1989 roku. Na planie spotkało się wiele znanych osób, i nawet role epizodyczne zapadały w pamięć, ale bez wątpienia najbardziej kultową postacią pozostaje porucznik Borewicz. O współpracy z Bronisławem Cieślakiem opowiedziała aktorka Laura Łącz.

Zobacz też: Bronisław Cieślak nie żyje. Aktor „07 zgłoś się” miał 77 lat

Jak przyznała w rozmowie z Agnieszką Szmidt z Faktu, poznali się na planie. „Zagrałam w dwóch odcinkach. Najpierw w odcinku, który był ulubionym reżysera i operatora zatytułowanym „Hieny”. A po kilku latach w odcinku „Przerwany urlop”, wspomina Laura Łącz. „Bardzo się lubiliśmy z Bronisławem Cieślakiem”, dodaje.

„Ten konkretny odcinek z moim udziałem kręciliśmy na Mazurach. [...] Bardzo miło spędzaliśmy tam czas. [...] Mimo, że nie był aktorem z wielkim dorobkiem, to w tej roli i przed kamerą odnalazł się znakomicie. Miał poczucie humoru, pewien dystans i stosunek do kobiet taki bardzo dżentelmeński, a jednocześnie męski, taki, który kobiety lubią najbardziej”, podkreśla w rozmowie z Faktem.

Zdradza też, że w rolę Borewicza miał wcielić się ktoś inny, choć teraz trudno w to uwierzyć. „Powiem ciekawostkę: Bronisław Cieślak powtarzał to często, że początkowo rolę porucznika Borewicza miał grać... Krzysztof Chamiec [mąż Laury Łącz do 2001 roku – przyp. red.]”, ujawnia. „O ile wiem, nie dogadali się, a poza tym Chamiec miał wtedy inną rolę w teatrze. I tak się potoczyło, że ostatecznie porucznika Borewicza zagrał Cieślak. On był bardzo dumny z tego, że finalnie były rozpatrywane tylko dwie kandydatury i zawsze wspominali to z Krzyśkiem przy każdej okazji”, tłumaczy aktorka.

Zobacz też: Anna Cieślak żegna Bronisława Cieślaka: „Stryjku, odpoczywaj w spokoju”

Bronisław Cieślak na planie serialu „07 zgłoś się”

Bronisław Cieślak w serialu „07 zgłoś się”
Fot. PAP/Witold Rozmysłowicz

Laura Łącz o Bronisławie Cieślaku - jaki był prywatnie?

Laura Łącz opowiedziała też, jakim człowiekiem był Bronisław Cieślak. „Myślę, że jego wizerunek filmowy był podobny do tego, jakim on był prywatnie. Był odważny i spokojny, dlatego się kobietom podobał [...]”, przyznaje w rozmowie z Faktem. „Serialowy porucznik Borewicz lubił kobiety, ale traktował je w sposób dżentelmeński, z szacunkiem i bez cienia jakieś przemocy fizycznej czy psychicznej”, tłumaczy.

Zobacz też: Los nie oszczędzał Bronisława Cieślaka, ale aktor nigdy się nie poddawał. Jak wyglądało jego życie?

„Wydaje mi się, że był bardzo pozytywnym człowiekiem i bardzo męskim jako mężczyzna. Zresztą słyszałam o jego stosunku do choroby. Podchodził do niej z męskim dystansem, taką siłą fizyczną”, dodaje aktorka. W ostatnich latach widywali się rzadko, ale Cieślak bywał na imprezach artystycznych, jakie organizowała Laura Łącz. „Chętnie przyjmował zaproszenia, chociaż to nie był człowiek który chodził na ścianki [...]”.

Bronisław Cieślak odszedł w wieku 77 lat. Bliskim aktora składamy wyrazy współczucia. 

Źródło: Fakt

Laura Łącz wspomina Bronisława Cieślaka. Zagrała w serialu „07 zgłoś się”

Laura Łącz zdradziła tajemnicę Bronisława Cieślaka
Fot. Piotr Molecki/East News

Bronisław Cieślak w programie z okazji 40-lecia serialu „07 zgłoś się”

Bronisław Cieślak. Jubileusz 40-lecia serialu „07 zgłoś się”
Fot. MIECZYSLAW WLODARSKI/REPORTER

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Tłum gwiazd, laureaci konkursu i niezwykły muzyczny gość. Tak zapamiętamy VIVA! Photo Awards 2023

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KATARZYNA BOSACKA: opowieść o miłości, rozstaniu, przebaczeniu i nowym początku. ANASTAZJA I TOMEK JAKUBIAK: scenariusz na znalezienie wielkiej miłości. EWA KRAWCZYK: Krzysztof, moja miłość. ROSALYNN I JIMMY CARTER: historia niezwykłego związku. JAN EMIL MŁYNARSKI: muzyka to krok w stronę wolności. WANDA TRACZYK-STAWSKA: o najpiękniejszej Wigilii w obozie jenieckim w 1944 roku.