Lady Gaga
Fot. East News
O TYM SIĘ MÓWI

Lady Gaga straci Oscara?! Jej wielki przebój może być... plagiatem!

Czy hit „Shallow” rzeczywiście przypomina inny utwór?

Ksenia Krasko 13 sierpnia 2019 15:56
Lady Gaga
Fot. East News

Lady Gaga nie znika ostatnio z pierwszych stron gazet, głównie ze względu na powracające plotki o jej romansie z Bradleyem Cooperem. O piosenkarce znów jest głośno, ale tym razem chodzi o zupełnie coś innego. Jak donoszą zachodnie media, jej wielki przebój Shallow może być plagiatem, więc artystka może stracić Oscara!

Lada Gaga oskarżona o plagiat

Według doniesień prasy, artystka otrzymała wielomilionowy pozew sądowy od autora piosenek Steve'a Ronsena. Mężczyzna oskarża Lady Gagę o kradzież melodii z jego utworu. Kompozytor przekonuje, że Shallow jest plagiatem jego utworu Almost, który powstał w 2012 roku.

„Chcieliśmy polubownie rozwiązać ten problem już kilka miesięcy temu, przedstawiliśmy ekspertyzę profesora muzykologa, który potwierdził, że istnieje znaczne podobieństwo obu utworów. Zespół Lady Gagi nie odpowiedział na nasze działania i nie dostarczył swojego raportu, chociaż prosiliśmy o to kilkakrotnie”, oświadcza muzyk na łamach Page Six.

Druga strona konfliktu wskazuje na fakt, że akord, o który toczy się spór, stosuje się w wielu utworach muzycznych. „Dostarczyliśmy panu Markowi D. Shirianowi obszerny list z opiniami i analizami uznanych muzykologów. Żaden z nich nie znalazł pomiędzy piosenkami podobieństw, które podlegałyby zaskarżeniu”, podkreślają przedstawiciele Lady Gagi. „Ronsen próbuje zarobić łatwe pieniądze na imieniu znanej osoby [...] Jeśli chce kontynuować tę sprawę, Lady Gaga stanie do walki i zwycięży”, odpowiada prawnik artystki.

Przypomnijmy, że Lady Gaga otrzymała kilka ważnych nagród za utwór Shallow, który zaśpiewała wraz z Bradley'em Cooperem – w tym Oscara i Złotego Globa. Gdyby więc przegrała sprawę o plagiat, mogłaby stracić je wszystkie.

Tu możesz przesłuchać obie piosenki. Zauważasz podobieństwo? 

Lady Gaga, Oscary 2019
Fot. Getty Images

Wideo

Zobaczcie 12 najgorętszych trendów na wiosnę 2020!

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

BEATA TADLA: „Obiecaliśmy sobie z Rafałem, że nie będziemy opowiadać o naszym związku w mediach. Rafał nie jest osobą publiczną”. Dlaczego SZYMON MAJEWSKI mówi o sobie: „dożywotni maminsynek”? Aneta Hickinbotham produkowała głośną „Ostatnią rodzinę”, nominowane do Oscara „Boże Ciało” i pracowała przy filmie „Troja”. Dlaczego została producentką, a nie… lekarzem? A także oscarowe zaskoczenia i karnawałowe szaleństwo w Rio.