Jacek Cygan
Fot. Tomasz Urbanek/DDTVN/East News
O tym się mówi!

Jacek Cygan stworzył ''Dumkę na dwa serca'' na dzień przed premierą. Pierwszy tytuł zupełnie mu nie pasował

"Ostatniej nocy przed pokazaniem piosenki, wymyśliłem!"

Aleksandra Frankowska 2 grudnia 2023 17:51
Jacek Cygan
Fot. Tomasz Urbanek/DDTVN/East News

Stała się przebojem niemal od razu, kiedy tylko usłyszała ją Polska. "Dumka na dwa serca", do której autorem słów był Jacek Cygan, do tej pory jest jednym z najbardziej znanych polskich utworów. W 1999 roku była prawdziwym hitem. W jednym z wywiadów Cygan opowiedział o kulisach jej powstania. Co zdradził? Tego z pewnością nikt się nie spodziewał...

ZOBACZ TEŻ: Lekarze nie dawali jej szans, ich diagnoza była bolesna. Katarzyna Grochola szczerze o chorobie

Jacek Cygan o kulisach powstawania "Dumki na dwa serca"

Kiedy "Dumkę na dwa serca" wykonała po raz pierwszy Edyta Górniak i Mieczysław Szcześniak, czas jakby się zatrzymał. Słowa napisał sam Jacek Cygan, zaś melodię skomponował Krzesimir Dębski. Utwór otrzymał nawet nagrodę "Złotej Kaczki" dla najlepszej piosenki filmowej 50-lecia. Powstał na potrzeby filmu "Ogniem i mieczem". Niewiele osób wie, że początkowo miał nosić zupełnie inny tytuł. 

"Kompozytor Krzesimir Dębski wyselekcjonował kilka tematów muzycznych i ostatecznie wspólnie wybraliśmy ten, do którego ma powstać piosenka. Pisałem więc słowa do muzyki" - mówił Jacek Cygan. 

Piosenką od razu zachwycił się sam reżyser, Jerzy Hoffman.

"Najważniejsze było to, że kiedy po nagraniu nazajutrz spotkaliśmy się z Jerzym Hoffmanem i panem Michalukiem, producentem filmu, to Jerzy Hoffman otworzył ramiona i powiedział, że kocha tę piosenkę" - dodał Cygan.

Jacek Cygan, 14. Festiwal Zaczarowanej Piosenki - finał w Krakowie
Fot. AKPA

CZYTAJ TEŻ: Druga córka Ewy Błaszczyk chciała zmienić nazwisko. Marianna Janczarska ujawniła powód

"Dumka na dwa serca" miała mieć zupełnie inny tytuł

Początkowo utwór miał nosić inny tytuł i nawiązywać do głównych bohaterów "Ogniem i mieczem". "Pieśń Heleny i Jana" wydawała się jednak Cyganowi zbyt oczywistym tytułem. Spędził całą noc nad tym, aby wymyślić coś zupełnie innego, nietypowego, a jednak nawiązującego do historii miłosnej tych dwojga. 

Fot. Prończyk / AKPA

"Ostatniej nocy przed pokazaniem piosenki wymyśliłem: "Dumka na dwa serca". Bo przecież utwory, które pisali m.in. Słowacki i Goszczyński, sławiące piękno i ducha Ukrainy, to były dumki!" — zdradził Cygan. 

Ostatecznie tytuł ten również został zaakceptowany, a utwór stał się wielkim hitem słuchanym do dziś. 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Czy łatwo było jej znów zaufać mężczyźnie i co z tym ślubem? „Raz bardziej chce Michał, raz ja", mówi Ewa Kasprzyk

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA KASPRZYK i MICHAŁ KOZERSKI: „potraktujmy ten wywiad jak mecz piłkarski”, proponuje aktorka. Kto w nim zwycięży? ŁUKASZ SIMLAT: dlaczego nie ma aktorskich marzeń i dlaczego... nie wyłącza telefonu. MAJA BOHOSIEWICZ założyła rodzinę, zbudowała własny biznes i została influencerką. Czy nie żałuje swoich wyborów? MICHAŁ WITKOWSKI: ceniony pisarz odsłania swój intymny świat i… zmienia image. NIEPOKONANA, czyli niezwykła historia Céline Dion.