Marianna Janczarska, VIVA! 14/2023
Fot. Olga Majrowska
O NIEJ JEST GŁOŚNO

Druga córka Ewy Błaszczyk chciała zmienić nazwisko. Marianna Janczarska ujawniła powód

Dziś spełnia marzenia i kroczy własną ścieżką

Konrad Szczęsny 2 grudnia 2023 15:16
Marianna Janczarska, VIVA! 14/2023
Fot. Olga Majrowska

Stroni od medialnego zgiełku, rzadko zabiera publicznie głos. Druga córka Ewy Błaszczyk nie ukrywa, że dla niej liczy się działanie. A jest kobietą wielu talentów... Dziennikarka, projektantka, wiceprezeska fundacji „Akogo?” – to tylko niektóre z jej życiowych ról. Jak się jednak okazuje, był czas, kiedy Marianna Janczarska rozważała zmianę nazwiska. Dlaczego? 

Marianna Janczarska: jej dzieciństwo naznaczone było osobistymi dramatami

Przyszła na świat 2 stycznia 1994 roku wraz z siostrą bliźniaczką, Aleksandrą. Są owocem uczucia, które połączyło aktorkę Ewę Błaszczyka i pisarza oraz dramaturga Jacka Janczarskiego. Ich dzieciństwo było sielskie, szczęśliwe. Aż do 2 lutego 2000 roku. Wówczas ich tata był na kolacji z ukochaną i przyjacielem, Stefanem Friedmannem. Stwierdził, że jest szczęśliwy, wszystko mu wychodzi i „jeszcze nigdy tak mu nie szło”.

Chwilę później zasłabł i został odwieziony karetką do szpitala. Okazało się, że miał tętniaka aorty. Nie miał szans. Zmarł... „Mama mi opowiadała, że to był bardzo dobry czas w naszym życiu. Tata aż się bał, co się za chwilę wydarzy, że jest za fajnie. Potwierdził to Stefan Friedmann… Tata miał przed sobą mnóstwo projektów, planów, my z Olą byłyśmy już podrośnięte. Zrobiło się spokojnie i rodzinnie, i zawodowo”, wspominała na łamach „VIVY!” w rozmowie z Aliną Mrowińską w lipcu tego roku córka Ewy Błaszczyk.

Zaledwie trzy miesiące później jej siostra Ola zakrztusiła się tabletką i zapadła w śpiączkę. Do dziś nie odzyskała przytomności. Mimo tego, co ją spotkało, Marianna Janczarska zawalczyła o spełnienie marzeń... Czym się zajmuje?

Czytaj także: Marianna Janczarska poruszająco opowiedziała o ostatnich chwilach ojca. „Tata aż się bał, co się za chwilę wydarzy, że jest za fajnie"

Ewa Błaszczyk, Jacek Janczarski z córkami, Manią i Olą, 1997
Fot. KRZYSZTOF WOJDA/REPORTER

Ewa Błaszczyk i Jacek Janczarski z córkami, Manią i Olą, 1997 rok

 Ewa Błaszczyk, jej córki Ola i Mania oraz mąż Jacek Janczarski, lata 90.
Fot. Jerzy Plonski / RSW / Forum

 Ewa Błaszczyk, Jacek Janczarski, córki Marianna i Aleksandra, lata 90. XX wieku

Marianna Janczarska walczy o marzenia. Był czas, że chciała zmienić nazwisko

Jak sama przyznaje, jest w ciągłym ruchu, zawsze musi coś robić: czy to zawodowo, czy prywatnie. W 2009 roku zadebiutowała w fabularyzowanym dokumencie „Historia Kowalskich”, poźniej zdała do warszawskiej Akademii Teatralnej, ale porzuciła te studia na rzecz dziennikarstwa, które ukończyła. Mimo tego wystąpiła w kilku filmach („Ojcze nasz”, „Fatum”, „Na skraju”), ma na koncie również role teatralne i serialowe. Poza tym w trakcie pandemii stworzyła własną markę ubraniową MAÑANA, która jej się... przyśniła.

Napisała również m.in. książkę dla dzieci „Mania i czarodziejska bania”, zaś w maju tego roku wydała tę, dotyczącą swojego ojca: „Jacek Janczarski. I tak dalej. I tak dalej”. Była to dla niej niezwykła podróż, ponieważ – jak sama przyznaje – ma niewiele wspomnień z nim związanych. Przedstawiła jego historię: i tę zawodową, i prywatną. Projekt wynikał z potrzeby serca. Włożyła w niego mnóstwo wysiłku, przesłuchała archiwalne nagrania, spotkała się z osobami, które znały Jacka Janczarskiego. Odbyła również osobistą rozmowę ze swoją mamą... Przy tym wszystkim prężnie działa w fundacji założonej przez Ewę Błaszczyk ”Akogo?”. Od 2019 roku jest jej wiceprezeską, niezwykle zaangażowaną.

Mimo trudnych doświadczeń, Marianna Janczarska zachowuje pogodę ducha. Stroni od medialnego zgiełku, bardzo rzadko zabiera głos i udziela wywiadów. „Nie jestem rozgoryczona, wiecznie w depresji, jak pewnie niektórzy ludzie o mnie myślą”, zwierzała się Alinie Mrowińskiej w rozmowie dla „VIVY!” w lutym 2021 roku.

W innej z kolei przyznała, że dawniej irytowało ją, że nie jest postrzegana przez pryzmat własnych osiągnięć, marzeń i aspiracji tylko rodzinnej historii. Do tego stopnia, że rozważała nawet... zmianę nazwiska!

„Irytowało mnie to, że ktoś może komentować moje życie. Miałam parę takich sytuacji, żeby nie dopuścić do tego, żeby ktoś skojarzył mnie z mamą, to próbowałam zmienić imię i nazwisko, nieoficjalnie, ale na potrzeby jakiegoś projektu. Niestety okazało się to nielegale, bo musiałam podać numer dowodu osobistego i PESEL, więc nie udało się (śmiech). Ale mówię o tym, żeby zauważyć, jak to jest silne, do czego czasami dochodzi, że wpadam na taki pomysł”, zwierzała się w rozmowie z cozatydzien.tvn.pl.

Dziś prężnie działa w kolejnych projektach i realizuje marzenia i plany...  

Czytaj także: Marianna Janczarska w krótkim odstępie czasu straciła ojca i kontakt z siostrą. Wspomnienia ostatnich wspólnych chwil chowa głęboko w sercu

Ewa Błaszczyk, Marianna Janczarska, 2003 rok
Fot. KRZYSZTOF WOJDA/REPORTER

Ewa Błaszczyk, Marianna Janczarska, 2003 rok

Marianna Janczarska, Viva! 4/2021
Fot. Antoni Zamachowski

Marianna Janczarska w sesji dla „VIVY!”, luty 2021 roku

Marianna Janczarska, VIVA! 14/2023
Fot. Olga Majrowska

Marianna Janczarska w sesji dla magazynu „VIVA!”, w tle zdjęcie jej ojca, Jacka Janczarskiego, lipiec 2023 roku

Marianna Janczarska, Ewa Błaszczyk, VIVA! 2013
Fot. OLGA MAJROWSKA

Marianna Janczarska z mamą, Ewą Błaszczyk, sesja dla magazynu „VIVA!”, styczeń 2013 roku

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Czy łatwo było jej znów zaufać mężczyźnie i co z tym ślubem? „Raz bardziej chce Michał, raz ja", mówi Ewa Kasprzyk

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA KASPRZYK i MICHAŁ KOZERSKI: „potraktujmy ten wywiad jak mecz piłkarski”, proponuje aktorka. Kto w nim zwycięży? ŁUKASZ SIMLAT: dlaczego nie ma aktorskich marzeń i dlaczego... nie wyłącza telefonu. MAJA BOHOSIEWICZ założyła rodzinę, zbudowała własny biznes i została influencerką. Czy nie żałuje swoich wyborów? MICHAŁ WITKOWSKI: ceniony pisarz odsłania swój intymny świat i… zmienia image. NIEPOKONANA, czyli niezwykła historia Céline Dion.