księżna Meghan i książę Harry nie wrócą do królewskich obowiązków
Fot. Samir Hussein/WireImage
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Meghan i Harry stracili wszystko. Ostatecznie rozstali się z rodziną królewską

Elżbieta II pozbawiła parę tytułów i patronatów

Ksenia Krasko 20 lutego 2021 07:09
księżna Meghan i książę Harry nie wrócą do królewskich obowiązków
Fot. Samir Hussein/WireImage

Kiedy na początku zeszłego roku Meghan i Harry zrezygnowali z pełnienia obowiązków i wyprowadzili się z Wielkiej Brytanii, pozostali niepracującymi członkami rodziny królewskiej. Zgodnie z umową, która kończy się 31 marca, małżonkowie mogli korzystać z niektórych przywilejów i zachowali patronaty. Niedawno informowano, że para planuje renegocjować warunki kontraktu z Elżbietą II, jednak jest już za późno. Pałac Buckingham oficjalnie oświadczył, że Meghan i Harry nie wrócą do rodziny królewskiej, co oznacza, że stracili wszystko, co jak dotąd oferowała im monarchini.

Księżna Meghan i książę Harry nie wrócą do obowiązków królewskich

Stało się to, o czym od kilku dni mówiły zachodnie media. Po ujawnieniu faktu, że księżna Meghan i książę Harry pojawią się w show słynnej Oprah Winfrey, w sieci pojawiły się pytania, jak na to wszystko zareaguje Elżbieta II. Trafne okazały się przypuszczenia, że pozbawi ona parę przywilejów i odbierze im patronaty.

„Książę i księżna Sussex potwierdzili Jej Królewskiej Mości, że nie powrócą do wykonywania obowiązków członków Rodziny Królewskiej”, przekazał Pałac Buckingham. „Po rozmowach z księciem Królowa napisała list potwierdzający, że rezygnacja nie pozwala na kontynuowanie obowiązków, które wiążą się z życiem w służbie publicznej”. Jak dodano, „honorowe nominacje wojskowe i patronaty, należące do księcia i księżnej Sussex zostaną zwrócone Jej Królewskiej Mości. [...] Wszyscy są zasmuceni decyzją księcia i księżnej Sussex, ale pozostają oni kochanymi członkami rodziny”.

Postanowienie Pałacu oznacza, że Harry zostanie usunięty z szeregu oficjalnych stanowisk, straci też tytuł kapitana generalnego Royal Marines. Ponadto będzie miał zakaz noszenia mundurów wojskowych i medali, które otrzymał za służbę w Afganistanie. Meghan straciła rolę mecenasa Teatru Narodowego w Londynie.

Małżonkowie Sussex zapewnili w osobnym oświadczeniu na łamach Daily Mail, że „pozostają wierni swojej misji i służbie Wielkiej Brytanii”. Jak dodano w imieniu pary, chcą nadal wspierać wszystkie organizacje, w które się angażowali. Nie wiadomo jednak, czy organizacje te przyjmą ich propozycję.

Zobacz, jak Harry i Meghan radzili sobie jako książęca para Sussex

Książę Harry zasmucony decyzją królowej Elżbiety II

Decyzja królowej Elżbiety II podobno zasmuciła Harry’ego. Osoba z bliskiego otoczenia pary przekazała The Mirror, że zaangażowanie w sprawy wojska to jedna z najważniejszych rzeczy w życiu księcia. „Bardzo go to boli. Jest bardzo zdenerwowany, że znalazł się w takiej sytuacji, ale dokonał wyboru”, cytuje portal.

Siódmego marca na kanale CBS transmitowany będzie pierwszy duży wywiad Meghan i Harry’ego. Para ma opowiedzieć Oprah Winfrey o swoim małżeństwie, rodzicielstwie, pracy charytatywnej, o tym, jak radzą sobie z życiem pod silną presją mediów oraz o powodach opuszczenia rodziny królewskiej. Małżonkowie nie nałożyli żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o pytania i omawiane tematy, dlatego rozmowa wzbudza emocje.

Królewscy eksperci zwracają uwagę, że udział w show słynnej dziennikarki może mieć dla nich katastrofalne skutki, przytaczając przykłady wywiadów telewizyjnych księżnej Diany czy księcia Andrzeja. „Nie do końca wiadomo, dlaczego Harry uznał, że to dobry pomysł. Z jednej strony może myśleć, że Oprah Winfrey to ich zaufana przyjaciółka, ale z drugiej strony wywiady tego rodzaju często kończyły się smutno. Mam wrażenie, że bardzo tego pożałuje”, stwierdził informator The Mirror.

W zeszłym tygodniu para ogłosiła, że spodziewa się drugiego dziecka. 

Źródło: The Mirror, Tatler, TVN24

Meghan i Harry ostatecznie odchodzą od rodziny królewskiej

księżna Meghan i książę Harry nie wrócą do królewskich obowiązków
Fot. Phil Walter/Getty Images

Brytyjska rodzina królewska. Elżbieta II pozbawiła Meghan i Harry’ego patronatów

księżna Meghan i książę Harry nie wrócą do królewskich obowiązków
Fot. Chris Jackson/Getty Images

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?