księżna Camilla, księżna Kamila, księżna Kornwalii
Fot. Getty Images
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Dramatyczne wyznanie księżnej Camilli o śmierci mamy: „Byliśmy totalnie zdewastowani”

Mama księżnej zmarła po walce z ciężką chorobą

Gabriela Czernecka 26 października 2021 15:15
księżna Camilla, księżna Kamila, księżna Kornwalii
Fot. Getty Images

Żona księcia Karola unika zdradzania szczegółów ze swojego życia prywatnego, dzięki czemu jej dzieci mogą wieść życie z dala od mediów. Księżna Camilla jak do tej pory nie wypowiadała się publicznie o śmierci swojej mamy. Kilka lat temu, przy okazji uroczystej inauguracji jednego z królewskich stowarzyszeń, księżna Kornwalii po raz pierwszy zdobyła się na intymne wyznanie. Mama księżnej Camilli cierpiała na osteoporozę. Teraz żona księcia Karola w rozmowie dla BBC opowiedziała o wyniszczającej chorobie i zaapelowała do młodych osób.

Księżna Camilla o chorobie matki

Księżna Camilla od lat angażuje się w walkę z osteoporozą. Niedawno obchodzony był Światowy Dzień Osteoporozy. Z tej okazji żona księcia Karola udzieliła wywiadu Glorii Hunniford dla BBC One's Morning Live, w którym poruszyła historię swojej mamy. Księżna była świadkiem zmagań Rosalind Shand z chorobą, która osłabiała, wyniszcza jej organizm i sprawiała niewyobrażalny ból. Rodzina patrzyła na to, jak jej stan ulega pogorszeniu. Czuli bezsilność i strach.

Matka księżnej Camilli zmarła przedwcześnie w 1994 roku w wieku 72 lat. Rosalind Shand krzyczała za każdym razem, gdy się poruszała lub była dotykana. „Pamiętam, jak pewnego dnia jej przyjaciółka przyszła tylko po to, żeby ją przytulić, złamało jej się żebro. Było tak źle”, wspominała w wywiadzie. Księżna ma nadzieję, że historia będzie przestrogą dla innych osób, by dbać o swoje zdrowie i móc błyskawicznie zapobiegać chorobie.

„Wszyscy myślimy, że jesteśmy nieśmiertelni, prawda? Zwłaszcza kiedy jesteśmy młodzi. Chciałbym, aby więcej młodych ludzi się edukowało i rozumiało więcej, co zdarzy się, jeśli nie będziemy zapobiegać chorobie", dodawała. Camilla podkreśliła, że ​​wykorzystuje historię matki jako przestrogę dla swoich dzieci i wnuków. „Pokazywałam im zdjęcia mojej matki przed chorobą i po jej zdiagnozowaniu”, mówiła. „Chciałabym, żeby spojrzeli na zdjęcia i pomyśleli: „Słuchaj, jeśli nie będziesz o siebie dbał, to się z tobą stanie”, dodawała.

Camilla jest ambasadorką Królewskiego Towarzystwa Osteoporozy. Jednym z kluczowych celów jej  pracy jest podnoszenie świadomości na temat choroby. „W dawnych czasach moja rodzina nie była osamotniona. Nie wiedzieliśmy prawie nic o osteoporozie. Była rzadko omawiana i  diagnozowana. Zwykle przypisywano ją kobietom w pewnym wieku”, mówiła. „Ze względu na moją mamę byłam zdeterminowana, aby dowiedzieć się więcej i znaleźć sposób, aby pomóc innym uniknąć tego samego rozdzierającego bólu, z jakimi spotkała się ona i wiele osób”, podkreślała.

Zobacz też: Na zgodę na ślub czekali siedem lat. Co stało na przeszkodzie miłości Camilli i Karola?

Księżna Camilla, 2020 rok
Fot. Rex Features/East News

Księżna Camilla o śmierci matki

Kilka lat temu księżna Camilla miała okazję pojawić się w jednym z londyńskich muzeów na inauguracji nowego królewskiego stowarzyszenia, skupionego na leczeniu osteoporozy. Podczas wygłaszania przemówienia zdobyła się na szczere wyznanie.

„25 lat temu moja matka zmarła w wyniku osteoporozy. Właściwie, miała tyle lat, ile ja mam teraz. Wtedy nie rozmawiało się o tym, rzadko diagnozowano i zawsze przypisywano starszym ludziom. Moja rodzina i ja byliśmy totalnie zdewastowani, ale nie rozumieliśmy też, jak ktoś może odczuwać tyle bólu. Ani my, ani lekarze nie mogli nic na to poradzić. To, co dzieje się teraz, jest niesamowite. Chciałabym, żeby moja matka mogła tu być i zobaczyć co osiągnęliście”, mówiła ze sceny.

Księżna odważnie zachęcała zgromadzonych do tego, by sami rozmawiali o chorobach ze swoimi najbliższymi: „Myślę również, że bardzo ważne jest uświadamianie dzieciom i wnukom, że tym chorobom można zapobiegać. Kiedy jesteś młody, jesteś nieśmiertelny. Nie myślisz o umieraniu, starzeniu i złamanych kościach. Trzeba im powtarzać, by odżywiały się zdrowo, ćwiczyły. Żeby mogły żyć długo i szczęśliwie”, mówiła wzruszona. 

Zobacz: Nie tylko Camilla Parker Bowles. Oto lista wszystkich kochanek księcia Karola!

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Clarence House (@clarencehouse)

Książę Karol, księżna Camilla
Fot. Getty Images
 

Wideo

Z Vito Bambino na boisku do kosza! O kulisach nowego albumu, rodzicach i pierwszym roku w Warszawie...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA: czy da się porównać uczucie pomiędzy mężczyzną a kobietą do tego łączącego matkę i dziecko? SARA JAMES najpierw podbiła Polskę, teraz podbija świat. Naszą sesję zrealizowaliśmy w jej ukochanym Los Angeles. ARKADIUSZ JAKUBIK: fantastyczny, wielokrotnie nagradzany aktor, rockandrollowiec o rodzinnych relacjach i myślowym ADHD. MAŁGORZATA SARAMONOWICZ w poruszającej rozmowie o życiu ze stwardnieniem rozsianym.