Książę Harry załamanie nerwowe
Fot. getty Images
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Książę Harry opowiedział o ostatniej rozmowie z Dianą. „Gdybym tylko wiedział...”

Zdobył się na poruszający gest w rocznicę jej śmierci

Ksenia Krasko 1 września 2020 20:48
Książę Harry załamanie nerwowe
Fot. getty Images

Książę Harry miał zaledwie dwanaście lat, kiedy księżna Diana zginęła w wypadku samochodowym w Paryżu, 31 sierpnia 1997 roku. Wnuk Elżbiety II nie ukrywał, że jej śmierć wpłynęła na jego dalsze życie i zdrowie psychiczne. W filmie dokumentalnym z 2017 roku, który powstał na cześć Lady Di, opowiedział o emocjach, jakie wciąż odczuwa w związku z ostatnią rozmową z mamą.

Książę Harry o ostaniej rozmowie z księżną Dianą

W dokumencie Diana, Our Mother: Her Life and Legacy, wyprodukowanym przez ITV i HBO, Harry i William wyznali, że rozmawiali z matką w dniu jej śmierci. Mieli wtedy odpowiednio 12 i 15 lat, i spędzali resztkę wakacji w królewskiej rezydencji w Balmoral, pod opieką królowej Elżbiety II i księcia Filipa.

Kiedy zadzwoniła, nie rozmawiali z nią długo. Nic dziwnego, że ze względu na wiek, byli bardziej zafascynowani zabawą z kuzynami. „Patrząc wstecz, jest to niezwykle trudne”, wyznał książę Harry. „Będę musiał sobie z tym radzić do końca życia. Nie wiedziałem, że to ostatni raz, kiedy rozmawiam z mamą. Gdybym tylko wiedział, gdybym miał przeczucie, że straci życie tej nocy, ta rozmowa potoczyłaby się inaczej...”.

„Chcieliśmy szybko się pożegnać... Powiedzieliśmy „do zobaczenia później, mamo”. Gdybym wiedział, co się wydarzy, nie byłbym tak zblazowany”, przyznał książę William. „Ten telefon mocno utkwił mi w pamięci”.

Harry przyznał, że płakał z żalu tylko dwa razy w życiu. Na pogrzebie księżnej Diany 6 września 1997 roku, i zaraz po nim. „Nie ma dnia, żebyśmy z Williamem nie myśleli o niej. Zastanawiamy się, jaką byłaby teraz matką, jaką odegrałaby rolę społeczną i jak wiele zmieniłaby w naszym życiu”, dodał.

Księżna Diana i książę Harry

Księżna Diana książę Harry
Fot. Getty Images

Księżna Diana, książę Harry i książę William

Książę Harry i książę William
Fot. Getty Images

Książę Harry złożył hołd Dianie w rocznicę jej śmierci

Książę Harry nie mógł zapomnieć o rocznicy śmierci ukochanej mamy. Wraz z żoną, księżną Meghan, odwiedził tego dnia Przedszkolne Centrum Edukacji w Los Angeles. Para spędziła z dziećmi trochę czasu, opowiadając im o tym, jak istotna jest ochrona przyrody. Przy okazji posadzili kilka nowych roślin. Harry wykorzystał ten moment, aby złożyć hołd księżnej Dianie, siejąc niezapominajki – były jej ulubionymi kwiatami.

To nie pierwszy raz, kiedy małżeństwo Sussex wspomina w ten sposób Lady Di. Na przykład w dniu ślubu, Meghan Markle dodała niebieskie kwiatki do swojego bukietu. Niezapominajki były również tłem jednego z wcześniejszych oficjalnych zdjęć małego Archiego, opublikowanego z okazji Dnia Matki. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez The Duke and Duchess of Sussex (@sussexroyal)

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARIA DĘBSKA ma 31 lat i na koncie wiele wspaniałych ról. Nam opowiada o tym, dlaczego nie została pianistką, gdzie najlepiej łapie dystans i za co kocha podróże. AGATA WĄTRÓBSKA I JANUSZ CHABIOR w dowcipnej i pełnej czułości rozmowie o swoim związku, ukochanych psach i magii małżeńskiej obrączki. MOHAMED AL-FAYED: egipski miliarder, właściciel paryskiego Ritza, ojciec kochanka księżnej Diany, bohater „The Crown”. Kim jest naprawdę? KASPER BAJON: scenarzysta, pisarz, reżyser. Fachu filmowego uczył się od swojego ojca, reżysera Filipa Bajona. Czy dziś słucha jego uwag?