Anna Przybylska, Krystyna Przybylska
Fot. East News, Iza Grzybowska
O TYM SIĘ MÓWI

„Kiedy ją zobaczyłam po tej operacji, to wiedziałam, że moje dziecko się kończy...”. O śmierci swojej córki opowiada mama Anny Przybylskiej

Olga Figaszewska 26 września 2017 12:00
Anna Przybylska, Krystyna Przybylska
Fot. East News, Iza Grzybowska

Śmierć Anny Przybylskiej była ogromnym ciosem dla jej rodziny i fanów. Piątego października miną trzy lata od jej odejścia. Na rynku ukazała się już poruszająca biografia aktorki, która jest zbiorem wspomnień jej przyjaciół, współpracowników i rodziny. W najnowszym wydaniu „Wysokich Obcasów Extra” Krystyna Przybylska opowiada o relacjach z córką, ostatnim pożegnaniu i życiu po śmierci.

Zobacz też: Marzyła o czwartym dziecku! Dwa razy poroniła… Poznajcie kolejne sekrety z życia Ani Przybylskiej!

Krystyna Przybylska chorobie i śmierci Anny Przybylskiej

Anię żegnały tłumy, tysiące osób wpisały się do księgi kondolencyjnej, ludzie wciąż odwiedzają jej grób by zapalić znicz, tysiące zniczy. Krystyna Przybylska niewiele pamięta z pogrzebu Ani i do tej pory nie przeżyła jeszcze żałoby. „Cały czas wracała mi Ania. Wydaje mi się, że dzień bez Ani, bez mówienia o niej, jest dla mnie stracony”, mówi w rozmowie z Dorocie Wodeckiej. By stłumić ból po stracie córki, Krystyna Przybylska, działa charytatywnie, pracuje, udziela się społecznie. Nie chce pokazywać swoim wnukom słabości i rozpaczy. Nie tego chciałaby Ania.

Zobacz też: Jak dzieci zareagują na książkę o Annie Przybylskiej? Przypominamy, co mówiły o niej w VIVIE!

O diagnozie dowiedziała się w lipcu. „W sierpniu pojechałam z dziećmi do Juraty. Plaża, upał, fajnie, a wieczorami czekam na telefon, jakie wyniki po chemii. I mam w sobie taki okropny żal, dlaczego ja jestem z wnukami, a nie  z nią. (...) Ciągle sobie tłumaczyłam, że jest nadzieja”, opowiada. Rok później, Ania wyjechała do Ameryki, by poddać się specjalnemu programowi leczenia. Nie udało się, nie zakwalifikowano jej. Nie załamała się. Wróciła do Polski i od razu po przyjeździe postanowiła, że podda się operacji. „Dziś myślę, że to chyba przyspieszyło wszystko. Kiedy ją zobaczyłam po tej operacji, to  wiedziałam, że moje dziecko się kończy. A jak jeszcze poprosiła mnie o suszarkę, to  już tym bardziej wiedziałam. Nie mogłam krzyknąć, nie mogłam płakać…(…) Twierdziła, że ciepłe powietrze łagodzi ból”, dodaje. Pani Krystyna starała się być silna, a jej opanowanie miało być wsparciem dla córki.  „Starałam się być twarda, nie zagłaskiwać jej, bo bałam się, że wyczuje, że ja się czegoś boję. Raz mnie Anulka zapytała: Mamusiu, a co będzie, jak ja umrę? Powiedziałam: „Przestań, Anka, wkurwiasz mnie, co ty opowiadasz. Jasiek idzie do przedszkola, trzy  kończy, musisz postawić mu tort, Szymonek idzie do komunii, skąd ci to przyszło?! Powiedzieli ci, że umierasz? Nie powiedzieli ci!”, wyznaje. Anna Przybylska wiedziała, że ma mało czasu. Ale od tamtej rozmowy nigdy nie rozmawiały o śmierci, nawet wtedy, gdy leżała w szpitalu.

Krystyna Przybylska dokładnie pamięta dzień śmierci córki. Każdą minutę. Przyglądała się jej zmaganiom, otaczała opieką, widziała jak się zmienia. „Miała cichy oddech niewinnego, bezradnego dziecka. Dwie łzy spłynęły jej po policzku.(…) Anusia, damy radę, jest wszystko dobrze, jet Jarek, jest Agnieszka, zaraz przyjadą dzieci”. I w końcu widzę, że wzięła ostatni oddech”.

Anna Przybylska odeszła 5 października 2014. Przegrała walkę z rakiem trzustki.

Polecamy: „Póki żyję, będę na straży wizerunku Ani”. Anna Przybylska we wspomnieniach przyjaciółki i agentki, Małgorzaty Rudowskiej

Wideo

Urszula Dudziak ma 78 lat i mnóstwo pięknych planów: „Rozkwitłam na nowo po menopauzie”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Co powie tata? JAROSŁAW I OLIWIA BIENIUK we wzruszającej rozmowie o wchodzeniu córki w dorosłość, układaniu życia na nowo, sile wspomnień i ojcowskiej miłości. ALEKSANDRA KURZAK: „lubię być diwą”. O błyskotliwej karierze, zaręczynach po 10 dniach znajomości i intymności. DOROTA I CZESŁAW MOZILOWIE razem pracują, podróżują, oglądają seriale, tańczą... Co jest receptą ich udanego związku? WOJCIECH MECWALDOWSKI to artysta, aktor i... introwertyk. Co oznacza dla niego „życie pełną gębą”? Ikar polskiego dziennikarstwa... Jaki był prywatnie? Wzloty i upadki KAMILA DURCZOKA.