EN_01212073_1038, James Viscount Severn, 2016
Fot. Jonathan Hordle/REX/Shutterstock/EAST NEWS
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Kim jest najmłodszy wnuk królowej Elżbiety II? Oto James, wicehrabia Severn!

Co wiemy o synu księcia Edwarda?

Olga Figaszewska 19 października 2022 10:15
EN_01212073_1038, James Viscount Severn, 2016
Fot. Jonathan Hordle/REX/Shutterstock/EAST NEWS

James Alexander Philip Theo, syn księcia Edwarda i Sophie, hrabiny Wessex, to najmłodszy z ośmiorga wnucząt królowej Elżbiety II. Podobnie jak jego siostra, nie ma obowiązku reprezentowania monarchii podczas oficjalnych wystąpień, nie używa także tytułów książęcych, choć po ukończeniu 18. roku życia sam będzie mógł zdecydować, czy chce się nimi posługiwać. Co o nim wiemy?

Dzieci księcia Edwarda

Najmłodszy syn królowej Elżbiety II, książę Edward hrabia Wessex,  wicehrabia Severn i książę Edynburga, doczekał się dwójki pociech. Od  1999 roku tworzy szczęśliwe małżeństwo z Sophie Rhys-Jones. Książęca para po raz pierwszy została rodzicami w 2003 roku. Wtedy na świecie pojawiła się ich córka Louise Alice Elizabeth Mary. Z kolei w 2007 roku powitali synka, Jamesa Alexandra Philipa Theo. Chłopiec urodził się 17 grudnia 2007 we Frimley Park Hospital w Surrey. W kwietniu 2008 roku został ochrzczony w prywatnej kaplicy zamku Windsor.

Syn monarchini, w przeciwieństwie do swojego rodzeństwa, Karola, Andrzeja i Anny, prowadzi spokojne życie z dala od mediów. Wspólnie z żoną podjął decyzję, że ich dzieci nie będą tytułowane „Ich Królewskimi Wysokościami książętami Zjednoczonego Królestwa”. Louise posługuje się tytułem Lady, a James jest wicehrabią Severn. I jak podawały media, postanowiono, że dzieci księcia Edwarda nie będą też żyły na koszt brytyjskich podatników.

„Podjęliśmy decyzję, że dzieci nie będą używały tytułów książęcych. Co prawda mają je i po ukończeniu 18 lat będą mogły same zdecydować czy ich używać, ale myślę, że to mało prawdopodobne”, mówiła ukochana księcia Edwarda w jednym z wywiadów z 2020 roku.

Czytaj też: Wielka Brytania. Tak żyją teraz ukochane corgi królowej Elżbiety II

Sophie Countess of Wessex,  James Viscount Severn, 2016
Fot. Jonathan Hordle/REX/Shutterstock/EAST NEWS

Hrabina Sophie z synem, Jamesem, wicehrabią Severn, 2016 rok

Najmłodszy wnuk królowej Elżbiety II: kim jest James?

Czym będą zajmowały się w przyszłości Louise i James? Nie mówią otwarcie o swoich planach czy marzeniach. Ich dzieciństwo wygląda nieco inaczej. James, podobnie jak jego siostra, nie ma obowiązku reprezentowania monarchini podczas oficjalnych wystąpień. Nastolatek zajmuje 15. miejsce w kolejce do brytyjskiego tronu.

Po raz pierwszy wziął udział w uroczystym wydarzeniu w maju 2009 podczas Royal Windsor Horse Show w Windsorze. A w 2015 roku wraz z siostrą, towarzyszył rodzicom w podróży do RPA.

James na razie cieszy się swobodą w działaniach, rozwija swoje pasje i zainteresowania. W grudniu będzie obchodził 15. urodziny. Kształci się w Eagle House School w Sandhurst w Berkshire. Jeśli wierzyć doniesieniom brytyjskiej prasy, najmłodsze z wnucząt były ulubieńcami królowej Elżbiety II. 

Sprawdź też: Wielka Brytania. Król Karol III nie zamieszka w Pałacu Buckingham

James Viscount Severn, 2018
Fot. PAUL ELLIS/AFP/East News

Książę Edward, hrabina Sophie, Lady Louise i wicehrabia James, 2018 rok

James Viscount Severn, wnuk królowej Elżbiety II, 2020
Fot. Pool/Samir Hussein / Contributor

Książę Edward, wicehrabia James, hrabina Sophie, Lady Louise, 2020 rok

Wideo

Nie umiał wstać z łóżka, odzyskał sprawność po 8 latach. Michał Figurski szczerze o wyjściu z choroby

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

SYLWIA GRZESZCZAK: traumatyczne przeżycia w show-biznesie, strach i samotność na długo naznaczyły jej życie. Odrodziła się! EWA KASPRZYK I MAŁGORZATA BERNATOWICZ: matka i córka. Drzemie w nich gen szaleństwa. Jak to wpływa na ich relacje? MICHAŁ FIGURSKI o tym, jak to jest stracić wszystko, obudzić się na szpitalnej sali w nowej rzeczywistości i zaczynać od nowa. ALLAN STARSKI: wybitny polski scenograf, mistrz wyobraźni. Ulubiony scenograf – i przyjaciel – Andrzeja Wajdy na Festiwalu Filmowym w Gdyni odbierze Platynowe Lwy za całokształt twórczości.