Katarzyna Dowbor, VIVA! styczeń 2018
Fot. Iza Grzybowska
O TYM SIĘ MÓWI

Łączy je wyjątkowa więź. Katarzyna Dowbor jest dla swojej 89-letniej mamy wielkim wsparciem

Tak dziennikarka wspiera swoją mamę w zachowaniu jej samodzielności

Olga Figaszewska 14 czerwca 2022 21:08
Katarzyna Dowbor, VIVA! styczeń 2018
Fot. Iza Grzybowska

Katarzyna Dowbor cieszy się ogromną sympatią fanów. Prowadząca Nasz nowy dom ma wielkie serce i nigdy nie przechodzi obojętnie obok drugiego człowieka. Empatyczna, wrażliwa kobieta, która od lat zaraża nas pozytywną energią. Najważniejsze wartości wyniosła z rodzinnego domu. Mimo wielu zajęć i zobowiązań zawodowych zawsze znajduje czas dla bliskich. To oni są dla niej na pierwszym miejscu. Katarzynę Dowbor łączy wyjątkowa relacja z mamą. Córka troszczy się o jej zdrowie i otacza należytą opieką. Nie ukrywa, że byłoby jej łatwiej, żeby mama zamieszkała razem z nią. Jednak pani Krystyna do niedawna nie chciała słyszeć o tym rozwiązaniu. 89-latka do tej pory mieszkała w oddzielnym mieszkaniu, chcąc jak najdłużej pozostać samodzielną, jednak ostatnie problemy z poruszaniem się przekonały ją do spędzania więcej czasu w domu córki pod Warszawą. 

Katarzyna Dowbor: relacja z mamą

Zawsze mogła liczyć na jej wparcie i pomoc. Teraz to ona stara się być blisko niej. Katarzyna Dowbor otacza swoją mamę najlepszą opieką. Pani Krystyna cieszy się zdrowiem i sprawnością. Z wykształcenia jest konserwatorką dzieł sztuki. Pani Krystyna ma 89 lat, pragnie być niezależna i samodzielna.

„Jednak w tym wieku w wielu obszarach potrzebuje już wsparcia bliskich, choćby dlatego, że ma trudności z chodzeniem”, mówiła Katarzyna Dowbor kilka miesięcy temu na profilu Fundacji Nutricia. Gwiazda dzieliła się swoją historią i opowiadała o sposobach wpierania osób starszych.

Prowadząca Nasz nowy dom pomaga mamie w robieniu zakupów, przygotowuje posiłki, płaci rachunki i zajmuje się organizacją. „To rzeczy, przysparzały jej wiele stresu, więc cieszę się, że mogę go z niej zdjąć. Ludzie starsi mają różne potrzeby – nie tylko te związane z ograniczeniami ruchowymi, ale też zmieniają im się pory snu, czy chociażby preferencje i potrzeby żywieniowe. Możliwości wsparcia jest wiele, dlatego warto o nich rozmawiać z lekarzem, np. o wsparciu żywieniowym w postaci preparatów odżywczych. W organizowaniu wsparcia dla mamy sama też korzystam z pomocy. Kiedy jestem w trasie, pracuję, moi bliscy zajmują się mamą. Wiem, że jest ktoś, kto o nią zadba wtedy, kiedy ja nie mogę”, zwierzała się dziennikarka.

Zobacz też: Agata Tuszyńska: „Może jedni rodzą dzieci, inni rodzą książki? Może to nie musi iść w parze?"

Katarzyna Dowbor z mamą, Maciej Dowbor, Joanna Koroniewska21 marca 2005
Fot. Szczepański/AKPA

Katarzyna Dowbor z mamą Krystyną, Maciej Dowbor, Joanna Koroniewska, 21 marca 2005

Katarzyna Dowbor z mamą, 21 marca 2005
Fot. Szczepański/AKPA

W kolejnym wpisie Katarzyna Dowbor podkreśliła, że bardzo ważne jest okazywanie seniorom zainteresowania, poświęcanie im swojego czasu i uwagi. To pomaga budować więź i daje poczucie bezpieczeństwa. 

„Czasami zapominamy, że osoby starsze trzeba wspierać nie tylko w praktycznych rzeczach. Oprócz nich bowiem szczególnie ważne jest poświęcanie osobom starszym odpowiednio dużo uwagi i okazywanie zwykłego zainteresowania. Zawsze krępuje mnie to, kiedy po rozmowie telefonicznej moja mama dziękuje mi za to, że do niej zadzwoniłam. Czuję wtedy, jak bardzo potrzebuje tej rozmowy i kontaktu z drugim człowiekiem", pisała Katarzyna Dowbor na Instagramie Fundacji Nutricia.

Prowadząca Nasz nowy dom wyznała, że w opiece nad mamą może liczyć na pomoc córki i brata. „Oprócz mojej córki, fantastycznym wsparciem jest mój brat, który, mimo że mieszka w Stanach, dzwoni do mamy codziennie, chociaż na chwilę – powiedzieć jej, co u niego, co planuje, co będą robić, kiedy się spotkają. Czasami aż zapomina się w tym planowaniu – na wspólną wycieczkę żeglarską mamie nie starczy już na pewno siły. I emocjonalnie to chyba właśnie dla mnie ten najtrudniejszy aspekt jej starości – patrzenie na kogoś, kto był prawdziwym wulkanem energii, a kto teraz powoli, ostrożnie się porusza, kto nie ma już tego błysku w oku, tego „poweru”, dodawała gwiazda. 

Mama Katarzyny Dowbor do niedawna nie chciała z nią zamieszkać

Katarzyna Dowbor nie ukrywała, że mogłaby być jeszcze bliżej mamy, spędzałyby więcej czasu razem. Pani Krystyna musiałaby się do niej przeprowadzić, ale seniorka do niedawna nie chciała o tym słyszeć. Za każdym razem tłumaczyła to chęcią zachowania swojej samodzielności.

„Nieraz proponowałam mamie, by zamieszkała ze mną, ale chce być samodzielna. Mama uważa, że mieszkając sama, dłużej zachowa sprawność, bo będzie zmotywowana do tego, by poradzić sobie z niektórymi rzeczami samodzielnie. Wspieram ją z całych sił w zachowaniu tej samodzielności”, mówiła Katarzyna Dowbor na profilu Fundacji Nutricia pod koniec 2021 roku.

W jednym z wywiadów dla Jastrząb Post, dziennikarka przyznała, że rozumie decyzję mamy. „Z drugiej strony też ją rozumiem, bo ja chyba też bym nie chciała być na łasce i niełasce moich dzieci. Wolę wiedzieć, na czym stoję, być u siebie i wiedzieć, że sama jestem od siebie zależna. Moja mama ma podobnie, więc gdzieś tam charaktery mamy takie same. Ale mama sobie dzielnie radzi, i to najważniejsze”, zwierzyła się w styczniu.

Jak w ostatnich dniach ustaliła gazeta "Super Express", ze względu na coraz większe problemy z poruszaniem się u pani Krystyny, Katarzynie Dowbor udało się ją przekonać do częstszego pomieszkiwania w jej domu. W ten sposób córka może częściej mieć ukochaną rodzicielkę na oku. 

89-latka, gdy tylko czuje się na siłach, nadal stara się być aktywna i pomocna. Pod koniec maja, podczas jednego z pobytów w domu córki, pomagała w pracach ogrodowych i... kosiła trawnik! Radosną panią Krystynę na kosiarce Katarzyna Dowbor uwieczniła na nagraniu i opublikowała na swoim profilu. Z kolei zimą prowadząca Nasz nowy dom zamieściła w sieci nagranie, na którym mama spaceruje i dba o formę. „Każdego dnia ćwiczy lub spaceruje. 😃 Brawa dla mamy!”, pisała.

Pani Krystynie życzymy dużo zdrowia i szczęścia! 

Sprawdź też: Paulina Smaszcz cieszy się życiem! Co mówi o rozwodzie z Maciejem Kurzajewskim?

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o magii sceny, dorastaniu na oczach widzów, manii kontroli i miłości. ADRIANNA BIEDRZYŃSKA i MICHALINA ROBAKIEWICZ – Matka i córka opowiadają, jak gra się im na jednej scenie i nosi... te same ubrania. JERZY SKOLIMOWSKI: Artysta wszechstronny – reżyser, scenarzysta, poeta i malarz, w szczerej rozmowie o życiowej rewolucji. W cyklu Kobiety ikony – co się dzieje z… SOPHIA LOREN, bogini kina, zjawiskowa piękność, która na swoje miejsce na Ziemi wybrała Rzym zamiast Hollywood. W cyklu Podróże – gdzie jeżdżą gwiazdy: Greckie wyspy. Tu odpoczywają JOANNA PRZETAKIEWICZ, ANNA PUŚLECKA i RITA ORA. Sztuka gotowania JOANNY BRODZIK.