Jodie Foster i Alexandra Hedison: historia miłości
Fot. Matt Baron/Shutterstock/Rex Features/East News
Z ŻYCIA GWIAZD

Jodie Foster i Alexandra Hedison są jedną z najbardziej tajemniczych par Hollywood. Oto historia ich miłości

Są razem od wielu lat, ale niezwykle pilnują prywatności

Ksenia Krasko 19 listopada 2022 12:01
Jodie Foster i Alexandra Hedison: historia miłości
Fot. Matt Baron/Shutterstock/Rex Features/East News

O Jodie Foster i jej żonie, Alexandrze Hedison mówi się, jako o jednej z najbardziej tajemniczych par Hollywood. O ich relacji i historii związku nie wiadomo zbyt wiele. Kobiety nie szczędzą sobie czułych gestów i spojrzeń pełnych miłości. Stronią od wywiadów, ale zawsze idą ramię w ramię. Jodie Foster, laureatka dwóch Oscarów i wielu innych nagród filmowych, przez długi czas nie komentowała plotek o orientacji seksualnej, ale nigdy nie ukrywała swoich związków. Od 2014 roku jest szczęśliwą żoną fotografki Alexandry Hedison – poznajcie historię pary.

Jodie Foster: nagroda za całokształt twórczości

Jodie Foster świętowała w 2021 roku kolejny wyjątkowy moment w swoim życiu zawodowym – aktorka, reżyserka i producentka otrzymała honorową Złotą Palmę na 74. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes.

Po raz pierwszy była gościem wydarzenia w 1976 roku, kiedy film „Taksówkarz” Martina Scorsese wywalczył Złotą Palmę w konkursie głównym – miała wtedy trzynaście lat. 45 lat później Jodie Foster sama została uhonorowana za całokształt twórczości, a organizatorzy wyróżnili ją za „genialną ścieżkę twórczą” i nazwali „wyjątkową osobą, która zdecydowanie angażuje się w niektóre z głównych problemów naszych czasów”.

Na czerwonym dywanie mogliśmy wówczas podziwiać aktorkę w towarzystwie ukochanej żony, Alexandry Hedison.

Zobacz też: „To wielkie szczęście, że nikt nie będzie po mnie płakał”. Burzliwe życie Marka Perepeczki

Jodie Foster i Alexandra Hedison na festiwalu w Cannes, 2021 rok

Jodie Foster i Alexandra Hedison: historia miłości
Fot. Daniele Venturelli/WireImage

Jodie Foster - coming out. Kim jest żona Jodie Foster?

Karierę zaczęła w bardzo młodym wieku, ale nigdy nie zapomniała o nauce. W 1980 roku Foster dostała się na Uniwersytet Yale, który ukończyła z dyplomem z literatury angielskiej. Po studiach nie otrzymywała już propozycji filmowych, co nawet ją cieszyło, ponieważ marzyła o spokojnym życiu. Los chciał jednak inaczej.

Pod koniec lat 80. w prasie pojawiły się zdjęcia półnagiej aktorki – miała na nich 14-15 lat i pochodziły z kastingu do „Taksówkarza”. Nie wiadomo, w jaki sposób znalazły się w rękach dziennikarzy, ale uważa się, że fotografie sprzedały matka i siostra aktorki. Sama Jodie odmówiła wtedy komentarza w tej sprawie.

W tamtych latach uważano, że Foster jest wycofana w świecie show-biznesu. Nie miała romansów, stroniła od imprez i prowadziła odosobnione życie. Media zaczęły podejrzewać, że ukrywa homoseksualizm, a jedna z gazet proponowała sto tysięcy dolarów za jakiekolwiek informacje o rzekomych kochankach gwiazdy.

W 1988 roku aktorka po raz pierwszy została mamą, kiedy urodziła syna Charlesa. W 2001 roku powitała na świecie drugiego chłopca – Kita. Nigdy nie ujawniła nazwiska biologicznego ojca chłopców, ale prasa dotarła do informacji, że przeszła zabieg in vitro, a dawców dobierała według poziomu IQ. Przez jakiś czas sugerowano też, że dawcą miał być Mel Gibson, jednak aktorzy stanowczo zaprzeczyli tym pogłoskom. W wywiadzie dla „The Guardian” z 2018 r. Jodie ujawniła, że dokonała świadomego wyboru, aby nie stawiać swoich dzieci w centrum uwagi i trzymać je jak najdłużej z dala od mediów. 

Pod koniec 2007 roku plotki o homoseksualizmie Foster się nasiliły, a dowodem na coming out miała być przemowa artystki na rozdaniu nagród biznesowych – zwróciła się wtedy do producentki Cydney Bernard, dziękując jej za wsparcie i bycie obok w chwilach sukcesów i porażek. Były parą przez kilkanaście lat i razem wychowały synów aktorki. Po rozstaniu z Bernard spotykała się między innymi ze scenarzystką Cindy Mort.

W 2013 roku Jodie Foster publicznie przyznała, że ​​jest lesbijką. Zdecydowała się na to na ceremonii Złotych Globów, kiedy otrzymała nagrodę im. Cecila B. DeMille’a (za całokształt). „To nie będzie wielka przemowa dotycząca coming outu, ponieważ ujawniłam się tak wiele lat temu, jeszcze w epoce kamienia łupanego. W niezwykłych czasach, kiedy wrażliwa młoda dziewczyna mogła otworzyć się przed zaufanymi przyjaciółmi, rodziną, współpracownikami, a następnie – już dumnie przed wszystkimi, którzy ją znali [...]”, mówiła ze sceny, dodając, że jest dumna ze swojej „współczesnej rodziny oraz synów Charliego i Kita”.

Zobacz też: Joanna Kulig niedawno zakończyła zdjęcia do filmu. Teraz zaszczyciła obecnością wyjątkową galę

Wtedy też przedstawiła światu ukochaną Alexandrę Hedison, którą oficjalnie poślubiła rok później. Właściwie do momentu ślubu nikt nie wiedział o związku Jodie i Alexandry; od początku bardzo zależało im na prywatności i trzymały ją dla siebie z bardzo satysfakcjonującym efektem. Uznana fotografka (jej prace znaleźć można TUTAJ), ale także reżyserka i aktorka (zagrała między innymi w serialu „Melrose Place” i filmie „Jutro nie umiera nigdy”), wcześniej przez trzy lata spotykała się z Ellen DeGeneres. W 2004 roku w wywiadzie dla „New York Times” Alexandra zażartowała, że musiałaby być Oprah, żeby móc konkurować z Ellen. Tym komentarzem jednocześnie zaznaczyła, że nie mogłaby być kimś, kto żyje na utrzymaniu swojej sławnej partnerki, mimo że Ellen była już wtedy na tyle sławna, że Hedison spokojnie mogłaby to robić. 

Mimo że Alexandra Hedison aktorstwo ma we krwi (jej ojciec David Hedison grał m.in. w serialu „Młodzi i niespokojni”), w 1998 roku zrezygnowała z tego zawodu. „Mogłam się z tego utrzymać, ale byłam nieszczęśliwa”, wyznała. „Aktorzy muszą być cały czas z przodu, w centrum uwagi. To nie dla mnie'' (cytat za The New York Times). Z zapałem podchwyciła za to swoje dawne hobby, jakim było robienie zdjęć. „Fotografowałam dzieci, pary, portrety, cokolwiek. Musiałam zarobić tym na życie” – powiedziała. 

Jodie Foster z żoną Alexandrą Hedison, 2016 rok

Alexandra Hedison - czym zajmuje się żona Jodie Foster?
Fot. Donato Sardella/Getty Images for Hammer Museum

Jodie Foster i Alexandra Hedison, 2016 rok. Kim jest partnerka znanej aktorki?

Alexandra Hedison - kim jest żona Jodie Foster?
Fot. Tibrina Hobson/WireImage

Jodie Foster - kariera

Jodie Foster, a właściwie Alicia Christian Foster, uznawana jest za zjawisko show-biznesu. Jest niezwykle utalentowana i niezwykle inteligentna – jej IQ jest jednym z najwyższych w Hollywood. Urodziła się w Los Angeles w 1962 roku. Jej matka Evelyn była krytyczką sztuki i filmu, i to właśnie dzięki jej znajomościom zaczęła karierę. W dzieciństwie grała w różnych reklamach i pojawiała się w telewizyjnych show dla dzieci.

W 1972 roku dostała rolę w filmie „Napoleon i Samanta”, w którym zagrała u boku Michaela Douglasa. Wtedy też podjęła decyzję o pseudonimie – imię Jodie to oznaka wdzięczności dla Josephine Dominguez, która była przyjaciółką matki aktorki i bardzo jej pomogła, kiedy ojciec przyszłej gwiazdy opuścił rodzinę.

Dwa lata później zagrała w filmie „Alicja już tu nie mieszka”, do którego zaangażował ją nieznany wtedy reżyser Martin Scorsese. Potem zatrudnił Jodie w filmie „Taksówkarz”, w którym zagrała cynicznie naiwną młodą prostytutkę u boku Roberta De Niro. Produkcja zyskała olbrzymi rozgłos, a Foster zdobyła między innymi nagrodę BAFTA. Popularność ściągnęła jednak na nią kłopoty.

Po premierze „Taksówkarza” zaczął ją prześladować chory psychicznie John Hinckley Jr. Pisał listy i wiersze, proponował małżeństwo. Życie nastolatki na pięć lat zmieniło się w koszmar, który zakończył się, kiedy Hinckleya aresztowano po nieudanym zamachu na Ronalda Reagana. W notatce, którą znaleziono w trakcie przeszukiwania domu przestępcy, zapisał, że planuje zbrodnię, żeby „ukochana” go zauważyła.

W 1988 roku Jodie zagrała w filmie „Oskarżeni” Jonathana Kaplana. Dramatyczna historia ofiary przemocy, która domaga się sprawiedliwej kary dla swoich oprawców, była niezwykle ważna dla Foster, która też czuła się jak ofiara – ta rola była formą terapii i walki z własnymi demonami. I przyniosła jej pierwszego Oscara. Drugiego otrzymała w 1991 roku, za występ w legendarnym „Milczeniu owiec” u boku Anthony’ego Hopkinsa.

Zobacz też: Od ponad czterech dekad była jego wielką miłością i ukojeniem. Maciej i Joanna Damięccy doczekali się dzieci, chronili swoją prywatność

W późniejszych latach zagrała także w takich tytułach, jak „Maverick” (reż. Richard Donner), „Kontakt” (reż. Robert Zemeckis) czy „Rzeź” (reż. Roman Polański). Doskonaliła się również w roli reżyserki, a jej debiutem pełnometrażowym był wzruszający film „Tate – mały geniusz” z 1991 roku, który zyskał uznanie krytyków.

Po drugiej stronie kamery stanęła również przy dramacie „Podwójne życie” z Melem Gibsonem i thrillerze „Zakładnik z Wall Street”, w którym zagrali George Clooney i Julia Roberts. Wyreżyserowała także odcinek uznanego serialu telewizyjnego „Black Mirror”.

Z dala od mediów

Jodie i Alexandra stały się nierozłączne już od momentu cichych doniesień w prasie w 2013 roku na temat ich tajemniczych spotkań. ENews przytoczyło wówczas informację od osoby z otoczenia pary o tym, że związek pań jest dość poważny. „Są kompletnie w sobie zakochane”, padło zdanie. 

W 2014 roku wielokrotnie nagradzana aktorka zaskoczyła świat, gdy poinformowała, że ona i Alexandra pobrały się po prawie rocznym randkowaniu. Od czasu ślubu para nie zdradziła wiele o swoim małżeństwie. Jodie i Alexandra wolą zachować prywatność swojego życia osobistego i cieszyć się swoją relacją w spokojnej i kameralnej atmosferze, z dala od świateł reflektorów. 

Jodie Foster jest dwukrotną laureatką Oscarów (zdjęcie z 1989 roku)

Jodie Foster na rozdaniu Oscarów
Fot. Ron Galella, Ltd./Ron Galella Collection via Getty Images

Cannes 2021: Jodie Foster otrzyma nagrodę za całokształt twórczości
Fot. Jean Baptiste Lacroix/FilmMagic

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Dziś pomaga mężczyznom, ją umocniła choroba ukochanego: „Diagnoza spadła na nas nagle. Rinke był na granicy życia i śmierci”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA w intymnym wywiadzie chwilę przed narodzinami córeczki. HANNA ŻUDZIEWICZ I JACEK JESCHKE o zmiennych losach ich związku i bajkowym ślubie w Ligurii. MATTEO BRUNETTI: ambasador włoskiej kuchni i polskiej kultury o… włosko-polskich korzeniach. KOBIETY IKONY:  Santor, Kunicka, Rodowicz, Majewska, Sipińska, Sośnicka… – one rządziły zbiorową wyobraźnią w PRL-u.