Ślub księcia Harry'ego i Meghan Markle
Fot. East News
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Sussex, Wales czy Mountbatten-Windsor? Jak będą nazywały się dzieci Harry'ego i Meghan?

To nie takie proste, jak mogłoby się wydawać

Gabriela Czernecka 3 sierpnia 2018 07:20
Ślub księcia Harry'ego i Meghan Markle
Fot. East News

Jak będą miały na nazwisko dzieci Harry’ego i Meghan? To nie lada zagadka, bowiem rodzina królewska bardzo rzadko używa swojego nazwiska. Książę William początkowo tytułował się nazwiskiem Wales (od tytułu księcia Walli), ale odkąd jest mężem Kate częściej korzysta z tytułu Cambridge. Takie nazwisko otrzymał choćby idący do przedszkola książę George. A jak będzie brzmiało nazwisko dzieci Harry’ego i Meghan?

Dlaczego rodzina królewska nie używa nazwiska? 

Wszystko zaczęło się w 1917 roku, kiedy to król Jerzy V postanowił, że rodzinnym nazwiskiem królewskim będzie nazwisko Windsor. Wcześniej członkowie rodziny posługiwali się nazwiskami niemieckiego pochodzenia Saxe-Coburg-Gotha. Podobno zmianę nazwiska wymusiły na królu.. antyniemieckie nastroje Brytyjczyków, którzy podczas I wojny światowej przekonali władcę, by przyjął bardziej ‚brytyjskie” nazwisko.   Odtąd używanym przez royal family nazwiskiem było Windsor, które zmieniło się kilkanaście lat później. 

Jak ma na nazwisko królowa Elżbieta II?

Taką zmianę wprowadziła królowa Elżbieta II, która wraz z mężem stwierdziła, że chce odróżnić swoją gałąź drzewa genealogicznego. Para dołożyła do Windsor Mountbatten, czyli nazwisko rodowe księcia Filipa. Od tamtego momentu królewska para i członkowie jej rodziny używają nazwiska Mountbatten-Windsor. 

Nazwisko członków brytyjskiej rodziny królewskiej nie jest jednak często używane przez media. Dlaczego? Zasada jest prosta - jeśli mają oni przyznane tytuły (np. Karol - książę Walii, William - książę Cambridge, a Harry - książę Sussex), to nie muszą posługiwać się nazwiskami. Mogą jednak z niego skorzystać na przykład przy zapisywaniu swojego wykształcenia lub idąc do szkoły lub będąc w wojsku.

I tak książę William i książę Harry idąc do wojska przyjęli nazwisko Wales, a książę George idąc do przedszkola przedstawiał się George Cambridge. Z kolei księżniczka Eugenia i księżniczka Beatrycze, odkąd ich ojciec książę Andrzej został księciem Yorku występują jako Eugenia York i Beatrycze York. Każde z nich może się dodatkowo posługiwać nazwiskiem Mountbatten-Windsor. To nazwisko pozostanie w użyciu dopóki Karol książę Walli, zasiadając na tronie nie zadecyduje inaczej.

„Dopóki Książę Walii nie uzna, że należy zmienić obecne decyzje, gdy zostanie królem, nadal będzie z Domu Windsor, a jego wnuki posługiwać się będą nazwiskiem Mountbatten-Windsor”, informowało oświadczenie na stronie internetowej brytyjskiej rodziny królewskiej. 

Jak będą nazywać się dzieci Harry'ego i Meghan?

Podążając tropem innych członków royal family mniej więcej można przewidzieć to, jak będą nazywać się dzieci Harry'ego i Meghan. Najprawdopodobniej przyjmą nazwisko Sussex, aby odnosiło się bezpośrednio do ich tytułu, a nie do monarchii. Pozostaje nam więc czekać na wspaniałe wiadomości o ciąży Meghan!  

Księżna Meghan, Książę Harry
Fot. East News

Książę Harry i księżna Meghan, Meghan Markle
Fot. East News

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA i KRZYSZTOF JABŁOŃSKI: Zamożni, między nimi jest duża różnica wieku – idealny obiekt hejtu. Jak sobie z nim radzą? Jak się kochają? ANDRZEJ PIASECZNY: Dlaczego tak naprawdę zdecydował się na coming out. I to właśnie teraz. DZIECI KRÓLOWEJ ELŻBIETY: Karol, Anna, Andrzej, Edward – wychowani przez matkę, która musiała się zmagać z dylematem: dzieci czy korona. MONIKA I ROBERT JANOWSCY Mężczyzna po przejściach i kobieta z przeszłością o życiu w patchworkowej rodzinie, miłości do siebie i... cudzych dzieci. ANNA NOWAK-IBISZ Pani Gadżet… improwizuje.