Iga Cembrzyńska
Fot. PAP
Z ŻYCIA GWIAZD

Po śmierci ukochanego męża rodzina zadała jej okrutny cios. Co dziś robi Iga Cembrzyńska?

Aktorka ma za sobą trudne chwile...

Ksenia Krasko 30 września 2022 07:00
Iga Cembrzyńska
Fot. PAP

Na kartach rodzimej kinematografii zapisała się rolami w takich produkcjach, jak Rękopis znaleziony w Saragossie Jerzego Hasa, Salto Tadeusza Konwickiego, Hydrozagadka Andrzeja Kondratiuka czy w serialu Stawka większa niż życie. Jednak w ostatnich latach Iga Cembrzyńska zmagała się z wieloma przeciwnościami. Wszystko zaczęło się od śmierci jej ukochanego męża w 2016 roku. W obliczu tej osobistej tragedii wyszło na jaw, że nie może ufać nawet najbliższym.... Co dziś robi uwielbiana aktorka?

Iga Cembrzyńska - kim jest?

Iga Cembrzyńska, a właściwie Maria Elżbieta Cembrzyńska, urodziła się w 1939 w Radomiu. Jest także scenarzystką, reżyserką, piosenkarką, kompozytorką i producentką filmową, posiada własną firmę producencką Iga Film. Studiowała w Toruniu na wydziale filozoficznym, a w 1962 ukończyła Akademię Teatralną w Warszawie.

Występowała w warszawskich teatrach, na koncie ma również wiele ról filmowych i serialowych. W ostatnich latach wycofała się zarówno z pracy, jak i życia publicznego.

Czytaj także: Elżbieta Dmoch ma za sobą złamane życie. Wokalistka 2 plus 1 przerwała milczenie po 20 latach!

Iga Cembrzyńska, lata 70.
Fot. PAP

Iga Cembrzyńska, lata 70.

Iga Cembrzyńska życie prywatne

Na początku lat 80. wyszła za mąż za reżysera Andrzeja Kondratiuka. Był twórcą filmów niskobudżetowych, w których często wykorzystywał wątki ze swojej biografii. W ostatnich latach życia zmagał się z poważną chorobą. „Los jakby się na mnie uwziął. Dał mi nowe zadanie: wyrywać Andrzeja śmierci...”, mówiła aktorka.

„Przyjmuję z pokorą każdy dzień. Staram się wszystko ciągnąć, choć jest coraz trudniej. Są chwile, gdy nie daję rady, nie wytrzymuję. Fizycznie, psychicznie. Budzę się pełna pretensji do losu, dlaczego tak się stało. Przecież można starzeć się bez dramatów. Właściwie nie boję się już niczego. Może z jednym wyjątkiem, nie chcę zostać całkiem sama. Ja i Andrzej to jedno. Bez niego nie mam po co żyć”, wyznała kilka lat temu w Super Expressie.

Niestety, Andrzej Kondratiuk zmarł w 2016 roku.

Czytaj także: Iga Cembrzyńska o związku z Andrzejem Kondratiukiem: „Byliśmy jak Adam i Ewa, żadne z nas bez siebie nie istniało”

Iga Cembrzyńska i Andrzej Kondratiuk w filmie „Wrzeciono czasu”
Fot. Mat. prasowe

Iga Cembrzyńska i Andrzej Kondratiuk w filmie „Wrzeciono czasu”, 1995 rok

Rodzina chciała ubezwłasnowolnić Igę Cembrzyńską

Iga Cembrzyńska bardzo przeżyła śmierć ukochanego męża, ale los wciąż jej nie oszczędzał. Jak informował portal Pomponik, przez ostatnie lata musiała walczyć z najbliższą rodziną, która chciała ją ubezwłasnowolnić. W tej sprawie mogła jednak liczyć na wsparcie i pomoc szwagra, Janusza Kondratiuka.

„Załóżmy, że ja napiszę na panią do sądu, że ma pani coś nie tak z głową i sobie nie radzi. Że trzeba panią uznać za niepełnosprawną umysłowo i zamknąć w zakładzie opiekuńczym. Sąd rodzinny nawet pani nie obejrzy i nie zaprosi na rozprawę, po czym panią do tego zakładu wyśle. Tak jest właśnie w przypadku Igi, z tym że zrobiła to jej bliska rodzina”, tłumaczył filmowiec w jednym z wywiadów.

„Sąd pierwszej instancji zdecydował, że trzeba ją umieścić w zakładzie opiekuńczym. Zadzwoniłem wtedy do adwokata. Okazało się, że zostało parę dni do apelacji, złożyliśmy ją. Odbyły się konsultacje z całym szeregiem psychologów i po czterech rozprawach sąd decyzję o umieszczeniu Igi w zakładzie zmienił. Zabraliśmy ją do siebie. Gdybyśmy nie dowiedzieli się przypadkiem o decyzji sądu, to po prostu przyjechałaby karetka i by ją zabrali. I nie wypuściliby wcześniej niż po dwóch latach – dopiero po takim czasie można wystąpić o ponowne badania psychiatryczne”, przytaczał jego wypowiedź Pomponik.

Janusz Kondratiuk zasugerował, że rodzinie zależało na majątku Cembrzyńskiej. Aktorka miała mieszkanie na warszawskiej Ochocie, posiadłość w Gzowie oraz odłożone pieniądze. Kiedy scenarzysta zmarł w październiku 2019 roku, rodzina ponownie złożyła wniosek o jej ubezwłasnowolnienie, jednak i tym razem aktorka wygrała w sądzie.

Iga Cembrzyńska najgorsze chwile ma już za sobą, co przekłada się na jej zdrowie. Na początku lipca skończyła 83 lata. „Czuje się świetnie, odzyskała spokój i jest zrelaksowana”, przekazała przyjaciółka artystki, Bożena Stachura. Co więcej, aktorka miała porozumieć się z rodzeństwem.

Zaangażowała się też w organizację pierwszej edycji Festiwalu Filmowego im. Andrzeja Kondratiuka „Ach, czego się nie robi dla sztuki”, która odbyła się pod koniec lipca 2020 roku.  

Źródło: Pomponik, WP

Iga Cembrzyńska, 2005 rok

Iga Cembrzyńska, 2005
Fot. PAP

Iga Cembrzyńska, 2019 rok

Iga Cembrzyńska, 2019
Fot. Michal Wozniak/East News

Wideo

Piotr Trojan marzył o aktorstwie od dziecka. Lekarz powiedział mu, że nie ma na to żadnych szans...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAGDALENA BOCZARSKA: intrygująca i niezależna. Emocjonalna i zarazem twarda. Nam opowiada o rodzinie i swojej pasji podróżowania. MACIEJ MUSIAŁOWSKI: aktor i muzyk. Gdy przekroczył próg XVIII-wiecznego pałacu, zmieniło się jego życie… EWA EWART kręciła filmy dokumentalne o wojnach i katastrofach. Tym razem nakręciła poetycką opowieść o raku. ELŻBIETA ROMANOWSKA: od kiedy została prowadzącą program „Nasz nowy dom”, musi się mierzyć z niewyobrażalnym hejtem. PIOTR TROJAN o tym, jak introwertyk odnalazł się w trudnym świecie artystycznym. PODRÓŻE Z ITAKĄ I VIVĄ!: ponad 100 destynacji na całym świecie, ekskluzywne hotele, rajskie plaże. Z rodziną lub we dwoje. Co wybierzesz?