Książę Harry i Meghan Markle
Fot. East News
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Mieszkańcy hrabstwa Sussex chcą im odebrać książęce tytuły. Co na to Harry i Meghan?

Pojawiła się petycja, która trafi pod obrady rady miejskiej

Gabriela Czernecka 7 września 2019 07:42
Książę Harry i Meghan Markle
Fot. East News

Harry i Meghan stracą oficjalne tytuły księcia i księżnej Sussex? Część mieszkańców tego hrabstwa uważa, że małżeństwo nie powinno mieć prawa do tego tytułu. Taki stan rzeczy uważają za niedopuszczalny i domagają się bezprecedensowych zmian. Petycja w tej sprawie już niebawem trafi pod obrady rady miejskiej. Co na to Harry i Meghan? 

Książęca para Sussex Harry i Meghan

Tytuły księcia i księżnej Sussex Meghan i Harry otrzymali w dniu swojego ślubu. Był to podarunek od królowej Elżbiety II, a także rodzaj tradycji, która przestrzegana jest od lat, by małżonkom w skoligaconym z monarchinią przyznać tytuł. Meghan i Harry są więc książęcą parą Sussex od ponad roku. Niestety nie wszyscy są z tego faktu zadowoleni. Mieszkańcy hrabstwa pierwszego lipca stworzyli petycję, która ma zakazać używania tytułów książęcych przez Meghan i Harry'ego.

Od tamtego czasu, autorzy petycji zebrali ponad 1,7 tysięcy podpisów, co oznacza, że będzie ona rozpatrywana przez radę miejską dystryktu Brighton and Hove w East Sussex (wymagane minimum to 1250 podpisów). Posiedzenie w tej sprawie zaplanowano już na 24 października. Skąd w ogóle pojawiła się chęć odebrania książęcej parze ich tytułów. Okazuje się, że to efekt starań autora kampanii, Charlesa Rossa, który stosowanie przez Meghan i Harry'ego tytułów książęcych uważa za „moralnie złe i uwłaczające dla wschodniego hrabstwa Sussex”.

Inicjator petycji próbuje przekonać radnych, że tytuły, wykorzystujące nazwę hrabstwa nie powinny widnieć w oficjalnej dokumentacji, bo „stanowią antydemokratyczny symbol opresji społeczeństwa przez elity”.  Petycja podzieliła jednak mieszkańców. 

Na łamach DailyMail pojawił się komentarz rezydentki Hove, Liv Seabrook, która określa całą sytuację, jako absurdalną: To strata czasu dla ratusza. Nasze miasto ma poważniejsze problemy, a radni będą marnować czas na obywateli, którzy nie mają innych zajęć, jak tworzenie bezsensownych petycji”, kobieta nie zostawia na Charlesie Rossie suchej nitki.

„Istnieją pewne aspekty finansowe w funkcjonowaniu monarchii, które powinny zostać omówione, ale z całą pewnością mogę stwierdzić, że nigdy nie czułam żadnej opresji ze strony księżnej i księcia Sussex”. Okazuje się, że tak naprawdę radni nie mogą odebrać Meghan i Harry'emu tytułów. Dlaczego? Ten został im nadany przez samą królową. Petycja porusza jednak kwestię zaprzestania oficjalnego używania nazwy hrabstwa w tytułach arystokratów.   

Archie Harrison Mountbatten-Windsor, chrzest Archiego oficjalne zdjęcie, księżna Meghan, książę Harry
Fot. Rex Features/East News

książę Harry, księżna Meghan, premiera Króla Lwa 2019
Fot. Getty Images

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

To nie była miłość od pierwszego wejrzenia, ale szybko zamieszkali razem. Teraz czeka ich wielka zmiana!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARYLA RODOWICZ o poczuciu zawodowego niedocenienia, związkach – tych „gorszych, lepszych, bardziej udanych” i swoim azylu. KAROLINA GILON I MATEUSZ ŚWIERCZYŃSKI: ona pojechała do pracy na planie telewizyjnego show, on miał przeżyć przygodę życia jako uczestnik programu… MAREK TORZEWSKI mówi: „W miłości, która niejedno ma imię, są dwa kolory. Albo biel, albo czerń. A ja mam tę biel, a to wielkie szczęście…”.