Irena Sendlerowa
Fot. STEFAN MASZEWSKI/REPORTER
ZE ŚWIATA FILMU

Hollywoodzcy filmowcy zaczęli pracę nad filmem o Irenie Sendlerowej!

Bohaterską Polkę zagra wielka gwiazda

Rafał Kowalski 12 października 2019 12:07
Irena Sendlerowa
Fot. STEFAN MASZEWSKI/REPORTER

Świat od czasu do czasu zwraca uwagę na Polaków, którzy bezsprzecznie zasługują na szacunek, a ich historie czy twórczość na rozgłos. Kilka dni temu Literackę Nagrodę Nobla przyznano Oldze Tokarczuk, a dziś podano informację o rozpoczęciu prac nad filmem o życiu Ireny Sendlerowej. Produkcję tworzyć będą amerykańscy specjaliści. Rolę bohaterskiej Polki, która uratowała od śmierci w czasie II Wojny Światowej 2,5 tysiąca żydowskich dzieci, zagra Gal Gadot.

Gal Gadot o filmie o Irenie Sendlerowej

Jako pierwszy tę niesamowitą informację podał magazyn Variety. Poza informacją o tym, że w Irenę Sendlerową wcieli się znana z Wonder Woman, Gal Gadot, podano także, że aktorka izraelskiego pochodzenia zostanie także jedną z producentem obrazu. Partnerować będzie jej mąż Jaron Varsano, z którym artystka założyła firmę Pilot Wave. W realizacji filmu pomoże studio Warner Bros, a scenariusz napisze Justine Juel Gillmer.

Wszystkie informacje potwierdziła już sama Gal Gadot. „Wraz z Jaronem pracujemy nad tym od dłuższego czasu i po prostu NIE mogę się doczekać, aby ożywić wszystkie niesamowite historie, nad którymi pracujemy ze wszystkimi naszymi wspaniale utalentowanymi partnerami”, czytamy na Instagramie utalentowanej 34-latki.

Kim była Irena Sendlerowa? Co zrobiła podczas wojny?

Data premiery filmu nie została jeszcze podana, ale czytelnicy amerykańskiego magazynu dowiedzieli się między innymi tego, że akcja skupiać będzie się na podziemnej działalności Polki, która w czasie niemieckiej okupacji uratowała od śmierci około 2,5 tysiąca żydowskich dzieci. Irena Sendlerowa podawała im leki uspokajające i układała w workach. Następnie przebierała się za pielęgniarkę i oszukiwała gestapowców, że pociechy, które przenosi, zmarły na tyfus. W 1943 roku Polka została przez Niemców skazana za swoje czyny na śmierć. Kobietę torturowano. Wyroku na szczęście nigdy nie wykonano. Irenę Sendlerową uratowali członkowie Rady Pomocy Żydom Żegota, którzy przekupili gestapowców.

Irena Sendlerowa otrzymała za swoje zasługi między innymi Order Orła Białego. Sama jednak była zawstydzona, gdy ktoś po latach wspominał jej wyczyny. „Ogromnie mnie osobiście krępuje cała ta 'otoczka', która nieustannie robi z nas 'bohaterów'. Te wielkie manifestacje, które towarzyszą przy sadzeniu drzewka w Jerozolimie, ta wielka uroczystość, jaka odbywa się w Izraelu, to bardzo jest krępujące dla osób mojego pokroju, które nie uważają się za wielkich ludzi ani za bohaterów. Robiliśmy to jako rzecz zupełnie normalną, w myśl zasady, że jak człowiek tonie, to ten drugi musi mu podać rękę lub choć mały palec. To podkreślanie nadzwyczajności naszych prac jest żenujące. Żyd, Francuz, Niemiec to przecież tacy sami ludzie jak my. Tylko taka idea przyświecała nam. To, co robiliśmy, wypływało z potrzeby serc”, pisała przed laty.

Bohaterska mieszkanka Warszawy zmarła w swoim ukochanym mieście 12 maja 2008 roku. Jesteśmy pełni radości, że hollywoodzcy twórcy przedłużą swoim filmem pamięć o Irenie Sendlerowej. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Gal Gadot (@gal_gadot)

Gal Gabot
Fot. EASTNEWS

Irena Sendlerowa
Fot. Wojtek Laski/East News

TAGI #Hollywood #film

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA o macierzyństwie, życiu „żony czekającej”, artystycznych planach oraz recepcie na miłość i szczęście. Plus niezwykła sesja w Dubaju. DOROTA POMYKAŁA:  laureatka FF Tribeca 2022 w Nowym Jorku, zdobywczyni Orła 2023 za najlepszą główną rolę kobiecą. Kobieta enigma. Przed nami odsłania swoją duszę. KRZYSZTOF ZANUSSI: mistrz kina moralnego niepokoju wyznaje: „Tych filmów już nie nakręcę…”.  MIKA URBANIAK: wychowana przez dwójkę legendarnych artystów – Urszulę Dudziak i Michała Urbaniaka wbrew pozorom nie miała życia usłanego różami…