Ewa Demarczyk
Fot. AKPA
o tym się mówi

Na grobie Ewy Demarczyk stanęła monumentalna rzeźba. Partner piosenkarki ostro krytykuje sposób upamiętnienia

"Żyła skromnie, [...] i powinna być w taki sposób upamiętniona"

Marcjanna Maryszewska 2 czerwca 2023 11:04
Ewa Demarczyk
Fot. AKPA

Od śmierci Ewy Demarczyk miną wkrótce trzy lata, lecz dopiero niedawno na jej grobie zaszły ogromne zmiany. Skromna płyta została zastąpiona przez kolosalny pomnik. Decyzja o postawieniu rzeźby wzbudziła niemałe kontrowersje, a najwięcej do powiedzenia w sprawie miał wieloletni partner piosenkarki — Paweł Rynkiewicz. 

Partner Ewy Demarczyk nie miał wpływu na wygląd jej nagrobka

Ewa Demarczyk zmarła 14 sierpnia 2020 roku w wieku 79 lat. Piosenkarkę pochowano w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Rakowickim w jej rodzinnym Krakowie. Niedawno doczekała się nowego pomnika, który stanął na jej grobie. Ciężko nie zauważyć kamiennej, przykuwającej uwagę rzeźby... Zdaniem wielu taki widok niekoniecznie pasuje taka forma oddania hołdu artystce. Swojego oburzenia nie kryje przede wszystkim jej wieloletni partner, Paweł Rynkiewicz. Spędzili razem wiele cudownych lat. Marzyli nawet o ślubie, lecz śmierć Ewy Demarczyk brutalnie zniweczyła ich plany na przyszłość. Co może być zaskakujące, mężczyzny nie dopuszczono do głosu w sprawie wyglądu nagrobka nieżyjącej partnerki. Piosenkarka zmarła nagle i nie pozostawiła po sobie testamentu... 

CZYTAJ TAKŻE: Gdy ją widział, drżał z pożądania. Kora i Bogdan "Bodek" Kowalewski przez lata ukrywali swój namiętny romans...

Projektem pomnika oraz znalezieniem właściwego rzeźbiarza zajęła się zatem siostra gwiazdy, Lucyna. Gdy rzeźba stanęła na grobie Ewy Demarczyk, partner ostro skrytykował jej wygląd, porównując do ogromnej pastylki. "Wielka, zawstydzająca pomyłka" — grzmiał. Minęło kilka dni, a Rynkiewicz wciąż twardo stoi na swoim, czemu dał wyraz w najnowszej rozmowie.

Paweł Rynkiewicz, pogrzeb Ewy Demarczyk, 26.08.2020

Fot. Beata Zawrzel/REPORTER

Grób Ewy Demarczyk, Kraków, 02.10.2020
Fot. ANNA KACZMARZ / DZIENNIK POLSKI / POLSKA PRESS/Polska Press/East News

Grób Ewy Demarczyk, Kraków, 02.10.2020 rok

Paweł Rynkiewicz oburzony wyglądem grobu Ewy Demarczyk

Fakt zapytał ostatnio Rynkiewicza, co sądzi o pomniku, który od kilku tygodni zdobi grób. Jego zdaniem całość stoi w sprzeczności do tego, jaką osobą piosenkarka była prywatnie. "Ewa Demarczyk żyła skromnie, była skromną osobą i powinna być w taki sposób upamiętniona. A tu — megalomania. To jednak już jest postawione i stoi. Tak postanowiła siostra Ewy jako jej spadkobierczyni. Mogę tylko utyskiwać, że coś takiego powstało" — przyznał rozczarowany partner gwiazdy, ubolewając nad decyzją rodziny swojej ukochanej.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Stanisław Mikulski i Jadwiga Rutkiewicz: pochowali dwóch synów. Opiekował się nią do końca

Obawia się również, że monumentalny pomnik zupełnie nie pasuje do cmentarnego otoczenia. Jak się okazuje, Rynkiewicz w swojej opinii nie jest osamotniony. "Gdyby ta rzeźba uznanego rzeźbiarza stanęła w parku i była formą parkową, nie byłoby żadnego problemu. To czy komuś się ona podoba, to już tylko kwestia gustu, ale nie uważam jej za odpowiednią dla upamiętnienia Ewy Demarczyk w miejscu jej pochówku. Kiedy pojawił się ten projekt, na różnych profilach facebookowych wypowiadały się też osoby, które znały Ewę i też uważały, że nie jest to właściwa forma jej upamiętnienia", dodał w tej samej rozmowie.

Podkreślił też, że nie krytykuje samego rzeźbiarza i jego umiejętności. "Nie dyskutuję o formie rzeźbiarskiej. Jednemu taka sztuka się podoba, a innemu nie. Ja mówię o sposobie upamiętnienia Ewy. To, co stanęło na cmentarzu, nie jest związane z jej sposobem życia, tym co sobą reprezentowała, kim była. To zaspokojenie ego rodziny, a nie Ewy" — zakończył.  

Grób Ewy Demarczyk, 15.05.2023

Fot. ANNA KACZMARZ / POLSKA PRESS/Polska Press/East News

Wideo

Nie umiał wstać z łóżka, odzyskał sprawność po 8 latach. Michał Figurski szczerze o wyjściu z choroby

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

SYLWIA GRZESZCZAK: traumatyczne przeżycia w show-biznesie, strach i samotność na długo naznaczyły jej życie. Odrodziła się! EWA KASPRZYK I MAŁGORZATA BERNATOWICZ: matka i córka. Drzemie w nich gen szaleństwa. Jak to wpływa na ich relacje? MICHAŁ FIGURSKI o tym, jak to jest stracić wszystko, obudzić się na szpitalnej sali w nowej rzeczywistości i zaczynać od nowa. ALLAN STARSKI: wybitny polski scenograf, mistrz wyobraźni. Ulubiony scenograf – i przyjaciel – Andrzeja Wajdy na Festiwalu Filmowym w Gdyni odbierze Platynowe Lwy za całokształt twórczości.